WordPress siteniz için bir çeviri eklentisi mi arıyorsunuz?

WordPress eklenti deposunda bulunan tüm farklı seçeneklerle, ihtiyaçlarınız için doğru çeviri eklentisini seçmek bunaltıcı olabilir.

Bu yazıda, ihtiyaçlarınız için hangisinin mükemmel seçim olduğuna karar verebilmeniz için en iyi WordPress çeviri eklentilerini karşılaştıracağız.

WordPress Çeviri Eklentisi Seçme

WordPress, çok dilli bir WordPress web sitesi oluşturmayı ve hatta WordPress yönetici alanını çevirmeyi çok kolaylaştırır . Bir WordPress çeviri eklentisi seçmeye gelince, akılda tutulması gereken birkaç şey var:

süreç :

Çeviri sürecini anlamak, web sitenize bir eklenti yüklemeye başlamadan önce kontrol etmeniz gereken en önemli şeylerden biridir.

Başlamak için kendinize şu soruları sorun:

  • Bir dil paketi indirmenizi gerektiriyor mu?
  • Google Translate gibi bir üçüncü taraf web uygulamasından yararlanıyor mu?
  • Bu eklenti manuel çeviri mi yoksa otomatik çeviri mi sunuyor?

SEO :

Çok dilli bir web sitesi ile daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ancak çeviri eklentiniz arama motorları için optimize edilmemişse, pazarlama çabalarınız ters tepecektir. Çeviri eklentinizin SEO dostu olduğundan emin olmanız gerekir. En iyi SEO aracı , web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Otomatik ve İnsan Çevirisi :

Yerelleştirilmiş bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, otomatik bir çeviri hizmeti kullanmak yerine insan bir çevirmen kiralamak sizin yararınızadır. Kullanıcıların isteğe bağlı olarak bir dil belirlemesine izin vermek istiyorsanız, otomatik bir çevirmen kullanmak doğru çözüm olabilir.

1. Translatepress

ÇevirBasın

TranslatePress ile sitenizin her çeviri yönünü kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. TranslatePress eklentisi, web sitenizin ön ucundan gönderileri ve sayfaları çevirmenize izin vererek kalabalığın arasından sıyrılıyor ve çevirdiğiniz şeyi canlı önizleme ile gerçek zamanlı olarak görmenize izin veriyor.

Yazılı içeriğinizin herhangi birini hızlı ve kolay bir şekilde çevirebilirsiniz: gönderiler, sayfalar, meta veriler, eklentileriniz ve hatta temanız. Her şey sorunsuz çalıştığı için arayüzü değiştirmeye gerek yoktur.

Manuel çevirileri tercih eden bir mükemmeliyetçiyseniz, TranslatePress yeni favori eklentiniz olacak. Metninizi kendiniz çevirebilir veya sitenizdeki herhangi bir kullanıcıya özel bir Çevirmen kullanıcı rolü atayabilirsiniz. Bu çevirmen kullanıcıları, sitenizin güvenliğini sağlayarak, yönetici alanınıza tam erişime ihtiyaç duymadan içeriğinizi çevirebilir.

Elbette, çevirileri manuel olarak yazmak çok zaman alıyorsa, yapay zeka destekli çeviriler için Google Çeviri’yi kullanma seçeneğiniz vardır. Ayrıca, AI’nın çevirilerinden herhangi biri yanlışsa, manuel olarak rötuşlar yapabilirsiniz.

TranslatePress ayrıca tüm diller için SEO dostu URL’ler oluşturarak yerel arama sıralamalarında size büyük bir destek sağlar.

TranslatePress‘i bugün kullanmaya başlayın!

2. WPML

WPML

WPML, gönderilerinizi, sayfalarınızı ve özel gönderi türlerinizi çevirmenize olanak tanıyan birinci sınıf bir çeviri eklentisidir. Web sitenize yüklemeden önce sitenizin tam yedeğini almanız önerilir.

Diğer çeviri eklentilerinin çoğundan farklı olarak, WPML çoğu ana WordPress tema ve eklentisiyle uyumludur, bu nedenle WPML’nin çalışması için temalarınızı veya eklentilerinizi yamalamanız gerekmez. Hatta popüler sürükle ve bırak sayfa oluşturucularıyla oluşturulan web kopyasını çevirmenize bile olanak tanır .

İnsan çevirisi konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, WPML sizi önde gelen çeviri hizmetlerine bağlar. WPML, tüm çok dilli SEO ile ilgilenir ve popüler SEO eklentileriyle sorunsuz bir şekilde çalışır. WPML ile istediğiniz kadar dil kullanabilirsiniz.

Özellik sayısına göre 3 premium plan sunarlar. Her premium planla sınırsız web sitesi kullanımı elde edersiniz.

WPML, çok dilli WordPress web siteleri oluşturmak için en eski ve en güvenilir eklentidir.

WPML‘yi bugün kullanmaya başlayın.

3. Polylang

polylang, polylang VS WPML

Polylang, çok dilli bir WordPress web sitesini kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan en popüler WordPress çeviri eklentilerinden biridir.

Polylang ile istediğiniz kadar dil kullanabilirsiniz. WordPress dil paketleri otomatik olarak indirilir ve güncellenir.

Polylang, Yoast SEO ve Hepsi Bir Arada SEO dahil olmak üzere başlıca SEO eklentileriyle uyumludur . Eklenti, html hreflang etiketleri ve açık grafik etiketleri gibi çok dilli SEO ile ilgilenir. Polylang ile dil başına bir dizin, bir alt etki alanı veya bir etki alanı seçebilirsiniz.

Özellikler açısından en iyi eklentilerden biri olmasına rağmen, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, eklenti yazarının Polylang’ın ücretsiz sürümü için destek sunmamasıdır.

Polylang’ı bugün kullanmaya başlayın .

4. Multilingual Press

çok dilli basın

Multilingual Press, her dili ayrı bir sitede çalıştırmanıza izin veren başka bir WordPress çeviri eklentisidir. Ziyaretçilerinizin diledikleri dili seçmelerine olanak tanıyan bir dil değiştirici widget’ı ile birlikte gelir. Tercih ettikleri dili tıkladıktan sonra, ziyaretçileriniz kurduğunuz ilgili dil sitesine yönlendirilecektir.

Diğer çeviri eklentilerinin aksine, Multilingual Press kilitlenme olmadan gelir, yani eklentiyi devre dışı bıraksanız bile tüm siteleriniz veri kaybı olmadan her zamanki gibi çalışır.

Multilingual Press, 174 dili destekler. SEO dostu URL’ler oluşturur ve otomatik hreflang desteği sunar.

Multilingual Press Pro’yu bugün kullanmaya başlayın .

5. xili-language

Xili dili

xili dili, resmi WordPress eklenti deposundan indirilebilen güçlü bir çeviri eklentisidir. Xili dilini başarılı bir şekilde çalıştırabilmek için sitenizde çeviriye hazır bir tema kullanmanız gerekir. WordPress deposundaki temaların yarısından azı çeviriye hazır olduğundan, eklentiyi yüklemeden önce temanızı iki kez kontrol etmeniz önemle tavsiye edilir.

Xili dili yalnızca çok dilli içerik oluşturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda içerik diline bağlı olarak temanızın dil dosyalarını değiştirmenize de olanak tanır.

xili dili geliştirici dostudur ve temanızın davranışını kişiselleştirmenizi sağlayan bir kanca ve API listesi ile birlikte gelir.

Xili dilini bugün kullanmaya başlayın .

6. Google Language Translator

google dil çevirmeni

Google Language Translator, en hafif WordPress çeviri eklentilerinden biridir ve çok dilli bir web sitesi oluşturmayı çok kolaylaştırır.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, eklenti ayarları sayfasına gitmeniz ve bir onay kutusu seçerek eklentinin durumunu etkinleştirmeniz gerekir. Ardından, web sitenizin orijinal dilini seçmeniz ve içeriğin çevrilmesini istediğiniz dillerin listesini seçmeniz gerekir.

Ana web sitenizde çeviri seçeneği, kullanıcıların tercih ettikleri dili kolayca seçebilecekleri bir widget olarak gösterilecektir. Google’ın yerel çevirmeni ile içeriğiniz, kullanıcılarınızın seçimine göre çevrilecektir.

Google Language Translator’ı bugün kullanmaya başlayın .

7. GTranslate

gtranslate

GTranslate, Google Translate tarafından desteklenen en popüler WordPress çeviri eklentilerinden biridir.

GTranslate eklentisi ile web sitenizin içeriğini 103 kullanılabilir dile sorunsuzca çevirebilirsiniz. Gerekirse, Google’ın otomatik çevirisini manuel olarak düzeltebilirsiniz. Ayrıca, sitenizde çeviri sağlamanın kullanıcılarınıza gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığını ölçebilmeniz için Google Analytics entegrasyonu sağlar.

Eklenti, kullanıcılarınızın tercih ettikleri dili kolaylıkla seçebilecekleri tonlarca farklı widget ile birlikte gelir.

Eklentinin pro sürümü, Yoast SEO ve WooCommerce gibi popüler eklentilerle tamamen uyumludur .

GTranslate Pro’yu bugün kullanmaya başlayın.

8. Loco Translate

loco tercüme

Loco Translate, 500.000’den fazla aktif yükleme ile WordPress için en popüler çeviri eklentileri arasındadır. Loco Translate, WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi doğrudan tarayıcınızda çevirmenize yardımcı olur.

Bu eklenti, WordPress temalarının ve eklentilerinin uluslararası sürümlerini sunmak isteyen geliştiriciler için kullanışlıdır.

Loco Translate’i bugün kullanmaya başlayın .

9. Multilanguage

çok dilli

Çoklu dil eklentisi, ziyaretçilerinizin dillerini değiştirmelerine ve tercih ettikleri dilde içeriğe göz atmalarına olanak tanır. 80’den fazla dili destekler ve gerektiğinde kolayca yeni diller eklemenize olanak tanır.

Eklenti, ziyaretçilerinizin dillerini seçebilecekleri birkaç farklı dil değiştirici widget’ı ile birlikte gelir. Ayrıca web sitenizin içeriğini manuel olarak çevirmek istiyorsanız, eklenti bunu doğrudan yayın düzenleyicinizden yapmanıza olanak tanır.

Bugün Çoklu Dil ile başlayın .

10. Goo Translate Widget

goo çeviri widget'ı

Goo Translate Widget, Google Translator üzerine kurulmuş hafif bir WordPress çevirmen eklentisidir. Eklenti, tek bir tıklamayla kenar çubuğunuzda yayınlayabileceğiniz bir çeviri widget’ı ile birlikte gelir.

Google Analytics ile çeviri widget’ınızın performansını bile takip edebilirsiniz. Diğer eklentilerin aksine Goo Translate Widget, veritabanınıza çevrilmiş metinleri kaydetmez.

Goo Translate’i bugün kullanmaya başlayın .

11. Google Website Translator

google web sitesi çevirmeni

Google Web Sitesi Tercümanı, Google Çeviri’nin gücünü web sitenize getiren başka bir çeviri eklentisidir. Eklenti, hem bir widget hem de bir kısa kod kullanmanıza izin verir.

Bu eklentinin ana avantajı, tüm ayarların tek bir veritabanı kaydında saklanması ve eklentinin herhangi bir harici dosya yüklememesidir, bu da onu WordPress deposundaki en hızlı çeviri eklentilerinden biri yapar.

Ayrıca, web sitenizin belirli bir bölümünü çevrilmekten çıkarmanıza da olanak tanır.

Google Web Sitesi Çevirmeni’ni bugün kullanmaya başlayın .

12. Lingotek

lingotek

Lingotek, çok dilli web sitenizi oluşturma ve sürdürme sürecini basitleştiren ücretsiz bir çok dilli eklentidir. Otomatik makine çevirisine ek olarak, Lingotek, içeriğinizi çevirmek için iki dil bilen bir çalışan tutabileceğiniz, sürekli büyüyen çevirmen topluluklarına bağlanmanıza olanak tanır. En iyi şey, bunu doğrudan WordPress kontrol panelinizden yapabilmenizdir.

Ücretsiz Lingotek eklentisi, WordPress web siteniz ve Lingotek topluluğu arasındaki dosya aktarımını tamamen otomatikleştirir. Tüm süreç şeffaftır, böylece çeviri projenizin ilerlemesini yolun her adımında izleyebilirsiniz.

Lingotek’i bugün kullanmaya başlayın .

Web Siteniz için En İyi Çeviri Eklentisi Hangisi?

TranslatePress‘in piyasadaki en iyi çeviri eklentisi olduğuna inanıyoruz . Yalnızca ön uçtan çeviri yapmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda Google Translate API ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

Bu şekilde, Google Çeviri ile çeviri sürecini otomatikleştirebilir ve yalnızca tam olarak çevrilmemiş olanları gerekli manuel değişiklikleri yapabilirsiniz.

Çoğu çok dilli eklenti veritabanınızı önemli ölçüde değiştireceğinden, herhangi bir çok dilli eklentiyi denemeden önce veritabanınızı yedeklemeniz önemle tavsiye edilir.

Bu makalenin siteniz için en iyi WordPress çeviri eklentisini bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, en iyi WordPress yedekleme eklentileri karşılaştırma makalemizi de okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar