Bluehost almayı mı düşünüyorsunuz? WordPress için Bluehost incelememizde, bu ana bilgisayarın sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için uygulamalı testleri ve gerçek anket verilerini paylaşacağız.

Bluehost, WordPress sitelerine özel olmayan, ancak WordPress için optimize edilmiş planlar ve kolay kurulumlar sunan popüler bir barındırma çözümüdür. Dahası, WordPress.org ekibi tarafından resmi olarak önerilen üç sağlayıcıdan biridir. Bu, web sitesi barındırma ararken muhtemelen kısa listenizde olacağı anlamına gelir.

WordPress için bu Bluehost incelemesinde, bu sağlayıcının siteniz için doğru olup olmadığına dair bilinçli bir karar vermeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sağlamayı hedefleyeceğiz. Başlayalım.

⚙️ WordPress için Bluehost incelemesi: özellikler

Bluehost web sitesi.

Öncelikle, Bluehost’un hem genel hem de WordPress’e özgü çeşitli planlar sunduğunu unutmamak önemlidir. Genel kategoride, tüm paylaşımlı, bulut, Sanal Özel Sunucu (VPS) ve özel barındırma yelpazesini sunar.

WordPress kullanıcıları için üç ana seçenek vardır. Düşük maliyetli paylaşılan WordPress barındırma var , bu incelemede odaklanacağımız şey bu. Bununla birlikte, daha pahalı olan optimize edilmiş WordPress barındırma planlarına veya WooCommerce kullanıyorsanız e-ticaret planlarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Paylaşılan plana geri dönecek olursak, içerdiği ana özellikleri inceleyelim:

 • Kolay, tek tıklamayla WordPress kurulumları
 • Otomatik WordPress güncellemeleri
 • Hem ücretsiz bir alan adı hem de ücretsiz bir SSL sertifikası
 • Sitenizi tasarlarken kullanabileceğiniz bir şablon kitaplığı
 • E-posta hesapları ve depolama

Burada sunulan hiçbir şey yok, ancak bu, ilk kez web sitesi sahiplerinin ihtiyaç duyacağı tüm temel özellikleri kapsayan sağlam bir özellik seti . Daha yüksek katmanlar, daha sonra tartışacağımız birkaç ekstra da sunar. İlk olarak, henüz bahsetmediğimiz hayati bir özelliğe bakalım – destek.

👐 Destek seçenekleri

Bluehost’un paylaşılan WordPress barındırma hizmeti, göreceli yeni başlayanlara hitap ediyor. Bu gruba girerseniz, sitenizi nasıl kuracağınız ve koruyacağınızla ilgili bazı sorularınız olma ihtimali vardır. Yardım bulmanın birçok yolu olsa da, barındırma sağlayıcınız genellikle hem genel hem de WordPress odaklı sorgular için ilk arama noktası olacaktır.

Neyse ki, Bluehost, destek söz konusu olduğunda oldukça fazla şey sunuyor. Örneğin, çok sayıda kılavuz ve nasıl yapılır içeren oldukça kapsamlı bir bilgi tabanı var. Bu, özellikle sitenizi yerden kaldırırken veya sorun giderme işlemi gerçekleştirirken değerlidir.

Ayrıca bir çağrı göndererek, yardım hattını arayarak veya canlı sohbet özelliğine atlayarak Bluehost destek ekibinden 7/24 yardım alabilirsiniz. Bu kanal seçimi size çok sayıda seçenek ve esneklik sağlar. Dahası, destek ekibi teknik ve WordPress’e özgü konularda bilgili olduğunu iddia ediyor.

Canlı sohbete göz atıp bazı sorular sorarak bunu kendimiz test ediyoruz:

Bluehost desteği ile canlı sohbet.

Sorularımızın çoğuna aldığımız yanıtlar oldukça genel ve satış odaklı olmasına rağmen yanıt süreleri hızlıydı.

📈 Verim

Şimdi, WordPress için Bluehost incelememizde en önemli kategori olabilecek şeye geliyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, barındırma sağlayıcınızın siteniz üzerinde çok çeşitli etkileri vardır. Ancak bunların hiçbiri sitenizin performansı üzerindeki etkisi kadar önemli değildir.

Sitenizi hızlı tutmak, güçlü bir Kullanıcı Deneyimi (UX) sağlamak ve ziyaretçileri elde tutmak için çok önemlidir. Bu nedenle, Bluehost’un hangi performansa özgü özellikleri sağladığını görelim:

 • Katı Hal Sürücü (SSD) donanımı
 • Dünya çapında bir İçerik Dağıtım Ağına (CDN) ücretsiz erişim
 • NGINX ve önbelleğe alma işlevi

Yine, burada sıra dışı bir şey yok, ancak bunlar yüksek performanslı bir siteyi sürdürmek için bazı temel özellikler.

Maalesef Bluehost, veri merkezlerinin nerede bulunduğu hakkında halka açık bilgi sunmuyor. Bununla birlikte, ABD’de (Utah’da) iki tane görünürken, diğerleri Hindistan, Hong Kong, Londra ve Çin’de (yalnızca Çince dil siteleri için) bulunmaktadır.

Bu, Bluehost’a fiziksel konumunuz ne olursa olsun performansı için iyi bir işaret olacak şekilde dünyaya iyi bir yayılma sağlar. Bununla birlikte, bu potansiyelin pratikte ortaya çıkıp çıkmadığını görelim.

Pingdom ile sayfa hızı testleri

Elbette bir web sunucusunun performansla ilgili iddialarda bulunması kolaydır. Aslında zor olan, kullanıcıları için hızlı bir hizmet sürdürmektir. Bu nedenle, WordPress için Bluehost incelememizin temel bir parçası, sunucularında temel bir web sitesi kurmak ve test etmeyi içeriyordu.

İlk yaptığımız şey, Pingdom Web Sitesi Hız Testi’ni kullanarak test sitemizin yükleme sürelerini kontrol etmekti. Sonuçlarımız aşağıdaki gibidir (bu sürelerin her biri aynı konumdan ortalama üç testtir):

 • Washington DC: 2,75 saniye
 • San Francisco: 2.86 saniye
 • London: 3.43 saniye
 • Sidney: 3,73 saniye
 • Tokyo: 2.87 saniye

Korkunç olmasa da, bunlar genel olarak etkileyici olmayan zamanlar. Mümkün olduğunca sitenizin yükleme sürelerini iki saniyenin altında tutmak en iyisidir ve üç saniyenin üzerindeki herhangi bir şey, yüksek bir ‘ hemen çıkma oranına ‘ yol açar (sitenizdeki ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılan ziyaretçiler).

Testlerimizde gördüğümüz sürelerin çok tutarsız olduğunu da belirtmek gerekir – bazıları 2 saniye kadar kısaydı, diğerleri 5 saniyeye kadar sürdü (ABD sunucularında bile).

Buradaki olumlu olan, coğrafi olarak birbirinden çok uzakta bulunan sunuculardaki performans arasında büyük bir boşluk olmamasıdır; bu, Bluehost’un veri merkezi dağıtımı ve CDN işlevselliği hakkında iyi konuşuyor.

Load Impact ile sayfa hızı testleri

Yükleme süreleri önemlidir, ancak performansla ilgili tüm resmi sunmazlar. Ayrıca, bir sitenin nasıl baskı altında kaldığını bulmaya yardımcı olur. Load Impact’e girin.

Bu araç, sitenizle aynı anda etkileşime giren düzinelerce ziyaretçinin bu tür bir baskı altında ne kadar iyi olduğunu görmek için simüle etmenizi sağlar.

WordPress için Bluehost incelememizin bir sonraki aşaması için, test sitemizi Load Impact aracıyla çalıştırarak beş dakikalık bir süre içinde performansının nasıl olduğunu görmek için bir ila elli ‘ziyaretçi’ siteye eriştik:

 • Yük Üreteci: Ashburn, ABD
 • Test Sunucusu: Provo, ABD
 • Minimum Tepki Süresi: 0,50 saniye
 • Maksimum Tepki Süresi: 6.65 saniye
Bluehost için Yük Etkisi performans testi.

Gördüğünüz gibi, yükleme süreleri oldukça iyi (başlar yeşil hat ) , yaklaşık 30 ziyaretçi siteyi (erişen kadar iki saniyelik altında ve konaklama mavi çizgi ). Bu noktada, yükleme süreleri çarpıcı bir şekilde artmaya başlar ve ayrıca daha öngörülemeyen bir şekilde dalgalanır.

Bu, paylaşılan bir barındırma planı için nadir görülen bir sonuç değildir. Birkaç eşzamanlı ziyaretçi alan küçük bir site için Bluehost siteniz oldukça iyi performans gösterebilir. Bununla birlikte, daha yüksek trafik seviyeleri bekliyorsanız, daha sağlam bir seçeneğe ihtiyacınız olacak.

💸 Bluehost fiyatlandırması

Bu son kriter, hepimizin önemli olmasını istemediğimiz bir kriterdir, ancak herhangi bir barındırma kararını etkileyen faktörler – maliyet. Bir barındırma planının fiyatı, ne kadar erişilebilir olduğunu belirler ve size hedeflediği müşteri tabanı hakkında bir şeyler söyler.

Örneğin Bluehost, büyük ölçüde ilk kez web sitesi sahiplerini ve iyi bir anlaşma arayan diğer kişileri hedef alıyor. Onun barındırma paylaşılan planları ayda sadece 3,95 $ başlar:

Bluehost paylaşılan fiyatlandırma seçenekleri.

Bu plan size bir web sitesi, makul miktarda depolama alanı ve beş e-posta hesabı sağlayacaktır. Düşük maliyetli olan daha yüksek katmanlar, bu kaynaklar üzerinde kısıtlamalar getirmez. Ek olarak, spam önleme çözümü gibi birkaç ekstra ile birlikte gelirler.

Genel olarak, başlamak için daha ucuz bir plan bulmakta zorlanacaksınız, ancak siteniz büyüdükçe kendinizi yükseltme ihtiyacı duyabilirsiniz.

👍👎 Genel artılar ve eksiler

WordPress için bu Bluehost incelemesini tamamlamadan önce, öğrendiklerimizi özetleyelim.

Bu, bir plana kaydolmayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız çok önemli olan bazı çok açık avantajları ve dezavantajları olan bir barındırma sağlayıcısıdır.

Artıları

 • Çok ucuz giriş seviyesi planlar
 • Tek tıklamayla kurulum ve güncellemeler gibi bazı kullanışlı WordPress’e özgü özellikler
 • Çok sayıda müşteri desteği seçeneği
 • WordPress yüklemek gibi şeyleri yapmayı kolaylaştıran iyi tasarlanmış özel barındırma panosu

Eksileri

 • Performans söz konusu olduğunda, özellikle birden fazla kullanıcının baskısı altında orta ila kötü sonuçlar
 • Müşteri desteği ve WordPress optimizasyonu söz konusu olduğunda barındırma anketlerimizde yetersiz geri bildirim

🏁 Sonuç

Sonuçta, Bluehost , WordPress barındırma söz konusu olduğunda paketin ortası bir seçenek. Herhangi bir özel özelliğe ihtiyaç duymayan küçük siteler için oldukça iyi sonuç veren ucuz planlar sunar. Bununla birlikte, sitenizle iyi ölçeklenebilecek bir şey arıyorsanız veya mükemmel bir performans istiyorsanız bu en iyi seçenek değildir.

Tabii ki, deneyiminiz değişebilir, ancak WordPress için Bluehost incelememizde bu sağlayıcı oldukça öyle görünüyor. Daha fazla seçenek arıyorsanız,  Bluehost alternatiflerimizi incelemenizi öneririz.

Ve WordPress siteniz için biraz daha “etkileyici” sunabilen bir Bluehost planı istiyorsanız, Bluehost’un yönetilen WordPress planları incelememize bakın .Bluehost’a git

Bluehost hakkında karar vermenize yardımcı olacak başka sorularınız var mı? Yorum bölümünde sorabilirsiniz!

Benzer Yazılar