ThemeForest vs bağımsız tema mağazaları ? Pekala, kabul edelim – herhangi bir olası WordPress tema satın alıcısının kullanabileceği sayısız seçenek tamamen ezici. Bu nedenle, yarışmacı havuzunu bir veya iki güvenilir satıcıya düşürmek iyi bir fikir gibi görünse de şu soruyu gündeme getiriyor: WordPress temalarını gerçekte nereden satın almalısınız?

Çoğu kişi için ThemeForest , başvurulacak kaynaktır. Geniş bir tema kitaplığına sahiptir ve az sayıda WordPress kullanıcısı en çok satanlar hakkında övgüye değer bulamazsınız. Ancak, ThemeForest’in ideal bir pazar yeri olup olmadığı konusunda tartışmalar var. Aslında, ThemeForest’ten satın almak, henüz düşünmediğiniz bazı etik soruları bile gündeme getirebilir.

Bu yazıda, ThemeForest’in tam olarak ne olduğunu kısaca tartışacağız, onlardan satın almanın artılarını ve eksilerini derinlemesine inceleyeceğiz ve alternatif olarak bağımsız tema mağazalarına bakacağız. Sonunda, WordPress temalarını nereden satın alacağınızı tam olarak bileceksiniz.

ThemeForest ve bağımsız tema mağazaları

ThemeForest nedir?

ThemeForest ana sayfası.

Envato’nun yazılım geliştiren birçok işletmesinden biri olan ThemeForest , web sitesi temaları için bir pazar yeridir. Yazım sırasında, bu dünyada en çok web sitesini ziyaret 890-ish Alexa verilerine göre .

WordPress ile her tür platform için binlerce tema sunar. WordPress topluluğundaki bu popülerlik, ThemeForest’in yaygın finansal başarısıyla sonuçlandı ve ThemeForest’teki tüm WordPress temalarının% 50’si  ayda en az 1.000 $ ‘dır .

ThemeForest’in çok çeşitli temalar (değişen kalitede olsa da) sunduğundan şüphe yok ve WordPress tema pazarındaki hakimiyetleri sorgulanamaz. Peki buradaki sorun tam olarak nedir?

ThemeForest’ten satın almalı mısınız?

ThemeForest, WordPress temaları için dijital kapalı çarşıdır. Belirli bir tema türü arıyorsanız, geniş kitaplıklarında bir yerde bulunması muhtemeldir.

Miktarın yanı sıra, kaliteyi de bulacaksınız. ThemeForest, çoğu kullanıcı dostu olan ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlayan çok sayıda iyi oluşturulmuş tema sunar. ThemeForest’in tüm zamanların en çok satan teması olan Avada , yukarıdakilerin hepsine mükemmel bir örnektir:

Avada ana sayfası.

Ancak, ThemeForest’te her şey güneş ışığı ve gökkuşakları değil.

Tema bloat, ThemeForest ile başka herhangi bir şey tartışılırken üzerinde düşünülmesi gereken ilk konudur. ThemeForest, daha büyük, daha iyi ve daha zengin özelliklere sahip temalar üretmek için birbirleriyle yarışan satıcılarla dolu bir pazar yeridir – ilk bakışta kulağa harika geliyor.

Ancak gerçekte, bu şiddetli rekabet, bazı temaların çoğu WordPress web yöneticisinin asla kullanmayacağı işlevsellikle aşırı yüklenmiş olduğu anlamına gelir. Daha yoğun temalar yükleme sürelerinin artmasına katkıda bulunabilir ve bu da SEO’yu  olumsuz yönde etkileyebilir . Bu sadece teori de değil – son kullanıcılar tarafından fark edildi .

Lisanslama konusuna gelince, ThemeForest sunulanlar ile tutarsızdır – EngageWP’deki adamlar tarafından tartışılan bir şey  . Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında sunulan her ürün yerine  – örneğin çoğu ücretsiz WordPress teması ve eklentisi olduğu gibi – ThemeForest, lisanslama açısından değişkenlik gösteren ve belirsizliğe neden olan ürünler sunar.

Örneğin, bazı temalar yalnızca kısmen GPL’dir – bu, tema içindeki belirli öğelerin ticari lisanslarla korunduğu anlamına gelir, bu da WordPress’in açık kaynak doğasına aykırıdır. Kafa karıştırıcı hakkında konuşun.

ThemeForest’ten satın almanın etik sorunları

ThemeForest’ten satın almanın başka bir yerden satın almanın bazı etik sorunları ortaya çıkardığı tartışılabilir. Tartışmaya her iki taraftan da bir göz atalım:

Ahlaki açıdan bakıldığında, özellikle günümüzün fırtınalı finansal ortamında küçük işletmelere yardım etmenin önemini dikkate almaya değer . Sonuçta, WordPress topluluğunu gerçekten ileriye götüren bu küçük işletmelerin kıvılcımıdır, oysa Envato’nun bu topluluk ruhunu büyük ölçüde para kazanma fırsatına dönüştürdüğü iddia edilebilir.

Öte yandan, birçok kişi ThemeForest’i WordPress topluluğunda olumlu bir güç olarak görüyor. Küçük (aynı zamanda büyük) satıcılara dijital ürünlerini büyük bir izleyici kitlesi önünde pazarlamak için önemli bir platform sağlarlar. Birçok küçük WordPress tema oluşturucusu için ThemeForest bu konuda bir nimetten başka bir şey değildir.

Bununla birlikte, ThemeForest’ten satın alırken hala “küçük adama” yardım ediyor olsanız da , Envato’nun devam eden büyümesine de katkıda bulunacaksınız. Bu, örneğin, ABD ile vergi anlaşması olmayan geliştiricilerle ilgilenmeyen bir şirkettir. Başka bir deyişle, küresel kalkınma topluluğu için eşit şartlarda bir oyun alanını temsil etmiyor.

Son olarak, tek bir kuruluşun pazarın büyük bir bölümünü kontrol etmesini sağlamanın uzun vadede nadiren iyi bir şey olduğu gibi basit bir sorun var. Şu anda ThemeForest ile işler nispeten rahat görünse de, hattın ilerisinde nerede olacağımızı kim söyleyebilir?

Bağımsız tema mağazaları ne olacak?

Bağımsız WordPress tema mağazaları internetin her yerinde bulunur ( en iyi 110’dan fazla şirketten oluşan derlememize bakın ) ve çoğu WordPress topluluğu içinde saygı duyuyor. Elegant Themes ,  WPMU , StudioPress ve – tabii ki – ThemeIsle gibi bağımsız perakendecilerden temalar satın alarak , ThemeForest’in doğasında bulunan dezavantajlardan muhtemelen kaçınacaksınız.

ThemeForest ve diğer tema mağazaları

Bağımsız bir kaynaktan satın alarak, bir blog , destek forumları, yatırım yapılan destek personeli, Facebook grupları vb. İçeren gerçek bir WordPress topluluğuna katıldığınızı da görebilirsiniz .

Kısacası, bir sonraki WordPress temanızı ThemeForest’ten mi yoksa bağımsız bir tema mağazasından mı satın almanız gerektiğini soruyorsanız, doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bununla birlikte, ortalama bir tema mağazanız kesinlikle ThemeForest’ten çok farklı bir canavar ve ihtiyaçlarınızı daha uygun şekilde karşılayabilir.

Sonuç – ThemeForest vs tema mağazaları

ThemeForest’ten satın almak için pek çok iyi neden var ve çekincelerimize rağmen, kesinlikle kimsenin onları boykot etmesini savunmuyoruz.

Bununla birlikte, gönderi boyunca ortaya çıkan sorunlar önemlidir ve bir sonraki satın alma işleminizden önce dikkate alınmaları gerekir. Sonuç olarak, bir dahaki sefere bir WordPress teması satın almaya karar verdiğinizde bağımsız bir satıcıyı düşünebilirsiniz – kendinizin ve topluluğun iyiliği için!

Özetlemek gerekirse, bir sonraki temanızı nereden satın alacağınıza karar vermeden önce  göz önünde bulundurmanız gerekenler  :

  •  Satın alma işleminizin arkasındaki etik konusunda endişeli misiniz? 
  •  Hafif, amaca yönelik bir tema veya çok amaçlı bir canavar ister misiniz? 
  •  Temanızın Genel Kamu Lisansı kapsamında olmasını ister misiniz? 
  •  Güvenebileceğiniz bir topluluğa katılmak sizin için önemli mi? 

Bu “ThemeForest vs” sorunu hakkındaki fikriniz nedir – ThemeForest hayranı mısınız yoksa bağımsız tema mağazalarının bir savunucusu musunuz? Görüşlerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın:

Benzer Yazılar