2021, bir e-ticaret işini sıfırdan nasıl başlatacağınızı öğrendiğiniz yıl mı olacak?

Kesinlikle doğru yerdesiniz!

Bu kılavuz, 0’dan tamamen işlevsel bir e-ticaret işletmesine geçiş için size bir yol haritası verecektir.

Bir e-ticaret işi başlatmak ve her şeyi olabildiğince basit hale getirmek için tüm süreç boyunca adım adım ilerliyoruz.

Bir e-ticaret işine nasıl başlanır:

🌱 1. Ne tür bir işletme başlatmak istediğinize karar verin

Sıfırdan bir e-ticaret işi başlatmak istediğinizde olasılıklar gerçekten sonsuzdur.

İnsanlar her türlü farklı şeyi çevrimiçi olarak satıyor ve bunu her tür farklı niş ve pazarda yapıyor.

Ve tüm bunların en iyi yanı sayıların giderek artması. 2020’de 2,05 (!) Milyar küresel dijital alıcı olacağı tahmin ediliyor. Açıkçası, bugünlerde herkes çevrimiçi alışveriş yapıyor! [1]

Fakat! Bu, onu kanatlandırabileceğiniz ve ne satmak istediğiniz ve kime satmak istediğiniz hakkında iyi bir fikir vermeyeceğiniz anlamına gelmez.

E-Ticaret işinizi başarılı kılmak için, başlangıçtan itibaren doğru şekilde kurmanız gerekir.

Başlamak için iyi bir nokta, kabaca ne satmak istediğinize karar vermektir.

Ve “kabaca” burada anahtar kelimedir. Muhtemel ürünleriniz hakkında daha sonra daha fazla araştırma yapacağız, ancak şimdilik sadece geniş terimlerle konuşalım:

E-ticaret işletmeniz ne satabilir?

E-ticaret işletmelerinin sattığı dört ana tür şey vardır :

 • Sevk edilebilir, fiziksel ürünler
 • Dijital ürünler (e-kitaplar ve yazılı çalışmalar, indirmeler, yazılımlar, uygulamalar, multimedya)
 • Hizmetler
 • Kurslar, abonelikler ve diğer üyelikler

Bugünün e-ticaret teknolojileri ile ilgili harika olan şey, bunlardan birini veya hatta hepsini aynı anda etkili bir şekilde satabilmenizdir.

Ama bu her şey değil; Teklifinizde bulunanların yanı sıra, sipariş karşılama modelinize de karar vermelisiniz . Bir e-ticaret işletmesi olarak şunları yapabilirsiniz:


Sattığınız ürünlerin sizin tarafınızdan yönetilen depolamada rahatça durduğu yerdir. Müşterilere ürün sevkiyatından da sorumlu olan sizsiniz. (Dijital ürünlerle konuşurken o kadar alakalı değil.)

Üreticinin sipariş karşılama sürecini baştan sona idare ettiği yerdir (onlara tüm söylediğiniz müşteri bilgileri ve sevk edilecek üründür). Bu, tişörtler gibi talep üzerine baskı yapılan ürünler için harika bir modeldir.

Bazı durumlarda, özellikle sizin ürettiğiniz ürünleri satacaksanız veya niş içinde stoksuz satış tedarikçisi yoksa, bir stoksuz satış mağazası işletmek mümkün olmayabilir.

Bununla stoksuz satış arasındaki fark şu ki, bu modelde, ürünleri almak veya yapmak zorunda olan sizsiniz, ancak daha sonra onları bir ikmal evine gönderiyorsunuz ve son nakliyeyi onlar hallediyor.

Bu şekilde, sattığınız malların üretiminden hala sorumlu olsanız bile, onları göndermenin zorlukları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.


👉E-ticaret yerine getirme konusunu, blogdaki ayrı bir kılavuzda derinlemesine ele alıyoruz .

Son olarak, aşağıdakileri yapmak isteyip istemediğinize de karar vermelisiniz:

 • perakende veya toptan satış yap
 • ürünlerinizi yerel, ülke çapında ve hatta uluslararası olarak sunun

Yukarıdakiler, bir e-ticaret işini nasıl başlatacağınızı ve ilk fikirlerinizle boğuşurken düşünmeniz gereken çok şey gibi gelebilir. Ama bu noktada fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Tercihlerinizin ne olduğunu not edin ve ardından bu notları gelecekteki kararları verirken referans olarak kullanın.

Böyle bir notun neye benzeyebileceğine bir örnek:

Bir e-ticaret işi başlatmak için şunu yapacağım:

 • hem fiziksel hem de dijital ürünler sunmak
 • kendi envanterini tutmak
 • perakende satmak
 • ülke çapında fiziksel malların gönderilmesi; uluslararası dijital ürünler sunmak

Bir sonraki adım, sizden satın alacak kişileri bulmaktır – yani, bir niş bulalım:

Nişinizi seçmek ve anlamak

“Niş”, daha büyük bir pazardaki yerinizdir.

Veya, bunu söylemenin başka bir yolu, niş, sattığınız şeyi satın almaya istekli tanımlanmış bir hedef müşteri grubudur.

Temel olarak, niş = belirli bir şeyi satın almaya istekli insanlar. 🤝

Bu bizi, insanların sıfırdan bir e-ticaret işine başladıklarında yaptıkları en yaygın hataya özenle getiriyor: keşfedilmemiş bir niş bulduklarını düşünerek.

Bunu size kırmak zorunda kaldığım için üzgünüm, ancak kullanılmayan nişler diye bir şey yoktur.

Araştırma yoluyla olası bir nişi doğrulayamıyorsanız, o zaman ona girme ve iyi getiri beklemeyi riske atmamalısınız.

Nişinizi ararken önce insanları düşünün . Başka bir deyişle, sizden satın almak isteyen insanları bulalım .

İşte bunu nasıl yapacağınız:

Muhtemelen ne tür bir pazarla uğraşmak istediğiniz ve ne satmak istediğiniz konusunda genel bir fikriniz var – çok az insan bir e-ticaret işi başlatırken tamamen sıfırdan gidiyor.

Şimdi anahtar, ideal müşteri tabanınızı daraltmak ve ardından ihtiyaçlarını anlamaktır.

Neyse ki, 2021 yılında yaşarken, elimizde araştırmayı kolaylaştıracak çok sayıda modern araç var.

Önerdiğim ilk aracın adı KWFinder . Bu bir anahtar kelime araştırma aracıdır, yani ona bir tohum terimi veya anahtar kelime sağlarsanız, ilgili anahtar kelimeleri önerecek ve bu ilgili anahtar kelimelerin her birinin ne sıklıkta arandığını size gösterecektir.

KWFinder ücretli bir araçtır, ancak araştırmanızı tamamlamanız için fazlasıyla yeterli olması gereken 10 günlük ücretsiz bir deneme sunar.

Örneğin yatak çarşafı işine girmek istiyorsanız tohum anahtar kelimesi ile aramaya başlayabilirsiniz bed linen. İşte KWFinder bunun hakkında söyleyecekleri:

E-ticaret işine başlamak için bir KWFinder araması yapın

Not; yatak çarşafları sadece bir örnektir; bu araştırmayı başka herhangi bir tohum anahtar kelimesini kullanarak çoğaltabilirsiniz.

Solda görebileceğiniz şey, ilgili anahtar kelimelerin bir listesiyle birlikte tohum anahtar kelimenizdir. Her anahtar kelimenin yanında bazı popülerlik ölçümleri de vardır. Sağ tarafta, KWFinder şu anda seçili anahtar kelime için Google’daki ilk 10’un nasıl göründüğünü gösterir.

Şimdi yapabileceğiniz şey, önerilen anahtar kelimeler listesine göz atmak ve araştırmanızın daha derinine inmektir. Örneğin, “yatak çarşafları” ile ilgili anahtar kelimelerim listesinde, “tasarım yatak takımı” anahtar kelimesi var. Ayda 4.900 arama yapıyor ve bu iyi bir başlangıç. Yeni tohum anahtar kelimem yapmak ve aramayı yeniden yapmak için üzerine tıklayabilirim.

İstersem, çekici görünen ve bir e-ticaret işine dönüştürebileceğim bir şey gibi görünen bir terime rastlayana kadar bu işlemi birkaç kez yeniden yapabilirim. Ancak bu kılavuzun amacı doğrultusunda, “tasarım yatak takımları” ile kalacağım.

KWFinder bana bu anahtar kelime için en iyi 10 siteyi gösteriyor. Bu sitelerin neye benzediğini görmek için herhangi birine tıklayabilirim. Neyse ki benim için en iyi 5 tasarımcı yatak çarşafları satan tüm e-ticaret web siteleri.Bloomingdale’sHorchowMacy’s

bloomingdales e-ticaret işine nasıl başlanacağına dair örnek

Doğal refleks, halihazırda tasarımcı yatak çarşafları sunan çok sayıda mağazanın olması ve bu nedenle kendinizi nişin içine sokmamanız için cesaretinizi kırmak olacaktır. Ancak bu kötü bir karar olur. Rekabetin tek varlığı harika bir işaret ve bu beni gerçekten tasarımcı yatak takımları satın almakla ilgilenen insanlar olduğunu garanti ediyor.

Yatak çarşafları pazarına girmekle ilgilenen biri olsaydım, ana nişim için tasarımcı yatak takımı yapabilirdim.

Bir tohum anahtar kelimesini daraltarak ve ilgili nişlere giderek daha derine inerek aynı süreci takip edebilir ve kendi nişinizi bulabilirsiniz.

E-ticaret işine başlamak için niş dönüşüm huniniz

Başka işletmelerin kendisine hitap ettiği ve sizin için işe yarayabilecek bir şeye benzeyen bir niş bulduğunuzda, araştırmanın bir sonraki adımına geçin.Başa gitmek

🛍️ 2. Özellikle hangi ürünlerin satılacağı

Şimdiye kadar, nişinizi nasıl bulacağınızı ve ne satacağınıza dair genel bir beyin fırtınası yaptık. Şimdi niş içindeki satış potansiyeline göre sunabileceğiniz ürünleri kesin olarak daraltalım.

Tüm bunların anahtarı müşterilerinizi , ihtiyaçlarını ve arzularını anlamaktır . Diğer bir deyişle, müşterilerinizin neyin satın almasını sağladığını ve en çok ne tür şeyler satın alabileceklerini anlamak istersiniz .

Bunu birkaç şekilde yapacağız:

Rakiplerinizi bilmek

Daha önce de belirttiğim gibi, yalnızca rekabetin varlığı, birçok insanın inanabileceğinin aksine, yeni e-ticaret işletmeleri için mükemmel bir işarettir.

Rekabet, piyasayı doğrular ve nişte kazanılacak para olmasını sağlar.

Şimdi yapmanız gereken, bu rakiplerin kim olduğunu ve onlardan neler öğrenebileceğinizi öğrenmek.

Yapabileceklerinizin modeli şu şekildedir:

 1. Doğrudan rakiplerinizin kim olduğunu öğrenin
 2. Nişin “rock yıldızlarının” kim olduğunu öğrenin
 3. Nişi doğrudan hedeflemeyen, ancak yine de satış yapan büyük oyuncuların kim olduğunu öğrenin
 4. Yaklaşımları hakkında neleri sevip neleri sevmediğinizi not edin
 5. Web siteleri hakkında neyi sevip neyi sevmediğinizi not edin
 6. Bir e-ticaret işi kurarken stratejilerini nasıl taklit edebileceğinizi düşünün.
 7. Müşteri tabanının tam olarak kim olduğunu öğrenin – elinizden gelen en iyi şekilde

Bunların hepsi ilk başta garip gelebilir, bu yüzden muhtemelen bir şeyi açıklığa kavuşturmalıyım. Buradaki amaç, rekabeti geri almak ve tam olarak ne yapıyorlarsa onu yapmak değil. Bunun yerine, işlerini kurmak için ortaya koydukları işten yararlanacak ve bazı iyi uygulamalarını işinize entegre etmeye çalışacaksınız.

Rakiplerinizi tanımlamanın en iyi yolu, onları henüz bilmiyorsanız, anahtar kelime araştırmasına geri dönmektir (KWFinder kullanarak).

Niş anahtar kelimelerinizi ararken, muhtemelen markaların bazı en iyi noktalarda sıralandığına rastladınız. Bu sitelere tekrar gidin ve ne yaptıklarını görün.

Kullandığım örnek – tasarımcı yatak takımları – şu siteleri sıralaması iyi durumda: Bloomingdale’s, Horchow, Macy’s, Ethan Allen, Crane ve Canopy, Frontgate. Doğrusu, bazıları oldukça büyük, ancak araştırma aşamasında bu mutlaka kötü değil.

Nişinizde de benzer bir rakip listesi alabilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken, yarışmacıların her birine gitmek ve yukarıda listelediğim şeyleri not etmek.

Rakiplerinizin web siteleri hakkında size iyi bilgiler sağlayacak, kullanabileceğiniz bazı ek araçlar şunlardır:

Bu araçların her biri, rakibinizin web sitesi hakkında en iyi anahtar kelimeler, en iyi içerik, sosyal medya ölçümleri, en iyi sayfalar, hedef kitle demografisi, en çok satan ürünler ve daha fazlası gibi şeyler içeren bir rapor döndürür.

SEMrush ve SiteProfiler, aradığınız sitenin ana rakiplerinin bir listesini bile verir. Bu, nişinizdeki daha fazla web sitesini ve işletmeyi tanımlamanın başka bir yoludur.

En çok neyin satıldığını keşfetmek

Araştırmanızın bir sonraki aşaması, nişte en çok neyin satıldığını keşfetmek ve benzer ürünler (veya hizmetler) sunmayı düşünmek olacaktır.

Yine, lütfen bunu yanlış anlamayın. Bu, rakibinizi kopyalamak ve onları oyunlarında bir üst seviyeye çıkarmakla ilgili değil. Bu, nişte neler olup bittiğini ve müşterilerinizin keyif aldığı ürün türlerini anlamakla ilgilidir. Müşteri tabanınızda zaten çok iyi yankı uyandıran ürün fikirlerini bu şekilde bulabilirsiniz.

Başlamak için, yine rakiplerinizin web sitelerini ziyaret edin ve en çok satan ürünler listelerine bakın (çoğu e-ticaret mağazasında bunlara sahiptir).

Bunun dışında, rakiplerinizin genellikle en çok satan ürünlere çevrilen en popüler sayfalarını keşfetmek için Ubersuggest, SEMrush ve SiteProfiler’ı kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz başka bir araç, anahtar kelime araştırması için kullandığımız KWFinder’dır – ancak bu sefer aramayı başlatmak için bir rakibin alan adını girin.

Sıraladıkları en iyi anahtar kelimelerin bir listesini göreceksiniz. Çoğu zaman, bu anahtar kelimeler sizi en çok satan ürünlerine götürür.

E-ticaret işine başlamak için KWFinder rakip araştırması

Notlar alın ve size karşı görüyorsanız uyarlayabilirsiniz nasıl düşünmek sizin iş stratejisi.

İçgörüler için sosyal medyayı araştırmak

Gidebileceğiniz bir yer daha sosyal medya – görünen o ki 2021’de tüm yollar sosyal medyaya çıkıyor.

Buradaki amaç, müşteri tabanınızın takip ettiği ilgili grupları ve sayfaları bulmaktır. Aynı gruplara katılın ve orada neler olup bittiğine dikkat ederek birkaç gün geçirin.

İnsanların kendilerinin içine girdiği tartışmaları, bahsettikleri ürünleri, en çok etkileşimde bulundukları gönderi türlerini vb. Görün.

Amaç, gerçek müşteri tabanınızın arzularının ne olduğunu ve onları satmak istediğiniz türden ürünlere ne kadar bağlı olduklarını anlamaktır.

Çevrimiçi pazarlara bakma

Amazon, AliExpress, BangGood ve diğer pazar yerlerinin hepsinde, her nişte en çok satan ürünler için bölümler bulunur.

all bestsellers - e-ticaret işine başladığınızda iyi bir araştırma sitesi

Bu bölümleri araştırın ve orada sunabileceğiniz bir şey olup olmadığına bakın.

👉Ayrıca okuyun: Mükemmel e-ticaret nişini seçmenin 5 adımı

Tüm bu araştırma aşamasının sonunda, sunmak istediğiniz ürün veya hizmetlerin bir listesine sahip olmalısınız.

Bu ürünleri geliştirmek size herhangi bir zaman alabilir. Stoksuz satış yapacaksanız, temelde ürünler hemen parmaklarınızın ucunda. Kendi ürünlerinizi oluşturmak daha fazla zaman alabilir, ancak en azından artık neyin satılacağını biliyorsunuz.

💼 3. Bir işletme dahil edin

“E-ticaret işletmemi resmi olarak kaydettirmem gerekiyor mu?” bir e-ticaret işi kurmayı düşünürken insanların en çok sorduğu sorulardan ve korkularından biridir.

Maalesef, burada size verebileceğim tek dürüst cevap, favorim, duruma göre değişir.

Esas olarak, yerel kural ve yönetmeliklerinizin ne olduğuna ve anonim bir işletme ile ve bu iş olmadan ne yapmanıza izin verildiğine bağlıdır .

Bu kılavuz tamamen rehberlik amaçlıdır ve hukuki tavsiye veya hukuki analiz teşkil etmez. Belirli hukuki sorunlar veya sorular için bağımsız hukuki tavsiye almanız gerekebilir. ⚠️

İşleri basit tutalım. Çoğu zaman, bir işletmeyi birkaç şekilde yönetebileceğinizi göreceksiniz:

 • Bir tür şahıs mülkiyeti . Çoğu ülke böyle bir yapıya sahiptir – resmi isim nerede yaşadığınıza bağlı olarak farklı olacaktır. Ana fikir, bir işi kendi adınız altında yürütmeniz ve sadece vergi memuruna arada bir ne kadar para kazandığınızı bildirmenizdir. Bunu çok basitleştiriyorum, ama sen anladın.
 • Bir limited şirket biçimi ( ABD’deki S ve C kolordu). Yine, çoğu ülke bunları kurmanıza izin verir. Önceki yapıya göre ana fayda ismin kendisidir – sorumluluğunuz sınırlıdır. Başka bir deyişle, kötü bir şey olursa, kişisel olarak sorumlu değilsiniz. Dezavantajı, işten temettü ödemek istiyorsanız genellikle çifte vergilendirmenin söz konusu olmasıdır ( daha fazlasını okuyun ).

Anonim bir işletmeye sahip olmak, diğer şirketler ve üçüncü şahıslarla işlerinizi kolaylaştıracaktır. Kredi kartı işlemcileri, ödeme sağlayıcıları, tedarikçilerle, pazarlama ortaklarıyla vb. Hesaplar için başvurmak, resmi olarak kurulmuş bir işiniz olana kadar mümkün olmayacaktır.

Esasen, bu aşama esas olarak evrak işlerini hizaya getirmek ve yasal olarak çalışmaya başlamaya hazır olduğunuzdan emin olmakla ilgilidir. Bu adım, burada yaptığımız başka hiçbir şeyi etkilemiyor – pazar araştırması, niş keşif vb.

E-Ticaret işinizi dahil ettikten sonra okumak isteyebileceğiniz şeyler:

👉 Küçük işletmeler için en iyi muhasebe yazılımı
👉 Serbest çalışanlar ve işletmeler için en iyi faturalandırma yazılımı
👉 Ödeme işlemcileri karşılaştırması: PayPal, Stripe, Authorize.net, Amazon PaymentsBaşa gitmek

📛 4. e-Ticaret işletmenizi nasıl adlandıracaksınız?

Tamam, eğlenceli şeylere geri dönelim!

Yeni bir işletmeye isim vermek gerçekten de oldukça eğlencelidir. Ama hafife almamalısın. Doğru adı seçmek, işletmenizin pazardaki konumlanmasında, müşterilerin bununla ilgili algısında ve genel olarak algılanan ürün-pazar uyumunuzda büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bir kez daha eski dostlarımıza dönebiliriz – pazar araştırması ve anahtar kelime araştırması. İşte özellikle yapabilecekleriniz:

Öncelikle, iyi bir işletme adı müşterilerinize ne sattığınız veya faaliyet gösterdiğiniz pazar hakkında en azından belirsiz bir izlenim vermelidir. Google gibi tamamen soyut isimleri devlere bırakalım . Biz küçük işletme insanları, gerçek dünyada yönlendirilen isimleri daha fazla seçmeliyiz.

Gidebileceğiniz ilk yer, popüler işletme adı oluşturuculardan bazılarıdır. Evet, bir işletme adı bulmanıza yardımcı olacak otomatik yapay zeka destekli araçları kullanmanızı gerçekten tavsiye ediyorum.

👉Burada kullanabileceğiniz bir avuç harika araç topladık : en iyi işletme adı oluşturucuları karşılaştırıldı (ve bunların nasıl kullanılacağı) .

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

İşletme adı oluşturucunuza gidin ve nişinizde önemli olan anahtar kelimeleri girin veya satmak istediğiniz ürünü tanımlayın.

Bu çekirdek anahtar kelimeye bağlı olarak, araç bir dizi olası işletme adı döndürür ve bunları çeşitli şekillerde kategorilere ayırır.

En iyi üreticiler, bir e-ticaret işine başlarken markalaşmayı kolaylaştırmak için başka kelimeler de içerecektir.

Örneğin , jeneratörlerden birine “tasarım yatak takımı” koyduktan sonra şu önerileri aldım (en sevdiğim altı çizili olarak):

e-ticaret işine başladığınızda alan önerileri

Gerçekten tasarımcı yatak takımları satacak olsaydım, “Sanatçı Çarşafları” adı ciddi olarak düşüneceğim bir şey olurdu.

Bir isim seçerken hedefleriniz aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Sadece belirsiz de olsa, işletmenin neyle ilgili olduğunu öneren bir kelime veya kelime öbeği ekleyin.
 • Adı markalaştırmak için günlük dil kullanımında yaygın olarak bulunmayan kelimeleri veya kelime öbeklerini dahil edin.
 • .comTam işletme adınız için bir alan adının mevcut olduğundan emin olun .

🛒 5. Bir e-ticaret platformu seçin

Basitçe söylemek gerekirse, bir e-ticaret platformu, çevrimiçi mağazanızın işletim sistemidir.

 • İOS veya Android’in telefonunuzun işletim sistemleri olmasına benzer şekilde, bir e-ticaret platformu da mağazanızın işletim sistemidir.

Bu, e-ticaret dünyasında yeni olan insanlar için genellikle şaşırtıcıdır, ancak dışarıda onlarca uygulanabilir e-ticaret platformu vardır!

Hepsi çalışır (teknik açıdan) ve hepsi işlevsel bir e-ticaret mağazası oluşturmanıza izin verir. Ancak, hepsi her tür kullanıcı için optimize edilmemiştir.

İşte popüler senaryolardan bazıları:

 • Genel amaçlı bir e-ticaret platformu arıyorsanız, Shopify veya WooCommerce (WordPress) ile büyük olasılıkla en mutlu olacaksınız. “Genel amaçlı” derken, yeni bir mağazayla yeni başladığınızı ve sevk edilebilir ürünler veya dijital ürünler satmak istediğinizi kastediyorum. Ayrıca BigCommerce veya Wix e-Ticaret’i de düşünebilirsiniz. İşte en iyi e-ticaret platformlarının tam karşılaştırması .
 • Yalnızca dijital ürünler satmak istiyorsanız, Easy Digital Downloads (WordPress) veya Gumroad gibi çözümleri düşünebilirsiniz. Ayrıca, özellikle WordPress nişindeyseniz (ve yalnızca WordPress ürünleri sunmak istiyorsanız), Freemius’a bakın .
 • Çok satıcılı bir pazar inşa edecekseniz , bu çözümleri düşünün .

En iyi DIY e-ticaret platformları

Tamamen Kendin Yap yapmak istiyorsanız, muhtemelen Shopify veya WooCommerce’e bir şans vermelisiniz.

shopify site builder
woocommerce site oluşturucu

Shopify , tamamen barındırılan bir e-ticaret çözümüdür. Bu, yapmanız gereken tek şeyin Shopify.com’da bir hesaba kaydolmak ve ardından Shopify çevrimiçi arayüzündeki rehberliği izleyerek mağazanızı kurmak olduğu anlamına gelir.

WooCommerce , WordPress için bir e-ticaret eklentisidir. WordPress, hepsinin içinde en popüler web sitesi platformu olsa da, kurulum Shopify’dan biraz daha karmaşık. Karşılığında elde ettiğiniz şey, web siteniz ve çevrimiçi mağazanız üzerinde tam kontrol sağlamaktır, ayrıca gelecekte mağazanızın işlevselliğini daha kolay (ve daha ucuza) büyütebilir ve genişletebilirsiniz.

👉Shopify’ı kullanmak istiyorsanız mağazanızı orada nasıl kuracağınıza dair ayrıntılı bir kılavuz burada .
👉WooCommerce kullanmak istiyorsanız, burada WooCommerce’in ne olduğu hakkında daha fazla bilgi ve işte WooCommerce’in nasıl kurulacağına dair bir kılavuz .

Web barındırmaya ihtiyacınız var mı?

İlk etapta web barındırma nedir?

Web barındırma, sıfırdan bir e-ticaret işi başlatırken en korkutucu şeylerden biri olabilir. Mağazanız için seçtiğiniz e-ticaret platformuna bağlı olarak, barındırma, uğraşmanız için az çok karmaşık bir yön olacaktır.

 • Shopify gibi bir çözüm seçtiyseniz, hosting sizin için Shopify sisteminin kendisi tarafından ele alınmış demektir. Başka bir deyişle, hiçbiri için endişelenmenize gerek yok.
 • WooCommerce, WordPress veya başka bir kendi kendine barındırılan e-Ticaret platformunu seçtiyseniz, barındırma, kendinize dikkat etmeniz gereken bir şeydir.

Son şeyi biraz daha açalım; Kendinizi barındırmakla ne demek istiyorum?

Aslında çıplak ellerinizle bir sunucu kurmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey, sunucularında size bir barındırma alanı kiralayacak bir web barındırma firmasına kaydolmanızdır.

Kaliteli bir hosting şirketi seçmek anahtardır. İşte başlayabileceğiniz bazı yerler:

 • Web barındırma karşılaştırma çizelgeleri: 10’dan fazla en iyi web sunucusu ve en iyi teklifleri  – barındırma pazarındaki en iyi oyuncuların sunduklarının özetleri.
 • Karşılaştırıldığında 2021’in en iyi WordPress ve WooCommerce barındırma sağlayıcıları  – WordPress ve WooCommerce için en iyi barındırma tekliflerinin karşılaştırılması.
 • En ucuz WordPress barındırma: Ayda 0,99 $ gibi düşük bir fiyata 10 seçenek – kısıtlı bir bütçeniz varsa bunu okuyun.
 • 2021’deki en iyi bulut barındırma sağlayıcıları – ilk günden itibaren daha büyük bir trafik hacmi bekliyorsanız okuyun.
 • WordPress hosting anketi – Gerçek kullanıcılar tarafından hız, demografi, özellikler gibi farklı kriterler arasından tercih edilen hosting platformlarının sayısal bir derlemesi.

Okumak için zaman yok mu? İki öneri:

 • Her yönüyle harika bir deneyim ve optimize edilmiş barındırma ortamı için SiteGround‘a gidin . SiteGround ekibi ayrıca WordPress ve WooCommerce’i kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayda 3.95 $ ‘dan başlayan planlar.
 • Biraz daha pahalı bir barındırma teklifi için Bluehost‘a gidin . Aylık 5,95 $ ‘dan başlayan planlar. Bluehost’ta WordPress’in nasıl kurulacağına dair bir kılavuz .

🎨 6. Bir mağaza tasarımı seçin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mağazanız için bir tasarım seçmek sürecin hayati bir parçasıdır. Ancak bu sadece görsel olarak sevdiğiniz bir şeyi seçmekle ilgili değil . Bir kez daha, nişiniz ve ürün grubunuz için işe yaraması en muhtemel tasarım türünü belirlemek için araştırmayı kullanacağız.

Bu, rekabeti gözetleyebileceğiniz başka bir şeydir. Sitelerine gidin, aşağıdaki ayrıntılara dikkat edin ve not edin:

 • Özel tasarlanmış ana sayfalar mı kullanıyorlar yoksa klasik ürün listelemelerine mi gidiyorlar?
ana sayfa özel

 • Hemen bir aciliyet duygusu mu iletiyorlar yoksa ana ürünlerin konuşmasına izin veriyorlar mı?

flaş

 • Öne çıkan yerlerde video kullanıyorlar mı?
 • Her şey ürünle mi yoksa ürünü kullanan kişilerle mi ilgili?

insan ürünü

 • Tek tek ürünler veya ürün kategorileri hakkında mı?

Her niş için en etkili yaklaşım farklı olacaktır ve bu yaklaşımın ne olabileceğini tahmin etmek zor. Bu nedenle rakiplerinizin ne yaptığına bakmak inanılmaz derecede değerli olabilir. Amaç, bunları mutlaka kopyalamak değil, neyin işe yaradığını not etmek ve sitenizde benzer öğeleri kullanmayı denemektir.

İşinize yarayabilecek tasarım öğelerinin türlerine ilişkin notlarınızı aldıktan sonra, WordPress temalarını veya Shopify temalarını (kullandığınız e-ticaret platformuna bağlı olarak) aramaya başlama zamanı.

İşte gidilecek bazı yerler:

 • 10’dan fazla en hızlı WooCommerce teması – başlamanıza yardımcı olacak WooCommerce temalarının listesi; hepsi ücretsiz
 • 20’den fazla en iyi Shopify teması
 • En iyi ücretsiz Shopify temaları

Son bir not; tasarım açısından her zaman olabildiğince minimal olmaya çalışın. Aşırıya kaçmayın. Günün sonunda, odak noktası olması gereken sattığınız üründür, kullandığınız temadan gelen bazı dekoratif öğeler değil.

🎁 7. Ürünlerinizi sergileyin

E-Ticaret platformunuza ürün eklemenin teknik tarafı çok kolaydır. WordPress + WooCommerce veya Shopify’da olsanız da, yalnızca birkaç dakika içinde kullanışlı görsel arayüzler aracılığıyla ürünler ekleyebilirsiniz.

Satılacak şeyleri eklemek zor olan kısım değil. Zor kısım, ürünlerinizi size satış sağlayacak şekilde nasıl sergileyeceğinizi bulmaktır.

Öğrenmek için, bundan sonra ne yapacağımızı bildiğinizden oldukça eminim…

Rakiplerinizin ürünlerini nasıl sergilediğini görün

İşte dikkat etmeniz gereken detaylar:

 • Her ürün ayrıntılı bir açıklama mı yoksa yalnızca temel özelliklerin bir listesini alıyor mu? Örneğin, televizyon gibi şeyler satacaksanız, o zaman sadece bir parametre listesi yeterli olacaktır. İnsanlar bunların her birinin ne anlama geldiğini zaten anlayabilir (4K, Akıllı TV, entegre Netflix). Genel olarak, bir şey bir metaya ne kadar yakınsa, sadece parametreleri listelemek yeterli olabilir.
 • Ürün sayfalarının genel bir düzeni / tasarımı var mı yoksa özel olarak mı oluşturulmuş?
macys ürün sayfası

 • Referanslar ürün sayfalarında önemli bir unsur mu?
 • Müşteri incelemeleri için aynı şey; ürün sayfalarında görüntüleniyor mu?

macys incelemeleri
 • Sayfa fiyatla önde gidiyor mu veya son olarak bahsediliyor mu? Emtia için fiyat, önemli olan ana faktörlerden biridir. Daha karmaşık teklifler için, fiyattan çok erken bahsetmek satışlara zarar verebilir.

Bu cevaplara sahip olarak, ürünleriniz için kopya üzerinde daha etkin çalışabilirsiniz. Artık tahmin etmiyorsun. Bunun yerine, araştırmadan faydalanıyorsunuz ve rakiplerinizin halihazırda yaptıklarını deniyorsunuz.

Doğru dili kullanmak

Sonuçta, ürünler satmak için kullanacağınız birincil araç kelimelerdir .

Kopyanızı yazarken anahtar, hedef müşteri tabanınızın ürünleriniz (veya benzer ürünler) hakkında konuşurken kullandığı dili kullanmaktır.

Çok akıllı ya da çok sıradan görünmek çok kolaydır ve bu nedenle pazar uyumsuzluğunu riske atar.

Sosyal medyaya gidin, insanların ürünler hakkında nasıl konuştuklarını, bunlarla ilgili temel zorlukları, diğer şirketleri vb. Görün.

Yelpazenin diğer ucunda, rakiplerinizin ürünlerini sosyal medyada veya Google AdWords’te tanıtırken hangi kopyayı kullandığını görün. Reklam metni, en kısa ve sonuç odaklı kopya türüdür. Onu inceleyen bazı mücevherler bulabilmelisin.

Son olarak, metin yazarlığınızı geliştirmenize ve ürün kopyanızda ustalaşmanıza yardımcı olacak Shopify’dan iki kılavuz:

 • Satışları artırmak için kopya araştırması nasıl yapılır
 • Müşterilerinizi bilgilendiren ve ikna eden ürün açıklamaları yazmanın dokuz yolu

Doğru fotoğrafları kullanmak

Tüm ürün fotoğrafları eşit oluşturulmamıştır. Bunu hepimiz biliyoruz ama mesele fotoğrafların sadece görsel kalitesinin ötesine geçiyor.

İyi bir ürün fotoğrafı birkaç şeyi başarır. Temel olarak, müşteriye satın aldıkları ürünün doğru bir temsilini verir. Ürün iadelerinin% 20’den fazlasının ürün satış sayfasındaki fotoğraflardan farklı görünmesinden kaynaklandığı bildirildi. Daha önce McDonald’s’ta bir alt kalitede burger aldıysanız, neden bahsettiğimi biliyorsunuzdur. [2]

Her ürün için üç tür fotoğrafınız olmalıdır:

 • “Genel bir görünüm” – ürünü bir bütün olarak ve farklı açılardan gösteren fotoğraflar
 • “Yakın” – ürünün yakın kısımları; genellikle en önemli kısımlar; örneğin nevresim satarken dikişin fotoğrafını çekmek iyi bir fikirdir
 • “Vahşi” – müşteri tarafından kullanılıyor

Ve bunu söylemeye gerek yok, ancak tüm ürün fotoğrafları iyi aydınlatılmalı, net olmalı, uygun şekilde pozlandırılmalı ve müşterinin kullandığı cihaz veya ekran boyutu ne olursa olsun iyi görünmeleri için nispeten büyük olmalıdır.

İyi ürün fotoğrafları nereden alınır?

Stoksuz satış yapacaksanız, bu bölüm basit. Üreticiniz size kullanabileceğiniz bir dizi yüksek kaliteli fotoğraf sağlamalıdır.

Kendi eşyalarınız için, belli ki o fotoğrafları kendiniz çekmelisiniz. Ama asıl olay şu, aslında bunu kendiniz yapmayın. Yerel olarak profesyonel bir fotoğrafçı işe alın!

Fazla harcamayacaksınız, ancak telefonunuzla çekebileceğiniz fotoğraflara kıyasla çok daha iyi sonuçlar alacaksınız. Profesyoneller, “hızlı” lensler, pahalı kameralar, profesyonel aydınlatma gibi ek ekipmanlara sahip olma eğilimindedir ve bu, zanaatlarını öğrenmek için binlerce saat harcamanın bir sonucu olan bir know-how’dan bahsetmeye bile gerek yok.

Ve lütfen bunu fırçalamayın. Bu gerçekten çok önemlidir. Veriler, çevrimiçi alışveriş yapanların% 75’inin potansiyel bir satın almaya karar verirken ürün fotoğraflarına güvendiğini gösteriyor. İyi fotoğraf yok = satın alma yok.

🤔 8. Açık olmayan bilmeniz gereken şeyler

Yukarıda ele aldığımız her şeyin yanı sıra, göz önünde bulundurmanız gereken, o kadar açık olmayabilecek başka şeyler de var. Özellikle:

Uluslararası satış

Ürünlerinizi uluslararası satmayı mı planlıyorsunuz? Öyleyse, uluslararası nakliye ücretlerini hesaplamak, malları yerel olarak teslim etmekten çok daha zor olabilir.

Öncelikle, WooCommerce veya Shopify mağazanıza kargo bölgeleri ve ücretleri eklemeniz gerekir . Bunun dışında, hesaplamaların çoğunu sizin için yapacak ek gönderim uzantılarına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Öte yandan, hizmetler veya dijital ürünler satacaksanız, doğal olarak bunları müşterinin konumu ile ilgili herhangi bir sınırlama olmaksızın dünyanın dört bir yanında sunmak isteyeceksiniz. Bu durumda nakliye bir sorun olmasa da, göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey vardır:

Vergileri uluslararası olarak ele almak da bir güçlük olabilir. Çoğu senaryoda, vergiyle ilgili tüm konularla ilgilenmek ve satışın yasanın lafzına göre yapıldığından emin olmak size – satıcıya aittir.

Yine, bu konuda size yardımcı olacak uzantılar var. Ancak bunlara ayrı ayrı yatırım yapmanız gerekecek.

Son bir şey; AB’deki herhangi bir ülkeye bir şey teklif etmek istiyorsanız, GDPR hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Vurgulamama izin verin; bu gerçekten yapmanız gereken bir şey! GDPR ile uyumlu olmama cezaları saçma (hatta 20 milyon Euro’ya kadar). İşte incelemeniz gereken iki rehberimiz:

 • GDPR uyumluluğunu sağlamak için önemli adımlar
 • Eksiksiz WordPress GDPR kılavuzu: Yeni veri düzenlemesi web siteniz, işletmeniz ve verileriniz için ne anlama geliyor?
gdpr uyumluluğu

Uygulamalar ve uzantılar

WooCommerce ve Shopify, ürünlerinizi ilk kurulumdan yalnızca birkaç dakika sonra çevrimiçi olarak satmanıza mükemmel bir şekilde izin verse de, çevrimiçi mağazanızı geliştirmek için hala yapabileceğiniz şeyler var. Burası uygulamaların resme girdiği yerdir.

Uygulamalar ve uzantılar, mağazanıza yeni özellikler getiren yüklenebilir yazılım paketleridir.

Bazen yeni bir uygulamaya yatırım yapmanız gerekir, ancak önemli sayıda ücretsizdir.

Tamam, uygulamalara ne için ihtiyacınız var?

Uygulamaların yapabileceği yaygın birkaç şeyi belirtmek gerekirse:

 • çevrimiçi mağazanızın SEO’sunu iyileştirin
 • mağazada birden fazla para birimi kullanmanıza izin verir
 • tekliflerinizi tanıtmak için pop-up’lar oluşturun
 • dilek listelerini etkinleştir
 • kupon ve hediye gönder
 • ek ödeme ağ geçitlerini etkinleştir
 • ek gönderim seçeneklerini etkinleştir
 • web sitenizin trafiğini ve satışlarını analiz etmek için size modüller verir
 • faturaları yazdırmanıza izin ver
 • ürün eklentileri kur
 • sana çok dilli destek vereceğim
 • e-posta pazarlama entegrasyonu
 • terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma
 • ödül ve sadakat programları
 • Facebook Messenger entegrasyonu
 • mağazanızın içinden Facebook ve Instagram reklamları oluşturmak

WooCommerce ve Shopify için göz önünde bulundurmanız gereken uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • 25 olmazsa olmaz ve en iyi WooCommerce eklentileri
 • E-ticaret mağazanızın seviyesini yükseltmek için 12 WooCommerce eklentisi
 • Yepyeni bir mağaza için en iyi 10 Shopify uygulaması

📢 9. E-ticaret işinizi tanıtın

E-ticaret işinizi tanıtmak çok korkutucu bir şey olabilir. En azından çoğu yeni girişimci için öyle.

İşleri basitleştirmeye çalışalım:

Kullanabileceğiniz yüzlerce (binlerce?) Olası tanıtım taktiği olmasına rağmen, hepsi iki kategoriye ayrılır:

 • Ya trafik için önceden ödeme yaparsınız
 • veya zamanınızı harcayarak trafik kazanıyorsunuz

Bazıları bunu “ücretli” ve “ücretsiz” promosyon olarak adlandırmayı sever, ancak bu yanlış bir isimdir, çünkü hayatınızdaki yenilenemeyen tek kaynağa yatırım yapmak neredeyse hiç ücretsiz kabul edilemez.

Bu yöntemlerin hiçbiri daha iyi ya da daha kötü değil. Her ikisi de genel terfi stratejinizde rol oynar.

 • Trafik için peşin ödeme yaptığınız tüm taktikler, pazarı test etmek, yeni ürünleri denemek veya hızlı bir şekilde sonuç almak istediğiniz başka herhangi bir promosyon yapmak için harikadır.
 • Zamanınızı harcamanızı gerektiren yöntemler, genellikle zamanla daha fazla sonuç getirebilir ve uzun vadede işleri daha sürdürülebilir hale getirebilir.

İncelemeniz ve uygulamanız gereken şeyler şunlardır:

SEO

Arama motoru optimizasyonu asla ölmez. Google olduğu sürece SEO da olacaktır.

SEO ile başlamak için doğal yer, işinizi kurmanın ilk aşamalarında belirlediğiniz anahtar kelimelerdir. Bunlar, ileriye dönük olarak optimize etmeniz gereken anahtar kelimelerdir.

SEO başlı başına geniş bir konudur ve istesem bile, yalnızca temel bilgileri ele almak çok fazla yer kaplar. Bunun yerine, bu kılavuzları okuyun:

 • Gerçekten kullanabileceğiniz pratik SEO rehberi
 • WordPress blog SEO – acemiyseniz nereden başlamalısınız
 • WordPress için sayfa içi SEO teknikleri

Profesyonel ipucu. Bir kez daha, en iyi yaklaşımlardan biri, rakiplerinizin SEO açısından ne yaptığını gözetlemektir. Casusluğu sizin için yapmak için yukarıda tartıştığımız bazı araçları kullanabilirsiniz:

 • Rakiplerinizin web sitelerine bakmak ve en iyi içeriğini ve ürün sayfalarını görmek için Ubersuggest‘i kullanın .
 • Rakiplerinizin sıraladığı en iyi anahtar kelimeleri bulmak için KWFinder‘ı kullanın
 • En iyi anahtar kelimelerini aramak, reklam kopyalarını görmek, en iyi ürünlerini almak ve çok daha fazlası için SEMrush kullanın .

Çevrimiçi reklamcılık

E-Ticaret işletmenizin çevrimiçi reklamını yapmak birkaç yolla yapılabilir:

 • AdWords’te reklam verin – reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz kelime öbeklerini seçtiğiniz anahtar kelime tabanlı sistem
 • Instagram ve Facebook’ta reklam verin – Facebook size reklam için gerçekten ayrıntılı araçlar sunar; reklamlarınızı demografik özelliklere ve diğer faktörlere göre hedefleyebilirsiniz
 • Podcast’lerde reklam verin – nişinizdeki (veya daha büyük pazardaki) en iyi podcast’leri belirleyin ve ücretlerini isteyin; En iyi ürünlerinizi bu şekilde tanıtın

İçerik pazarlaması / blog

Geleneksel haliyle bir blog fikri, rastgele düşüncelerin paylaşıldığı bir yerde olduğu gibi pek kullanışlı değil.

Bugünün blogları çok daha amaca yöneliktir.

İnsanların nişinizdeki ortak zorlukları ele alan bir blog yayınlayın. İnsanlara gerçek çözümler, rehberlik, eğitimler vb. Sağlayan makaleler yazın. İnsanların sunduklarınızı bir yan ürün olarak fark etmesini sağlamak için blogu bir araç olarak kullanın.

Bu stratejiye genellikle içerik pazarlaması denir . Temel olarak, içeriği bir pazarlama aracı olarak kullanıyorsunuz.

Başka bir deyişle, insanlar içerik için geliyorlar; ürünlerinizi satın almak için kalırlar.

Hakkında yazılacak konuları bulmanın yolu yine iyi anahtar kelime araştırması ve rekabet araştırmasıdır:

 • Nişinizle ilgili anahtar kelimeleri keşfetmek için KWFinder’ı kullanın. Çevresine içerik yazın. İnsanların niş içinde yaşadığı bir sorunu veya zorluğu tanımlayan anahtar kelimelere odaklanın. Başlıklarınızda kullanabileceğiniz bazı hazır ifadeler bulmak için KWFinder’daki “Sorular” sekmesine geçin.
E-ticaret işine başladığınızda KWFinder blog konusu araştırması
 • Rakiplerinizin en iyi içeriğini ve blog gönderilerini belirlemek için Ubersuggest’i kullanın. Belirli bir konu hakkında yazmaya karar vermişlerse ve işe yaradığı ispatlanmışsa, belki bunun hakkında yazmalısınız.

Sosyal medyada aktif olmak

Bu söylemeden gitmeli, ama sadece burada bahsetmeliyim. Bu, bugünlerde bir e-ticaret işi başlattığınızda yapmanız gereken bir şeydir.

Görünüşe göre, insanlar sosyal medyada diğer herhangi bir web sitesinden çok daha fazla zaman harcıyorlar. İnsanların her gün sosyal medyada geçirdikleri toplam saat sayısının 2,4 civarında olduğu tahmin ediliyor. [4]

Bunu kendi yararınıza kullanın; halihazırda bulundukları yerde – sosyal medyada insanlarla konuşun.

İnsanların web sitenizi düzenli olarak ziyaret etmelerini sağlamaya çalışsak da, çok sık yapmalarına güvenmemeliyiz. Kitlenizle düzenli olarak iletişim kurduğunuz yerler olarak Facebook veya Instagram kullanmak çok daha etkilidir.

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı stratejiler:

👉 Facebook pazarlama eğitimleri →  2020
👉 Instagram pazarlama eğitimlerinde işe yarayan 5 Facebook pazarlama ipucu → Etkili bir Instagram pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur

İşletmenizi yerel olarak tanıtmak

Esas olarak web üzerinde faaliyet gösterecek olsanız da, işletmenizi yerel olarak tanıtmak, işleri baştan aşağı kaldırmak için hala harika bir fikirdir.

Yerel olarak kendinize bir isim vermeyi denemenizin birkaç nedeni:

 • İlk parti müşterilerinize mümkün olan en kısa sürede ihtiyacınız var. Bu müşteriler size erken geri bildirimde bulunacak ve mağazanız hakkında sevdikleri ve beğenmedikleri şeyleri paylaşacaklar. İlk müşterilerinizi yerel olarak bulmak, dünya genelinde bunu yapmaktan her zaman daha kolaydır.
 • İnsanlarla yüz yüze tanışmak, nişinizle ilgili zorlukları hakkında size daha fazla bilgi verecek ve aynı zamanda hedef müşteri tabanınızın gerçekte kim olduğuna ilişkin varsayımlarınızı doğrulayacaktır.
 • İnsanlar genellikle yerel işletmeleri desteklemeyi severler. Sattığınız şey için pazarda olmasalar bile, bazıları yine de sosyal medyada size pay vermeye istekli olacaktır.

Tamam, insanlarla şahsen nasıl tanışılır – bunun çevrimiçi bir iş olması gerekmiyor muydu?

Başlangıç ​​olarak, bölgedeki etkinliklere katılabilirsiniz. Nişinizle tam olarak ilgili hiçbir şey olmuyorsa, daha uzaktaki etkinliklere katılabilir veya etkinliğin kapsamını genişletebilirsiniz. Örneğin, tasarımcı yatak takımı satıyorsanız, bir DIY toplantısı yeterince yakın olabilir.

Etkinliklere ziyaretçi olarak katılabilir veya etkinliğe sponsor olabilir veya kendi standınız olabilir. Bu ilk başta gözünüzü korkutabilir, ancak potansiyel müşterilerinizle yüz yüze görüşmeniz gereken birkaç durumdan biridir.

Meetup.com , Facebook veya yerel gazete ve panolarınız aracılığıyla ilgili etkinlikleri bulun .

Bir hediye sunmak ve bir e-posta listesi başlatmak

E-posta, günümüzde çevrimiçi işletme sahiplerine sunulan en etkili tanıtım kanallarından biridir.

Veriler, alışveriş yapanların% 91’inin iş yaptıkları şirketlerden e-posta yoluyla haber almak istediğini gösteriyor. [5]

Ama şeytan ayrıntıda gizlidir. Tüm e-postalar aynı şekilde çalışmaz.

E-postayı etkili bir şekilde kullanmak için:

 • alıcı sizi gönderen olarak tanımalıdır
 • onlara e-posta göndermek için alıcının iznine sahip olmalısınız
 • E-posta (Bu kişiye teklif şey vardır, yerine sadece soruyorum kendi içinde değer sağlamalıdır bunları sizin için bir şey yapmak)

İyi bir konu satırı ve iyi bir e-posta kopyası kullanmak gibi başka faktörler de var, ancak bu başka bir zaman için bir hikaye. Şu anda, ilk etapta insanları e-posta listenize nasıl ekleyeceğinize odaklanalım.

Fikirlerden biri hediye vermektir.

Eşantiyon herhangi bir şey olabilir, ancak gerçek bir değere sahip olması gerekir. En iyi yaklaşım, ürünlerinizden birini ücretsiz olarak vermektir.

Çekilişi sosyal medyada tanıtabilirsiniz.

Bunun çalışma şekli, katılmak için kişinin e-posta listenize katılması gerektiğidir. Ardından, hediye bağlantılarından abone olan tüm kişilerden kazananı seçeceksiniz.

👉Instagram’da nasıl hediye verileceği aşağıda açıklanmıştır .

Bir yan ürün olarak, insanları e-posta listenize almanın yanı sıra, eşantiyon, marka varlığınızı da artıracak ve sizi niş içinde tanınır hale getirecektir.

E-posta listenizi daha sonra çalışanlarınızla doğrudan iletişim kurmak için kullanın ve onları mağazanızdaki satışlara veya diğer tekliflere davet edin. Ayrıca, onlara ara sıra kupon gönderin (büyük tatillerde, doğum günlerinde vb.). Bu, kayıp oranına yardımcı olacak ve insanların listenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

Bir YouTube kanalı başlatmak

Ürün videolarının satın almaları% 144 oranında artırabileceği bildirildi. Ayrıca, endüstri profesyonellerinin% 87’si videoyu bir pazarlama aracı olarak kullandıklarını söylüyor. [5]

Okuyun: Gerçekten bir etki yaratmak istiyorsanız, videoya yatırım yapın!

Bir YouTube kanalı başlatmak, kendinizi videoya sokmanın hala en kolay yoludur.

YouTube’u, platformun geniş kullanıcı tabanı ve video dünyasının tartışmasız lideri olması nedeniyle tavsiye ediyorum. Diğer platformlar, sitenize video yerleştirme açısından size daha iyi kalite veya özellikler sunabilirken, YouTube size gözbebekleri verir ve bunlar çok daha önemlidir.

Video konuları seçmek, blog gönderileri için konu seçmeye benzer – yine, anahtar kelime araştırması yapın ve ayrıca rakiplerinizin ne yaptığını kontrol edin. YouTube size her videonun görüntülemelerine ilişkin görünür istatistikler verir, böylece nişinizdeki kazananları keşfetmek ve onlardan bir şeyler öğrenmek kolaydır.

👉İşte bir şirket YouTube kanalı oluşturmak için beş adım
👉 İşte oluyor trafiği videolarınıza araba kullanmayıBaşa gitmek

✅ 10. Bir e-ticaret işi nasıl başlatılır: ÖZET

Bu kılavuzda pek çok konuya değindik, işte bir e-ticaret işi başlatmak için kuş bakışı görünümünüz / yol haritanız. Kontrol listeniz olarak ele alın:

 • Ne tür bir iş başlatmak istediğinize karar verin
 • Nişinizi seçin ve anlayın
 • Hangi ürünlerin satılacağına karar verin
 • E-ticaret işinizi adlandırın ve dahil edin
 • Bir e-ticaret platformu seçin ve kurun
 • Bir mağaza tasarımı seçin
 • Ürünlerinizi ekleyin ve etkili bir şekilde sergileyin
 • Uygulamaları ve uzantıları yükleyin
 • E-ticaret işinizi tanıtın
  • SEO yapın
  • Çevrimiçi reklam verin
  • Bir blog başlatın / içerik pazarlaması yapın
  • Sosyal medyada aktif olun
  • İşletmenizi yerel olarak tanıtın
  • Bir hediye verin ve bir e-posta listesi başlatın
  • Bir YouTube kanalı başlatmayı düşünün

Teknik adımlardan herhangi biriyle ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, çeşitli ilgili konularda epeyce kılavuzumuz var:

👉 Girişimciler ve çevrimiçi işletme sahipleri için iş ipuçları
👉 e-ticaret tavsiyeleri ve eğitimleri

📋 Yaygın e-ticaret sorularının cevapları

 • Bir e-ticaret mağazası kurmanın maliyeti nedir?

Tamam, bu aldatıcı bir soru. Daha doğrusu karmaşık olanı.

İlk olarak, bir e-ticaret mağazasını ücretsiz olarak gerçekten açamazsınız . Tamam, sen demek tür ücretsiz bir% 90 bitmiş deposuna alabilirsiniz, ama o zaman operasyonel para mal olacak alıyorum. Demek istediğim şu:

Bazı araçlar ücretsiz olarak bir e-ticaret mağazası “oluşturmanıza” izin verir. Bununla birlikte, işi yaptıktan sonra, herhangi bir şey satmak ve müşterilerden ödeme almak isterseniz – bir e-ticaret işine başladığınızda tam anlamıyla bir nokta – bu size maliyetlidir.

Şimdi tam olarak ne kadar sorusu:Toplam Kendin Yap rotasına giderseniz – yani WordPress ve WooCommerce üzerinde çalışan bir e-ticaret mağazası – bu, yılda yaklaşık 60 ABD doları olabilir. Bu, e-ticaret mağazanız için bir alan adı maliyetini, bir barındırma planını ve işlerin yürümesi için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

*Daha yeni başlayanlar için uygun bir çözümle giderseniz, mahallede bir alan adı için ayda 29 ABD doları artı yıllık 14 ABD doları ödemeniz gerekir. Bu tür bir kurulum, Shopify adlı bir platformda çalışır . Bu çok daha pahalıya mal olur, ancak aynı zamanda mağazanızı çevrimiçi hale getirmek ve güvenilir bir şekilde çalıştırmak için gereken tüm ağır yükleri halleden Shopify’dır.

*Bana sorarsanız, yılda 60 $ gibi düşük bir fiyata tamamen işlevsel bir e-ticaret mağazası açabilmek inanılmaz bir haber! Beş yıl önce bile böyle bir şey mümkün değildi.Kendim bir çevrimiçi mağaza kurabilir miyim?

*Evet. Ve daha da önemlisi, bununla ilgili herhangi bir programlama bilgisine veya becerisine ihtiyacınız yok.

 • Bugün mevcut olan en iyi araçların kullanımı kolaydır ve web sitesi geliştiricileri için değil, özellikle işletme sahipleri için oluşturulmuştur.Ne satabilirim?

Gerçekten istediğiniz herhangi bir şey.

Ve abartmıyorum. Çoğu çevrimiçi mağaza platformu, fiziksel olarak gönderilebilir ürünlerden dijital ürünlere (e-kitaplar, indirmeler, uygulamalar, dosyalar, yazılımlar, resimler vb.), Hizmetler, üyelikler vb. Dahil her şeyi satmanıza izin verir.

 • Temel olarak, bir fiyat etiketi koyabileceğiniz her şeyi, e-ticaret mağazanız aracılığıyla çevrimiçi olarak satabilirsiniz.Müşteri siparişlerini nasıl ele alırım?

Çevrimiçi mağazalarla ilgili temel yanılgılardan biri, bunların yalnızca ürünlerinizi sergilemek için oldukları ve insanların alışveriş sepetine bir şeyler ekledikten sonra gerçekleşen diğer her şeyin endişelenmeniz gereken (sipariş karşılama, ödemeler vb.) Olduğudur.

Bu doğru değil.

Modern çevrimiçi mağaza çözümleri, yalnızca ürünleri web sitesinde sunmakla kalmayıp, bir mağaza sahibinin günlük hayatına dahil olan her şeyi ele alır.

 • Bunun anlamı, birisi sizden bir şey satın alır almaz, bu siparişi e-ticaret mağazanızın yazılımında göreceksiniz. Oradan işleyip yerine getirebileceksiniz.Ödemeleri nasıl idare ederim?

Çevrimiçi mağazalar, ödemeleri ödeme ağ geçitleri denen şeyin yardımıyla yönetir. Çoğu çevrimiçi mağaza yazılımının ayrılmaz bir parçasıdır ve perdelerin arkasında sorunsuz bir şekilde çalışırlar. Sürecin teknik yönleri hakkında endişelenmenize gerek yok.

 • Sizin bakış açınıza göre, müşteriler ürünleriniz için çevrimiçi ödeme yapabilir ve daha sonra bir transfer alırsınız. Vergileri nasıl idare ederim?

Mağazanın yazılımı, vergi oranlarını yargı alanınıza göre ayarlamanıza olanak tanır. Daha sonra bu vergiler, ürün fiyatları gösterilirken ve daha sonra ödemeler işlenirken dikkate alınacaktır.

 • Peki ya tasarım? Bir tasarımcıya ihtiyacım yok mu?

Hayır. Web’den güzel bir hazır tasarım seçebilir ve mağazanıza yükleyebilirsiniz. Tasarımcılar pahalıdır, bu yüzden bu gerçek bir avantajdır!

Benzer Yazılar