Tam olarak istediğiniz gibi görünen ve işleyen bir WordPress teması bulmak, imkansız değilse bile zor olabilir. Bugün piyasada bulunan yüz binlerce harika ücretsiz ve premium WordPress temasıyla, kullanmak için uygun bir tema bulsanız bile, şüphesiz onu iş ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde özelleştirmek isteyeceksiniz. Bu nedenle, kodlamaya aşina değilseniz ve tek bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan son derece özelleştirilebilir WordPress teması arıyorsanız burada tamamen özelleştirilebilir WordPress teması listemizi bulabilirsiniz.

Renk seçiciler, sürükle ve bırak düzeni oluşturucular, yazı tipi seçiciler, stil seçenekleri vb. gibi çeşitli özelleştirme seçenekleri. Bununla birlikte listemize girmeden önce, özelleştirilebilir bir WordPress temasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayalım!

Özelleştirilebilir WordPress Teması Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, özelleştirilebilir bir WordPress teması, ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz temadır. Özellikle sizin memnuniyetiniz göz önünde bulundurularak tasarlanan ve geliştirilen özelleştirilebilir bir WordPress teması, vizyonunuza uyan benzersiz bir web sitesi oluşturmak için sitelerindeki gereksiz veya yararlı öğeleri düzenlemenize, değiştirmenize, eklemenize veya kaldırmanıza olanak tanır!

Özelleştirilebilir WordPress temalarının en iyi yanlarından biri, genellikle özelleştirme için kodlama gerektirmemeleridir. Bu, bir WordPress acemisinin bile kendi web sitesinin görünümünü herhangi bir yardım almadan, güçlük çekmeden veya PHP koduna dokunmadan tam olarak istediği bir şeye değiştirebileceği anlamına gelir. Sonuçta, hepsi özelleştirilebilir bir WordPress teması kullanmanın neden tamamen faydalı olduğu dört ana nedene gider:

 • WordPress sitenizin görünümü ve işleyişi üzerinde tam kontrole sahip olmak
 • Benzersiz bir web sitesi görünümü sunmak
 • Markanız için sağlam bir çevrimiçi varlık oluşturun
 • Tam teşekküllü bir tasarım oluşturmak için kodlama bilgisi gerekmez
 • Gelecek için garanti almak

Tüm WordPress temaları özelleştirilebilir olmadığından, bir WordPress teması seçerken çok dikkatli olmalısınız . Bir tavsiye olarak, özelleştirmenin kapsamını öğrenmek için tema demosunu derinlemesine incelemelisiniz.

Özelleştirilebilir WordPress Temasında Neler Aranmalı?

Basitçe Google’a giderek, birçok niş ve amaç için sayısız WordPress teması bulabilirsiniz. Bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli gelişmiş özellikler sunan premium. Mevcut yüz binlerce seçenekle, kapsamlı özelleştirme seçenekleriyle doğru WordPress temasını seçmek oldukça zor hale geliyor. Bu nedenle, aramanız sırasında, bir WordPress temasında aşağıda belirtilen şeyleri aramanız önerilir:

# Anahtar Özellikler ve İşlevler: Özellikle ücretsiz, özelleştirilebilir bir WordPress teması seçerken, sitenizin ihtiyaç duyacağı çeşitli özellikleri ve işlevleri göz önünde bulundurun. Örneğin, bir çevrimiçi mağazaysa, temanızın bir e-ticaret eklentisi ile iyi bir şekilde entegre olması gerekir.

# Özelleştirme Kapsamı: Temanın geniş bir özelleştirme kapsamı sağladığından ve aynı zamanda tasarım ve kullanıcı deneyimi arasında mükemmel bir denge sağladığından emin olmak için demolarla derinlemesine kontroller yapın.

# Sık Güncellemeler ve Geliştirici Desteği: Bu, WordPress sitenizi geleceğe hazır hale getirmek için çok önemlidir. Sitenizin bütünlüğünü korumak için, tema özelleştirme sırasında karşılaştığınız sorunları gidermek için her zaman düzenli güncellemeler, tutarlı geliştirici girdisi, 24 saat destek hizmeti ve aktif bir topluluk içeren bir tema seçin.

# Kullanıcı İncelemeleri ve Puanları: Son olarak, yükleyeceğiniz veya satın alacağınız temanın artıları ve eksileri hakkında bilgi edinmek için mevcut kullanıcıların incelemelerine bakın. Her inceleme yardımcı olmasa da, bazıları kesinlikle temanın özelleştirme için ne kadar iyi olduğu konusunda size adil bir fikir verecektir.

2021 için En İyi 8 Özelleştirilebilir Ücretsiz WordPress Teması

1: Customify :

Özelleştir - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Customify, bugün piyasadaki son derece özelleştirilebilir ücretsiz WordPress temalarından biridir!

Kapsamlı bir gerçek zamanlı üstbilgi ve altbilgi oluşturucu ile önceden paketlenmiş, yalnızca yerel WordPress özelleştiricisiyle mükemmel bir şekilde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda Elementor, SiteOrigin, King Composer, Brizy ve Divi gibi bir dizi popüler sayfa oluşturucuyu da destekler.

Customify, hafif ve hızlı olmasının yanı sıra, en son SEO uygulamaları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur ve tüm cihazlarda ve platformlarda hoş bir kullanıcı deneyimi sunar.

2: Zita :

Zita - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Zita, renk ve tipografi ayarı, kapsayıcı ayarları, üstbilgi ve altbilgi seçenekleri vb. Gibi tamamen özelleştirilebilir seçenekler içeren sezgisel, hafif ve esnek bir WordPress temasıdır.

En sevdiğiniz sayfa oluşturucularla çalışmak için özel olarak yapılmış, ayrıca herhangi bir kodlama becerisi gerektirmeden WordPress Live Customizer’ı kullanarak her şeyi değiştirmenize olanak tanır.

Zita çeviri ve RTL hazırdır ve Gutenberg editörünü destekler. Dahası, WooCommerce’in gücünü Zita ile kullanarak, ihtiyaçlarınıza göre bir çevrimiçi mağaza da oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz.

3: CustomPress :

Custompress - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

CustomPress, canlı bir önizleme ile sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde özelleştirmenize olanak tanıyan, tamamen özelleştirilebilir en iyi WordPress temasıdır.

Bu harika temayla, yalnızca web sitenizin tipografisini bir profesyonel gibi özelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda birkaç dakika içinde beğeninize göre bir web sayfası oluşturabilirsiniz.

CustomPress, mükemmel hız ve performans için iyi optimize edilmiştir ve SiteOrigin, Elementor ve Beaver Builder dahil olmak üzere en son sayfa oluşturucuların tümünü tam olarak destekler.

4: Futurio :

Futurio - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Futurio, piyasadaki tüm sayfa oluşturucularla çalışmak üzere tasarlanmış en iyi ücretsiz özelleştirilebilir çok amaçlı WordPress temalarından biridir.

100’den fazla özel tema seçeneği ve 10’dan fazla ücretsiz demo içeren bu hafif ve hızlı optimize edilmiş tema tamamen WooCommerce uyumludur ve Elementor için çok sayıda güçlü ve son derece özelleştirilebilir widget içerir – profesyonel WordPress siteleri oluşturmayı herkes için bir esinti haline getirir.

Birkaç dahili başlık stili ve içe aktarılacak düzinelerce demo ile sitenizi Futurio ile dakikalar içinde çalışır hale getirebilirsiniz.

5: Neve :

Neve - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Themeisle’daki mükemmel kodlayıcılar tarafından oluşturulan Neve, son derece hızlı, hafif ve sayfa oluşturucu dostu olan, son derece özelleştirilebilir ücretsiz bir WordPress temasıdır.

Divi, Brizy, Beaver Builder, Elementor ve SiteOrigin dahil olmak üzere yaygın sayfa oluşturucular için tam desteğe sahip olmanın yanı sıra, bu muhteşem tema yeni WordPress editörü Gutenberg ile tamamen uyumludur ve ayrıca tüm mobil cihazlar ve AMP için iyi optimize edilmiştir.

Ayrıca, Neve Çeviri ve RTL Hazırdır ve tamamen duyarlı bir mega menü ile birlikte gelir, alt menü içeriğinizi düzenlemenizi ve düzenlemenizi kolaylaştırır.

6: Materialis :

Materialis - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Adından da anlaşılacağı gibi, Materialis, Google’ın güzel Materyal Tasarımına dayanan en iyi ücretsiz, son derece özelleştirilebilir WordPress temalarından biridir.

Bu tamamen duyarlı ve mobil uyumlu temayla, gerçekten benzersiz bir WordPress sitesi oluşturmak için başlık düzeni, kaplama, arka plan, boşluklar, medya türü gibi birden çok tasarım seçeneğini birleştirebilirsiniz.

Göz açıp kapayıncaya kadar güzel sayfalar oluşturmanıza yardımcı olacak 100’den fazla önceden tasarlanmış blok vardır. Dahası, canlı içeriği doğrudan yerel Özelleştiricide düzenleyebilir ve çok çeşitli tasarım seçeneklerini kullanarak olağanüstü kahraman bölümleri oluşturabilirsiniz.

7: OceanWP :

OceanWP - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Bir milyondan fazla indirme ile OceanWP, profesyonel geliştiriciler ve hobi kullanıcıları tarafından türünün tek örneği web siteleri oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir başka özelleştirilebilir ücretsiz WordPress temasıdır.

Piyasadaki en iyi sürükle ve bırak sayfa oluşturucularla çalışmak üzere tasarlanan OceanWP, WooCommerce destekli mağazayı Yerel Sepet Açılır Penceresi, Kayan Sepete Ekle Çubuğu, Tuval Dışı Filtre gibi üst düzey e-ticaret işlevleriyle oluşturmak ve özelleştirmek için mükemmel bir temadır. ve Hızlı Görünüm.

Daha da ilginci, sağlanan çok sayıda uzantı ile OceanWP’nin gücünü daha da artırabilmenizdir.

8: Mesmerize :

Mesmerize - Ücretsiz WordPress Özelleştirilebilir Tema

Mesmerize, gerçekten benzersiz ve olağanüstü web siteleri oluşturmak için en iyi ücretsiz, tamamen özelleştirilebilir WordPress temalarından biridir.

Kısa sürede güzel sayfalar oluşturmanıza olanak tanıyan 100’den fazla önceden tasarlanmış blokla paketlenmiş olan Mesmerize, Canlı içerik düzenleme özelliği ile Özelleştiriciyi yepyeni bir seviyeye taşır.

Ek olarak, bu güçlü tema çeşitli gezinme düzenleriyle birlikte gelir, böylece web sitenizde gezinmeyi beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Mesmerize ile önceden herhangi bir tasarım deneyimi olmadan olağanüstü kahraman bölümleri bile oluşturabilirsiniz.

WordPress Temasını Özelleştirmek İçin Farklı Seçenekler

Bir WordPress temasını özelleştirmeye gelince , farklı durumlar için çeşitli seçenekleriniz vardır. İşte size sunulan tüm seçeneklere hızlı bir genel bakış:

# WordPress Özelleştiriciyi Kullanma: Temanızın ayarlarını, yazı tiplerini, renk düzenini ve düzenini değiştirmek için Görünüm >> Panonuzda Özelleştir’e gidin. Gerçek zamanlı olarak yaptığınız değişikliklerin bir önizlemesini bile görebilirsiniz.

# Tema Seçeneklerini Kullanma: Günümüzde birçok WordPress teması, kullanıcılarına sitelerinin görünümü ve verdiği izlenim üzerinde tam kontrol sağlamak için özel bir ‘Tema Seçenekleri’ paneli sunmaktadır. Bu seçeneği Gösterge Panonuzdaki Görünüm altında bulabilirsiniz. Temanız bu özelliğe sahipse, WordPress sitenizin görünümünü değiştirmek için kullanabilirsiniz.

# Özel CSS Kullanımı: Özelleştiricinin dahili ‘Ek CSS’ seçeneğini kullanarak özel CSS ekleyerek WordPress temanızın görünümünü ve hissini değiştirebilirsiniz. Buna Görünüm >> Özelleştir bölümünden erişebilirsiniz . Ayrıca, Jetpack’in Özel CSS Düzenleyicisini de kullanabilirsiniz .

# Eklentileri Kullanma: Bazen WordPress temanızı özelleştirmeniz gerekmez. Bunun yerine, WordPress sitenizin işlevselliğini genişletmek için ilgili bir eklenti kurmanız gerekir . Özellikle özelleştirme tasarımdan çok işlevselliğe dayandığında, uygun bir eklenti kullanmalısınız.

# Çocuk Teması Oluşturma: Üçüncü taraf bir WordPress teması çalıştırıyorsanız ve kodu düzenlemek istiyorsanız, bir güncelleme geldiğinde yaptığınız değişiklikleri kaybetmemenizi sağlamak için bir alt tema oluşturun.

# Bir WordPress Geliştiricisi Kiralayın: Sonuç olarak, bir WordPress temasını nasıl özelleştireceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, tüm ağır işleri sizin için yapması için uzman bir WordPress geliştiricisi kiralayabilirsiniz .

WordPress Temasını Özelleştirmek İçin En İyi Uygulamalar

Demek WordPress temanızı özelleştirmeye karar verdiniz! Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, kodunuzu kaybetmeyeceğinizden veya özelleştirmeden sonra sitenizi bozmayacağınızdan emin olmak için bu ipuçlarını izleyin.

 • Mümkünse, Kodu Düzenlemeden Özelleştirmeler Yapın: Kodu yalnızca iyi kodlama bilgisine sahipseniz ve güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını iyi biliyorsanız düzenleyin.
 • Yerel Geliştirme Sitesi Kullanın: Yerel bir WordPress kurulumunda değişiklikler yapın, çünkü bu, canlı siteyi etkilemeyecektir.
 • Sürüm Kontrolünü Kullanın: WordPress temanızı özelleştirirken, değişikliklerinizi izlemek için GitHub gibi bir sürüm kontrol hizmeti kullanın.
 • Bir Hazırlık Sitesi Kullanın: Değişikliklerinizi önce bir hazırlık sitesinde test edin ve her şey yolunda giderse, değişikliklerinizi canlı sitenize aktarın.
 • Değişikliklerinizi Mobil Cihazda Test Edin: Temanızda yaptığınız tüm değişiklikler hem mobil cihazlarda hem de masaüstünde iyi çalışmalıdır.
 • Erişilebilirliği Aklınızda Tutun: Temanızdaki tüm değişikliklerin engelli veya duyusal engelli kullanıcılar tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.
 • WordPress Kodlama Standartlarına Bağlı Kalın: Yaptığınız değişikliklerin WordPress kodlama standartlarına uygun olduğundan emin olun.

Benzer Yazılar