Uygulamaların iPhone’ları harika birşeye dönüştürdüğü gibi, WordPress eklentileri, sıradan bir WordPress sitesini benzersiz bir siteye dönüştürürler. Yoast, Contact Form gibi eklentilerin on saniyelik basit bir kurulum işleminin böylesine çarpıcı sonuçlar vermesi şaşırtıcı.

Ancak tüm eklentiler aynı şekilde çalışmazlar. Bazılarının temanızla uyuşmayan kötü kodlamaları var. Diğerleri hatalarla dolu, bu da onları işlevsellik açısından neredeyse işe yaramaz hale getiriyor. Bu nedenle, web sitenizin her zaman en yüksek performansta çalışması için en iyi WordPress eklentilerini vurgulamak istiyoruz.

Jetpack, Contact Form 7 ve Yoast gibi eklentilerini duyduğunuzdan eminiz, bu yüzden size bunlar hakkında duyduğunuz fazladan açıklamalar yapmayacağız. Bunun yerine, hak ettikleri övgüyü alamayan, ancak yine de bir blog veya web sitesi başlatmak isteyen herkes için inanılmaz derecede yararlı olabilecek, sahip olunması gereken, hafif ve son derece işlevsel eklentilere odaklanacağız.

Ayrıca, deneyimlerinden faydalanmak adına bir grup başarılı WordPress uzmanıyla da konuştuk.

Bu geliştiriciler, web sitesi sahipleri ve iş adamları, hangilerini en iyi WordPress eklentileri olarak gördüklerini, neden böyle düşündüklerini ve bunları kendi web sitelerinde nasıl kullanabileceklerini belirttiler.

Bu en iyi WordPress eklentilerine ışık tutan toplam 30 uzmanla konuştuk ve bir eklenti seçerken tüm WordPress kullanıcılarının ne düşünmesi gerektiğini anlamamıza izin verdi.

İşte onlara sorduğumuz soru:

Her WordPress blog yazarının sahip olması gereken en iyi üç WordPress eklentisi nelerdir?

Daha fazla uzatmadan, işte liderlik tablosu – en çok öne çıkan en iyi WordPress eklentileri:


Uzman konseyi: Her blog yazarının ihtiyaç duyduğu en iyi WordPress eklentileri ve neden bu kadar özeller

1. Pretty Links

link kısaltma Genel gözlemler

Ne yapar: Pretty Links, web sitenizdeki mevcut ve gelecekteki bağlantıları almanıza ve daha temiz bir görünüm için kısaltmanıza olanak tanır. Sadece bu da değil, tüm tıklamaların nereden geldiğini bu bağlantılar yoluyla izleyebilirsiniz.

Neden buna ihtiyacınız var: Blogcular genellikle affiliate bağlantıları eklediklerinden, daha az dağınık görünmelerini sağlamak için bunları kısaltmak mantıklıdır. Satış ortağı bağlantılarıyla daha önce çalıştıysanız, ne kadar uzun süre ve göz korkutucu görünebileceklerini bilirsiniz. Eklenti, ziyaretçilerinizin nereden geldiğini ve en çok hangi bağlantıların tıklandığını kontrol etmek için de harika çalışıyor.


2. Broken Link Checker

link checker wordpress eklentileri

Ne yapar: Broken Link Checker eklentisi, adından da anlaşılacağı gibi hemen hemen her şeyi yapar. Bozuk bağlantıları belirlemek için web sitenizi sürekli tarar. Ardından, bu bağlantıyı düzeltmek için bir bildirim alırsınız. Tarama, bozuk görüntüleri ve yeniden yönlendirmeleri içerir.

Neden buna ihtiyacınız var: Blogunuzda bozuk bir resim veya bağlantı olduğunda, kullanıcı arayüzü karmaşık hale gelir ve arama motorları bunu fark etmeye başlar. Bu nedenle, SEO sıralamanızı yükseltmenize ve okuyucularınızı mutlu etmenize olanak tanıyan hiçbir yere götürmeyen bağlantıları kaldırmak veya değiştirmek sizin yararınıza olacaktır.


3. Optimole

image optimizer wordpress eklentileri

Ne yapar: Optimole, WordPress’e yüklediğiniz resimleri alır ve daha iyi performans için otomatik olarak optimize eder. Bu, dosya formatının değiştiği veya dosya boyutunun küçültüldüğü anlamına gelebilir. Başka herhangi bir eklenti tarafından yüklenen resmi optimize eder ve hatta önceden yüklediğiniz resimlerin kullanıma hazır olduğundan emin olmak için tarar. Bunun da ötesinde Optimole, sitenizi bir görüntü CDN’sine bağlayarak, web sitenize görüntü yüklemeyi çok daha hızlı hale getirir.

Neden ihtiyacınız var: Yavaş yükleme süreleri veya sunucu aşırı yüklenmeleri görmeye başladığınızda genellikle suçlu medyanızdır. Bu nedenle, görüntüleri küçülterek veya dosya formatlarını değiştirerek optimize etmek önemlidir. Ancak, bunu manuel olarak yapmak çok fazla zaman alır. Bu nedenle, Optimole eklentisi arka planda sizin için her şeyi yapar. Daha sonra, daha hızlı sayfa yüklemeleri ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi göreceksiniz.


4. Revive Old Posts

revive post wordpress eklentileri

Ne yapar: Revive Old Posts eklentisi, eski blog gönderilerini sosyal ağlarda paylaşır. Örneğin, bir süre önce eski (ancak kaliteli) bir gönderiniz olabilir. Bu gönderi arşivlere doğru itildi, bu yüzden artık pek fazla insan göremiyor. Bu nedenle, bu eklenti onu Facebook ve Twitter gibi yerlerde yeni insanlarla paylaşarak canlandırıyor.

Neden buna ihtiyacınız var: Bu son derece önemli bir eklentidir, çünkü konu gönderileriniz için bir yanıt almaya geldiğinde zamana olan bağımlılığı ortadan kaldırır. Yıllar öncesinden insanların bugün gerçekten keyif alacakları mükemmel bir blog yazısı olabilir. Dahası, sosyal yayınınızı içerikle doldurabilir ve blogunuza daha fazla trafik çekebilirsiniz.


5. MailPoet Newsletters

mailpoet wordpress eklentileri

Ne yapar: MailPoet Newsletters, e-posta haber bültenlerini WordPress panonuza getirir. Kullanıcılar, blogunuzdaki e-posta listenize kaydolabilir. Ardından, WordPress’ten haber bültenleri oluşturabilir ve abone olan herkese gönderebilirsiniz.

Neden buna ihtiyacınız var: MailPoet yalnızca ücretsiz bir plana sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda e-posta adreslerini toplamak ve bu bültenleri göndermek için çok daha kolay bir seçenektir. Artık e-postalarınızı oluşturmak için başka bir programa atlamak zorunda değilsiniz ve ayrıca başlamak için oldukça güzel şablonlar var.


6. CoSchedule

coschedule wordpress eklentileri

Ne yapar: CoSchedule, çeşitli nedenlerle en iyi WordPress eklentilerinden biridir. Yazarlarınıza makaleler planlamak ve atamak için WordPress’in içinde güzel bir editör takvimi sağlar. Ayrıca blog gönderileri üzerinde işbirliği yapabilir ve aynı zamanda bu aracı yayınlandıktan sonra tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Neden ihtiyacınız var: Çok yazarlı bloglar, blog gönderilerini planlamak, düzenlemek ve planlamak için bir tür organizasyon aracı gerektirir. CoSchedule ile, tüm içerik stratejinizin harika bir görünümünü elde edersiniz ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bu sadece bir yönetici olarak size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yazarlarınız da size teşekkür edecek.


7. User Switching

Ne yapar: Kullanıcı Değiştirme eklentisi, blogunuzun yöneticisinin web sitesinin farklı görünümleri için hesaplar arasında geçiş yapmasını sağlar. Örneğin, bir yönetici olarak oturumu kapatmak ve müşterilerinizin ön uçta ne gördüğünü incelemek isteyebilirsiniz.

Neden ihtiyacınız var: Bu eklenti, değişikliklerin sonuçlarını görmek için bir kullanıcı hesabından diğerine geçeceğiniz ortamları test etmek için idealdir. Ayrıca, web sitesinin ve kullanıcı deneyiminin okuyucular için nasıl bir şey olduğunu anlamak isteyen normal blog yöneticileri için de hoşumuza gidiyor.

Genel gözlemler

Burada bazı popüler ve daha az popüler olan bazı WordPress eklentilerinden bahsediyor olsak da, bu listeyi derlerken bazı trendlerin ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Bazı uzmanlar, benzer eklenti kategorilerindeki seçimlerini paylaştı.

Örneğin, uzmanlarımız görüntü optimizasyonunun son derece önemli olduğunu düşünüyor. Smush veya Optimole gibi eklentilerle, blog yazarlarının ve web yöneticilerinin sitelerinin ne kadar bant genişliği tükettiğini ve bunu kontrol altında tutmanın onlar için ne kadar önemli olduğunu önemsedikleri açıktır.

Diğer bir eğilim, yardımcı SEO eklentileri veya bağlantı manipülasyon eklentileri olarak adlandırılabilecek şeyleri kullanmaktır. Örneğin, Broken Link Checker veya Pretty Link gibi eklentiler, en iyi WordPress eklentileri listesindeki en popülerler arasındadır. Burada biraz daha derine bakarsak, muhtemelen bu eklentilerin sunduğu özelliklerin Yoast SEO gibi büyük SEO eklentilerinde eksik olan tek unsur olduğunu iddia edebiliriz.

Uzman görüşüne dayalı olarak en iyi WordPress eklentilerine geçmek:

Uzmanlar, kullanmanız gereken en iyi WordPress eklentileri hakkında konuşuyor

Andy Bailey – comluv.com

CommentLuv (elbette!). Etkileşimi teşvik eder ve sizi gelişen bir blog yazarları topluluğuna yönlendirir.

Plainview Activity Monitor. Bu, sitenize giriş yapamadığınızı gösterir, bu da size kullanılan şifreleri ve kullanıcıların yaptığı diğer şeyleri gösterir; bu, çok yazarlı bir blogunuz varsa gerçekten yararlıdır.

User Switching: Bir üyelik siteniz varsa gerçekten gerekli, birisi olarak oturum açabilir ve siteyi oturum açmak için onların ayrıntılarını kullanmışsınız gibi görürsünüz. Sorunları destek biletlerinden gidermek için harika.

pat flyinn
Pat Flyinn – SmartPassiveIncome.com

Limit Login Attempts İnsanların siteme giriş yapmaya ve onunla uğraşmalarına engel oluyor! Bunu yapmaya çalışan insanlardan her gün birden fazla bildirim alıyorum.

Broken Link Checker. Bozuk bağlantıları takip etmenize yardımcı olur, böylece bunları düzeltebilir veya onlardan kurtulabilirsiniz.

Robots Meta. Google’ın (diğer şeylerin yanı sıra) bir sayfayı dizine alıp almayacağını belirlemenizi sağlar. Bu, Google’ın bulmasını istemediğim gizli sayfalar ve sitemin diğer bölümleri için yararlıdır.

zac johnson
Zac Johnson – ZacJohnson.com

OptinMonster. Bu, posta listenizi büyütmek için son derece kolay, kullanışlı ve etkili olduğu için en iyi WordPress eklentilerinden biridir. Çıkış açılır pencereleri can sıkıcı, ama işe yarıyor!

Pretty Link veya ThirstyAffiliates. Siteniz üzerinden bağlantı yönlendirmelerini yönetmek için iki harika WordPress eklentisi. Eski bağlı kuruluş ilişkileri öldüğünde yüzlerce bağlantıyı değiştirmek zorunda kalacağınız için endişelenmeyin, bu en iyi WordPress eklentileri ile bunu tek bir tıklamayla yapabilirsiniz.

LeadPages. Çoğu kişi ana site URL’si aracılığıyla LeadPages şablonlarını kullanıyor, ancak Leadpages eklentisi ile bu sayfaları hızlı ve kolay bir şekilde kendi sitenizde barındırabilir ve aynı zamanda alan adınızı yönlendirme veya ana url olarak kullanabilirsiniz. Bu, dönüşümleri artıracak ve çok daha profesyonel görünecektir.

rita barry
Rita Barry – Blog Genie

CloudFlare. Hem daha hızlı site performansı sunar hem de çok çeşitli tehditlerin sitenize ulaşmasını engeller. Bu hizmet sadece güvenlik ve performans sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sınırlı istenmeyen sunucu talepleri ile barındırma maliyetlerini düşürür.

Comment Redirect İlk kez yorum yapanları bir teşekkür sayfasına yönlendirmenin kolay bir yolunu sağlar. Sayfayı istediğiniz gibi kullanın, e-posta kayıtlarını, sosyal medyayı takip etmeyi veya sitenize uygun olanı teşvik edin, ancak göze çarpmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat eden hoş bir dokunuş.

WP-Optimize. WordPress veritabanınız için dev bir süpürge gibi davranır ve bir düğmeye dokunarak her şeyi temizler. Bu, PhpMyAdmin’de oturum açmaktan rahatsız olduklarında istemci siteleri için de harikadır.

neil patel
Neil Patel – Quick Sproud

Popularity Contest. En popüler gönderilerinizi sergilemenize yardımcı olur. (Bu eklenti artık desteklenmemektedir ve yazarları tarafından önerilmemektedir.)

Subscribe to Comments. Blogunuza bırakılan yeni yorumlar için insanları e-posta ile bilgilendirir.

Click to Tweet. Daha fazla sosyal paylaşım almanıza yardımcı olur.

Kyla Glover – WPExplorer

Force Regenerate Thumbnails. Web sitemizi tüm görsellerimizi yeniden oluşturmak ve eskileri temizlemek için yeniden tasarlarken harika.

Fanciest Author Box. Fanciest Authorbox’ı yazar biyografileri eklemek için seviyoruz – ki bu çok yazarlı bloglar için kesinlikle olması gereken bir şey.

Pretty Link. Satış ortağı bağlantıları için Pretty Link Lite kullanıyoruz çünkü affiliate bağlantıları çok çirkin görünüyor.

peter nilsson
Peter Nilsson – WP Daily Themes

Rublon Account Security: Two-Factor Auth+. WordPress’teki hesapları korumak ve güvence altına almak için harika bir iki faktörlü kimlik doğrulama güvenlik katmanı eklentisi.

Growmap Anti Spambot Plugin. Otomatik spam’leri ve spam mesajlarını basit bir onay kutusuyla yenmek için mükemmel bir eklenti.

Reduce Bounce Rate Google Analytics’te gerçek Hemen Çıkma oranını ve sayfa görüntülemelerini alın. Kullanımı kolay ve basit.


Tam liste

Uzmanlarımızdan en iyi WordPress eklentilerinin tam listesi burada; her biri kendi genel kategorisi altında:

Benzer Yazılar