Bu günlerde herkes bir yan acele başlatmak istiyor. Aslında istatistiklere göre, 44 milyon kadar Amerikalının bir yan acele var . Ve işte dropshipping burada devreye giriyor.

Eğer iyi bir kazanmak istiyorsanız pasif gelir ile kendi e-ticaret mağaza başlatılması ama karmaşıklığı konusunda şüpheci olan envanter yönetimi , nakliye ve sipariş karşılama , sonra da dropshipping mükemmel bir seçenektir.

Bununla birlikte, doğru şekilde uygulanırsa, stoksuz satış çok para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Dropshipping için bu nihai kılavuzda, ne olduğu, nasıl başlanacağı, artıları ve eksileri, kaçınılması gereken hatalar, başarılı bir stoksuz satış işinin nasıl yürütüleceğine ve geliştirilmesine kadar her şeyi ele alıyoruz.

Başlayalım.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, çevrimiçi mağazaların ürünleri pazarladığı ancak bir envantere sahip olmadığı veya bulundurmadığı bir perakende sipariş karşılama yöntemidir. Bunun yerine müşteriler perakendecilerden ürün satın alır, ancak nakliye işini üretici yapar.

Bu, stoksuz satış ile geleneksel bir e-ticaret işi arasındaki en büyük farktır – envanter ve nakliye işlemlerine gerek yoktur. 

Bu çok büyük çünkü bir web sitesine (ve bazı pazarlama becerilerine) sahip hemen herkesin kendi çevrimiçi mağazasını açmasına ve ürettikleri tüm satışlardan bir pay almasına izin veriyor. 

Dropshipping ile kar marjları genellikle o kadar yüksek olmasa da, birçok mağaza bunu telafi etmek için yüksek AOV ürünlerine odaklanıyor. 

Eski perakende ve stoksuz satış modeline bakalım. 

ABD’nin en büyük elektronik perakendecilerinden biri olan Best Buy’dan alışveriş yapan birini düşünelim.

Bir müşteri Best Buy’a gider, yeni bir akıllı TV satın alır, faturasını öder ve dışarı çıkar. Bu durumda Best Buy, TV’yi üreticiden toptan satın almalı ve alıcının ön izlemesini yapıp eve götürebilmesi için perakende konumunda saklamalıdır.

Sadece bu değil, aynı zamanda sergilenmek için perakende alanı için ödeme yapmak, ürünleri depodan taşımak için işçi kiralamak, kasada ödeme almak için işçi tutmak, güvenlik görevlileri kiralamak ve (sipariş verilmesi durumunda) BestBuy.com), TV’yi kendileri gönderin.

Bu çok iş ve tüm el emeği, kar marjlarını önemli ölçüde düşürüyor. 

Dropshipping, bu adımların çoğunu ortadan kaldırır.

Bu durumda, bir müşteri bir çevrimiçi perakendeciyi ziyaret eder ve bir Samsung TV satın alır. Dropshipping daha sonra müşteriyi ve sipariş bilgilerini Samsung’a gönderir ve hepsi bu. 

İşe alınacak işçi, sergilenecek ürün ve fiziksel perakende alanı yok.

İşte stoksuz satışın nasıl çalıştığına dair basit bir döküm :

Dropshipping İş Modeli

Bir stoksuz satış işi başlatmak ucuzdur – tek ihtiyacınız olan bazı çevrimiçi yazılımlar ve stoksuz satış tedarikçilerine erişimdir .

Şu stoksuz satış istatistiklerine bir göz atın :

 • 2016-2017 yılında 85,1 milyar dolar olan tüm online satışların yaklaşık% 23’ü dropshipping yoluyla yapıldı.
 • Hatta Amazon bile toplam satışlarının% 34’ünü stoksuz satış yoluyla yaptı, 2011’de çok geriledi. Rakamlar sadece her yıl arttı.
 • Ve bu çok kazançlı bir iş yapma aracıdır. Yapılan bir araştırma, stoksuz satış perakendecileriyle iş yapan üreticilerin, daha geleneksel kanallara güvenenlere göre% 18,33 daha fazla kar elde ettiğini kanıtlıyor.

Bir stoksuz satış satın alımında gerekli olan tam adımlar:

 • Siz (perakendeci) ürünleri çevrimiçi olarak pazarlarsınız.
 • Satın alma işlemi için çevrimiçi bir tüketiciyi çekersiniz.
 • Alıcı bilgilerini, sipariş ayrıntılarıyla birlikte üreticiye, toptancıya veya dağıtıcıya iletirsiniz.
 • Üretici, ürünleri müşteriye gönderir.

Bu modelde müşteri, satın aldığı çevrimiçi mağazanın aslında ürünleri göndermediğinin farkında değildir. Bu, özellikle üretici kutulara perakendeci ambalaj fişleri eklerse geçerlidir. 

Genel olarak, stoksuz satış, büyük bir güven ve perakendeciler ve distribütörler arasında uzun vadeli bir ortaklık gerektirir. 

Stoksuz satışa başlamaya hazır mısınız? Shopify’ın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayın .

Shopify’ı deneyin

Dropshipping İşine Nasıl Başlarsınız?

Stoksuz satış işi başlatmak nispeten kolaydır. Yapmalısın: 

 • Bir e-ticaret platformuna kaydolun ve web sitenizi tasarlayın.
 • Bir dropshipping tedarikçisine kaydolun ve ürünlerinizi seçin.
 • Ürünü mağazanıza ekleyin veya senkronize edin.
 • Vergi ve gönderim ayarlarınızı yapın.
 • Ödeme sürecinizi test edin.
 • Web sitenizi başlatın. 

Bu onunla ilgili. Ana sayfası, ürün sayfaları ve ürün satın alma olanağına sahip işlevsel bir web siteniz olduğu sürece, bir çevrimiçi mağazanız vardır. 

Örneğin, Shopify gibi bir e-ticaret aracı kullanabilir , ürünlerinizi Envanter Kaynağı gibi bir stoksuz satış sitesiyle otomatik olarak senkronize edebilir ve web sitenizi bir veya iki gün içinde hazırlayabilirsiniz. 

Stoksuz satış mağazanızı kurma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, harika bir kaynak Fiverr’dır . E-ticaret platformunuzu kurmak, mağazanızı tasarlamak ve envanterinizi senkronize etmekten her konuda yardımcı olabilecek özel bir serbest satış serbest çalışanları alanına sahipler. 

Fiverr’in stoksuz satış uzmanlarına buradan göz atın . 

Hepsi Pazarlamada.

Zorluk genellikle mağazanızı başlatmak değil, mağazanızı pazarlamaktır.

İşte hayatımdan bir örnek. 

2017’de, açık hava macera nişinde bir stoksuz satış mağazası açtım. Ben buna “Rebel Peak” adını verdim ve kamp ve bagaj kapısının kesişme noktasında ürünler vardı – kamyon çadırları, daha serin hoparlörler, kamp aletleri – gerçekten harika şeyler. 

Mükemmel logoyu, site tasarımını, pazarlama materyallerini vb. Geliştirmek için saatler harcadım. 

Rebel Peak

Ancak mağazamı açıp onu tanıtmaya başladığımda, kaba bir uyanış oldu. Kamp alanı aşırı rekabetçiydi. 

Google Alışveriş’te birkaç reklam yayınlamaya çalıştım ve Dick’s Sporting Goods, Target ve Walmart gibi sitelerle rekabet ediyordum. 

Rekabet yüksekti ve marjlar düşüktü. 

Sonunda pes ettim ve mağazayı kapattım. 

Gerçek şu ki, herhangi bir çevrimiçi iş kurmak kolaydır. Pazarlama zordur. Hayatımın o noktasında onu çalıştırmak için yeterli pazarlama deneyimine sahip değildim. 

Bir web sitesi büyütmek ve trafik almak bir koşuşturmadır. Geri dönüp her şeyi baştan yapsaydım, farklı bir plan geliştirirdim:

 • Ücretli trafik, nişinizi test edebilir, ancak sürdürülebilir değildir. Zamanla ücretsiz trafik elde etmek için neredeyse% 100 SEO stratejilerine odaklanırdım. 
 • Bu, geri bağlantılar elde etmek ve Etki Alanı Yetkilisi (DA) oluşturmak için agresif konuk bloglarını ve bağlantı oluşturmayı içerirdi. 

Daha fazla pazarlama stratejisini inceleyelim.

1. Dropshipping Mağazanızın Pazarlanması.

E-ticaret alanındaki yoğun rekabet nedeniyle, etkili pazarlama çok önemlidir.

Öncelikle, hedef kitleniz hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız ve onlar için bir sorunu çözmeye çalışmanız gerekir.

Gerçek bir sorunu çözen bir ürün anahtardır. Ardından, pazarlama çabalarınızı bu belirli müşteri karakterine göre kişiselleştirebilirsiniz.

Çevrimiçi mağazanızı aşağıdaki kanallarda pazarlayarak başlamalısınız:

Sosyal medya.

Mağazanızı Facebook, Instagram, Pinterest vb. Sosyal medya kanallarında tanıtın.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları: MavSocial

Sayfalarınızı tanıtmanıza yardımcı olabilecek en iyi sosyal medya yönetimi uygulamalarının bir listesi . Hedef kitlenize doğrudan kişisel sosyal medya beslemelerine ulaşmak için sosyal medya kanallarında da reklam yayınlayabilirsiniz.

Eposta pazarlama.

E-ticaret işletmeleri için en etkili pazarlama biçimlerinden biridir. E-posta ile pazarlama, müşterilerinizle bulundukları yerde, yani gelen kutuları ile iletişim kurmanıza olanak tanır.

Omnisend E-posta Pazarlama

Karşılama e-postaları (indirimli) ve terk edilmiş alışveriş sepeti e-postaları göndermek için e-posta pazarlama yazılımını kullanın . 

Google ve Facebook’ta Ücretli Reklamlar.

Yukarıda belirtildiği gibi, Google ve Facebook’ta ücretli reklam kampanyaları yürütebilirsiniz. İşte bazı yaygın türlerin (ve her biri için hedeflerin) bir dökümü.

Google Arama Motoru Pazarlaması (SEM) veya Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC).

SEM veya PPC’yi (aynı şey) duyduysanız, bunlar Google arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) üst kısmında görünen reklamlardır. Bu reklamcılık biçimiyle, teklif vermek istediğiniz anahtar kelimeleri seçer ve bir başlığı ve açıklaması olan metin tabanlı bir reklam oluşturursunuz. Ayrıca, reklamınızın görünmesini istediğiniz bir coğrafi bölge ve reklamın ne zaman yayınlanacağına dair bir program seçersiniz.

Bir kullanıcı bu anahtar kelimeyi aradığında ve reklamınızı tıkladığında, bu tıklama için Google’a ödeme yaparsınız. Buna tıklama başı maliyet denir ve bu sayı rekabet ve anahtar kelimeniz için başka kimlerin teklif vereceği tarafından belirlenir. 

Bu reklam biçimi size çok fazla tıklama almanıza ve ürünleri hızlı bir şekilde test etmenize yardımcı olsa da, çok hızlı bir şekilde çok pahalıya mal olabileceğinden bunu yeni dropshipper’lar için önermiyorum. 

Google Alışveriş.

Metin tabanlı PPC reklamları yerine, e-ticaret perakendecileri daha yaygın olarak Google Alışveriş reklamlarını kullanır. 

Google Alışveriş Reklamı

Bu reklamlar, bir ürün feed’i yükleyerek ve anahtar kelimelerinizle ilgili aramalarda görünerek oluşturulur. Reklamların resimleri ve metinleri vardır ve tüketicilerin fiyatları karşılaştırabilmesi için rakip reklamların yanına yerleştirilir. 

Google Alışveriş, nişinizin ne kadar doygun olduğunu kontrol etmek ve görmek için harika bir rakip araştırma aracıdır. Yeni bir stoksuz satış işi başlatıyorsanız ve ürünlerinizin devasa ulusal markalarla rekabet ettiğini görüyorsanız, stratejinizi yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. 

Tonlarca başka e-ticaret pazarlama stratejisi varken (burada rehberimde yazdığım), bunlar şimdilik bazı temel bilgiler. İşinizi kurarken düşünmek için bir sonraki stratejiye geçelim. 

2. Envanterin Bakımı.

Dropship iş modeli, envanteri depolamanızı gerektirmese de, ürünlerini markanızın altında satacağınız için tedarikçilerin depolarının envanterinde bir sekme tutmak iyi bir uygulamadır.

İyi haber şu ki , envanteri kolayca yönetmenize ve izlemenize yardımcı olmak için çok sayıda gelişmiş envanter yönetimi yazılımı ve çoklu depo stoksuz satış yönetim yazılımı araçları internette mevcuttur.

Ecomdash örneğini ele alalım .

Ecomdash Multi Warehouse Dropshipping Yazılım Aracı

Birden fazla sipariş yerine getirme merkezi olan stoksuz nakliyeciler için otomasyon yazılımı pazarında devrim yarattı.

Envanterinizi inFlow Inventory gibi bir araçla takip etmek size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Bir müşteri sipariş verdikten sonra hoş olmayan sürprizlerden kaçının (stokta bulunmadığına dair bilgi mevcut olsaydı bu durum önlenebilirdi)
 • Zamanında yeniden sipariş vermenize yardımcı olur
 • Müşteri ile geliştirilmiş iki yönlü iletişim kurmaya yardımcı olur (müşteri deneyimini iyileştirir)

3. Etkileyici Müşteri Desteği Sunun.

Gartner tarafından yapılan 2014 araştırması, 2019 yılına kadar tüm kuruluşların% 50’sinin müşteri hizmetleri konusunda rekabet edeceğini ortaya koydu.

Yükselen küresel gelir seviyeleri ve her tür işletme arasında büyük rekabetle birlikte, sağladıkları ürün ve hizmetle ilgili bir standartlaşma yaşandı.

Farklılaştıran faktörlerden birinin mükemmel müşteri desteği olması bekleniyor.

Olağanüstü müşteri hizmeti sağlamak için kullanabileceğiniz yaygın platformlardan bazıları şunlardır:

 • Telefon
 • Sosyal medya platformları
 • E-postalar
 • Canlı sohbetler

7/24 yardım masası, işiniz olgunlaşmaya devam ederken incelemeniz gereken bir husustur.

4. Ürün Değişimi ve Geri Ödeme Politikası.

Değişim ve geri ödeme politikanız, işinizi yapabilecek veya bozabilecek stoksuz satış işinin göze çarpan bir temas noktasıdır.

Sosyal medyanın popülaritesi ile iletişim artık bir zorluk değil. Bununla birlikte, çevrimiçi perakendecilik durumunda, olumlu ağızdan ağza pazarlama, işletmeniz için harikalar yaratabilir, ancak ağızdan ağza olumsuz sözler zararlı olabilir.

Müşterinizin itibarını kazanmak istiyorsanız, bir müşteri ürün değişimi veya para iadesi talep ettiğinde derhal harekete geçtiğinizden emin olun.

Müşteri şikayetlerini ele almak ve ürün değişimi ve iade politikaları, şirketin kültürünü ve müşterilerini ne kadar önceliklendirdiklerini yansıtır.

Buradaki müşterilere yüksek düzeyde memnuniyet sağlamak, daha iyi Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV) ve yeni müşterilerin oluşturulmasıyla sonuçlanabilir.

İşte Gymshark’ın iade ve iade politikasından bir örnek .

Dropshipping mağazası: Gymshark İade Politikası

Gördüğünüz gibi iade politikası, müşterinin yanlış ürünü iade etmesini zahmetsiz hale getiriyor.

Bununla birlikte, dropshipped ürünlerin iadesi, geleneksel bir e-ticaret sitesinden biraz farklıdır.

Burada, ürünü müşteriden başarılı bir şekilde almak için tedarikçi ile işbirliği yapmanız ve ardından bir değişim veya para iadesi yapmanız gerekir.

Bu noktalar hiçbir şekilde stoksuz satış işi yürütmek için yapmanız gerekenler hakkında kapsamlı bir fikir değildir. Ancak bunları takip etmek, stoksuz satış işinizi kurmanıza ve yürütmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Dropshipping İşinizi Nasıl Büyütün?

Bir şeyi aklınızda tutun – stoksuz satış modeli yavaş bir iş modelidir.

Kısa bir süre içinde çok dik bir büyüme ve yüksek kar marjları beklentileri gerçekçi değil. Bunun yerine, iş modeli, kâr getiren bir işletmeye dönüşmesi için uzun vadeli yatırım gerektirir.

Ancak bu, günler boyunca yaptığınız tüm etkileyici işlerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Şimdi, işi büyütmeye ve büyütmeye odaklanmanız gerekiyor.

Aşağıdaki önlemleri almak, stoksuz satış işinizi büyütmenize yardımcı olabilir:

1. Birden Fazla Kanal Kullanın.

Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak asla iyi bir fikir değildir. Bu nedenle, Amazon , Alibaba , eBay ve daha fazlası dahil olmak üzere kullanabileceğiniz birden fazla kanaldan yararlanmak mantıklıdır .

Bu şekilde ulaşabileceğiniz müşteri sayısı katlanarak artar. Tek bir kanal kullanırsanız, bu kadar geniş bir kitleye hitap etmek imkansızdır.

Ancak, birden fazla kanal kullandığınızda, en çok satan ürünlerinizin her zaman stokta ve sevkiyata hazır olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde aynı ürünü farklı online mağazalarda satarsanız ve satın alma sayısı çok fazlaysa ürünün stokları oldukça kolay bitebilir. Stokta bulunmayan ürünler, geri siparişlere yol açar ve teslimatta önemli bir gecikmeye neden olabilir. Bu, olumsuz bir müşteri deneyimi yaratabilir.

Stoklarınızı doldurduğunuzdan emin olduktan sonra, küresel olarak hedef kitleyi bile hedefleyebilirsiniz.

2. Dropshipping Mağazanızı Kurun.

Birden fazla kanal kullanmak kar marjına kesinlikle yardımcı olabilirken, marka imajınızı geliştirmek için kendi stoksuz satış mağazanızı oluşturmanız da çok önemlidir.

Stoksuz satış mağazanızı oluşturmanın ona bağlı birçok avantajı vardır, örneğin:

 • Web sitesinin kullanıcı arayüzü üzerinde daha fazla kontrol
 • Ürünler, stoklama ve pazarlama üzerinde daha fazla kontrol
 • İndirimler ve paket satışlar söz konusu olduğunda daha iyi karar verme
 • Marka konumlandırmasını ve marka imajını kontrol edin

Kendi mağazanızın olması, ürünlerinizi sergilemek için çevrimiçi mağazalara komisyon ödemeniz gerekmediği anlamına da gelir. Sonuç olarak, ürün başına kar marjı artar ve sonuçta daha yüksek gelire dönüşür.

Mağazanızı oluşturmak için birkaç çevrimiçi web sitesi ve e-ticaret mağazası kurucusunu kullanabilirsiniz. Bu kurucuların çoğu, mağazanızı büyütmenize yardımcı olacak çekici şablonlar ve çeşitli pazarlama ve analitik araçlarla birlikte gelir.

Stoksuz satış mağazanızı oluşturmak için en iyi seçeneği seçmek için en iyi e-ticaret platformlarından bazılarıyla ilgili incelememe göz atın .

3. E-posta Pazarlamasından yararlanın.

Göre Oberlo tarafından pazarlama istatistiklerini e-posta , yatırılan her 1 $ için $ 32 karşılığında, ROI yüksek oranlardan e-posta pazarlama teklifleri birinde.

Bu nedenle, stoksuz satış işinizin büyümesini istiyorsanız, e-posta pazarlama stratejinize odaklanmanız çok önemlidir.

Bunun için önce ilgili bir kitleden oluşan bir e-posta listesi oluşturmanız gerekir. E-posta pazarlamasının en iyi yanı, e-postalarınızı almak için gönüllü olarak abone olan potansiyel müşterilere doğrudan erişim sağlamasıdır.

E-posta listenizi oluşturmak için, değerli bir şeyi ücretsiz olarak sunarak izleyicilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

E-posta formuma bir göz atın:

Adam Enfroy E-posta Tercih Formu

Okuyucularımı e-posta listeme abone olmaya teşvik etmek için, kayıt sırasında onlara ücretsiz bir e-posta kursu sunuyorum.

E-posta listenizi oluşturduktan sonra, izleyicilerinizle düzenli olarak etkileşim kurduğunuzdan emin olun. Takip e-postaları gönderin, mağazanızdan satın almaları için onları dürtmek için indirim kuponları sunun ve daha fazlasını yapın.

Ancak, abonelerinizin gelen kutularını her geçen gün doldurmayın. Onlara ne sıklıkla e-posta bültenleri göndermeyi planladığınızı bildirin ve ardından verilen sözü yerine getirin. Çok yüksek bir e-posta sıklığı aleyhinize çalışabilir ve müşterilerin abonelikten çıkmasına neden olabilir.

4. Reklamlar İçin Doğru Kanalları Kullanın.

İşletmenizin yükselmesi için uygun yatırım gerekirken, paranın temettü ödemesi için doğru yerlerde para harcamak zorunludur.

Bu nedenle, pazarlama bütçenizi artırmadan önce, uygun pazar araştırması yapmak için zaman ayırmalısınız. Web sitenizdeki müşteri ziyaretlerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek reklam kanallarını belirlemeye çalışın.

Fiziksel bir mağazanızın olmadığı bir stoksuz satış işletmesi için, tıklama başına ödeme (PPC) gibi çevrimiçi reklam modlarından yararlanmak çok önemlidir. Diğerlerinin yanı sıra Facebook, Instagram ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında reklam kampanyaları yürütmek kolaydır.

Düşük trafik getiren web sitelerine harcayarak paranızı boşa harcamayın.

İşte doğru yapılan bir stoksuz satış işine bir örnek :

Dropshipping İşletme Başarısı Örnek Olay İncelemesi

Reklam kampanyası bütçe optimizasyon, diğer önlemler arasında, her ikisi için harikalar çalıştı Andreas ve Alexander . Facebook reklamlarını maksimum getiri sağlayacak şekilde optimize ettiler.

5. Video Reklamları kullanın.

Video pazarlama, müşterilerinize ulaşmanın yeni aracıdır.

Video reklamların şaşırtıcı avantajlarını anlamanızı sağlayacak bazı istatistikler :

 • Twitter kullanıcılarının% 82’si video kullanıyor
 • YouTube’da her gün 500 milyon saatten fazla video izleniyor
 • Çevrimiçi etkinliğin% 33’ü video izlemeye harcanıyor
 • ABD’deki İnternet kitlesinin% 85’i çevrimiçi videolar izliyor

Video, büyük bir kitleye ulaşma gücüne sahiptir, dolayısıyla erişiminizi birçok kez artırır.

Ürünlerinizin ve markanızın reklamını yapmanın yanı sıra, video reklamlar aşağıdakiler gibi çok daha fazlasını yapma gücüne sahiptir:

 • Müşteri etkileşimi
 • Potansiyel müşterilerinizin tıklanmasını ve mağazanıza ulaşmasını sağlamak
 • Potansiyel müşterilerinizi ürününüzü satın almaları için etkileyin

Hedef kitlenize ulaşmak için videonuzu sosyal medya platformlarında, YouTube’da yayınlayabilir veya görünürlüğünüzü artırmak için üçüncü taraf bir web sitesinde reklam alanı satın alabilirsiniz.

Dropshipping’in Artıları.

Dropshipping, giriş engelinin düşük olması nedeniyle kazançlı bir iş fırsatı olarak ortaya çıktı.

Küçük bir ilk yatırımla, herkes stoksuz satış şirketini kurabilir. Ve size yardımcı olacak pek çok yardımcı rehber var. Şu anda okuduğunuz bu makaleye ek olarak , Drop Ship Lifestyle’dan 21 gün içinde bir stoksuz satış işine nasıl başlayacağınıza dair bu kılavuz gibi başka yararlı kaynaklar da var .

Stoksuz satış işi başlatmanın avantajlarından bazılarının listesi:

1. Minimum Başlangıç ​​Maliyetleri.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanın veya normal bir e-ticaret işinin aksine, malzemeleri depolamak için fiziksel bir depoya ihtiyacınız yoktur. Sadece stoksuz satış web sitenizin alan adı ve barındırma planı için ödeme yapmanız gerekir.

Gelir kaybı veya fazla envanter tutma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Nakliye masraflarını veya nakliye sürelerini yönetmeniz veya endişelenmeniz gerekmez.

2. Minimum Sipariş Yerine Getirme Maliyetleri.

Ürünün tedarikinden, paketlenmesinden ve teslimatından sorumlu olmadığınız için, tüm süreç boyunca ortaya çıkan ek maliyet konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Müşteri talebini bir üçüncü taraf toptancıya iletirsiniz veya AliExpress gibi bir şirketle ürünleri ithal edersiniz ve artık hazırsınız.

Ürünün tedarik zinciri boyunca hareketinden sorumlu olacaklar. Yalnızca müşterinin son teslimatı aldığından emin olmanız gerekir. 

3. Düşük Risk ve Esneklik.

Envanterin işlenmemesi doğal olarak minimum riskle sonuçlanır. Bunun da ötesinde, ölçeklendirme potansiyeli ile birlikte çok daha kapsamlı bir ürün seçimi sunacaksınız. 

Artı, düşük risklidir. Stoksuz satış işinizden para kazanamıyorsanız, bir grup depolanmış envanteri kaybetmeye kıyasla çok fazla kayıp yaşamadan istediğiniz zaman geri çekilebilirsiniz. 

Ayrıca, işinizde daha fazla esneklik için birden fazla toptancı, distribütör ve tedarikçi ile kolayca ortaklık kurabilirsiniz.

Ürünlerinizi stoklamak için peşin ödeme yapmanız gerekmediğinden, elinizde daha fazla nakit var.

4. Pivot yapmak daha kolay.

Mevcut alan alanınızın çalışmaması durumunda nişinizi kolayca değiştirme ve başka bir ürüne geçme seçeneğiniz vardır.

Dropshipping, ürünlerin yukarı satış ve çapraz satışını sorunsuz bir şekilde kolaylaştırır.

5. Envanteri Otomatik Olarak Eşitle.

Envanter Kaynağı gibi stoksuz satış tedarikçileri , çevrimiçi mağazanızın envanter sayısını üreticinizle otomatik olarak senkronize etmenize olanak tanır.

Envanter Kaynağı’na kaydolmanız, çevrimiçi mağazanızı tek tıklamayla entegre etmeniz, dropshippers’ı aramanız ve ürünleri seçmeniz yeterlidir – işte bu kadar. Ayrıca, bir üreticinin envanteri azaldığında (2’nin altında), yerine getiremeyeceğiniz herhangi bir siparişi kabul etmemeniz için web sitenizde otomatik olarak “stokta yok” diyebilmeniz için hataya dayanıklı ayarlar da vardır.

Dropshipping’in Eksileri.

Hiçbir iş modeli, dezavantajların adil payına sahip değildir ve stoksuz satış modeli de bir istisna değildir.

İşte stoksuz satışın en yaygın dezavantajlarından bazılarının listesi:

1. Üreticilere aşırı güvenme.

Ürünleri fiziksel olarak tutmadığınız için, kendi envanter sayısını tutmaları için her zaman ortaklarınıza güvenirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerinin insafına kalmışsınızdır ve sizin kontrolünüzde olmayan gönderilere dayalı olumsuz incelemeleri inceleyebilirsiniz. 

2. Sipariş teslimatı üzerinde çok az kontrol.

Kendinizde stoklanmış herhangi bir ürün bulunmadığından, ürünü öngörülen sürede teslim etme sorumluluğu tamamen ortaklarınıza aittir. Ürünü zamanında teslim edememeleri durumunda müşteri memnuniyeti azalır ve bu da işinize zarar verir. Bu nedenle, başarılı bir iş yürütmek için verimli ortaklar şarttır.

3. Müşteri hizmetleri üzerinde daha az kontrol.

Stoksuz satış ile paketleme, depolama, teslimat vb. Dahil olmak üzere tüm tedarik zincirinden sorumlu değilsiniz. Her şey ortaklarınız tarafından halledilir. Sonuç olarak, eğer kendi tarafında bir hata varsa, kötü bir yorum alabilirsiniz. 

4. Marka eksikliği.

Sitenizde başka toptancı ürünleri sattığınız için marka imajınız zarar görebilir. Bunu azaltmak için, toptancınızın nakliye sırasında markalı ambalaj malzemeleri eklemenize izin verdiğinden emin olun. Bu şekilde, ürün başka bir markadan gelse bile, kutudan çıkarma deneyimi, müşterinin kim olduğunuzu hatırlamasını sağlar.

5. Daha düşük kar marjları.

Perakende satarken, kendi ürünlerinizi üretirken kâr için daha az yer vardır. 

Genel olarak,% 20-30’luk bir kar marjı bekleyebilirsiniz. Bu ölçümler sektörünüze göre değişebilir, ancak iyi bir karşılaştırma ölçütüdür. 

Kâr elde ettiğinizden emin olmak için pazarlama maliyetlerini de hesaba katmanız gerekir. Çevrimiçi mağazanıza nasıl trafik çekeceğiniz konusunda daha fazla fikir için e-ticaret pazarlaması kılavuzuma göz atabilirsiniz . 

İşte kısaca özetlenen genel artılar ve eksiler :

Dropshipping Artıları ve Eksileri

Dropshipping Kimler İçin?

Dropshipping, gelişmekte olan girişimciler, pazarlamaya yeni başlayanlar ve çok fazla başlangıç ​​maliyetine yatırım yapmak istemeyen kişiler için harikadır. 

Daha önce, bir iş kurmak büyük miktarda para gerektiriyordu. İnsanlar genellikle ebeveynlerine sermayeyi ödünç verirler veya para kazanmak için fazla mesai yaparlar. Aslında Jeff Bezos, Amazon’u ailesinden borç alarak başlattı.

Mesele şu ki, başlangıç ​​sermayesi olmadan, bir işe başlamak büyük bir engeldi.

Ancak şimdi, dijitalleşme ve sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla, çevrimiçi bir iş kurmak, tarihin herhangi bir noktasında olduğundan daha kolay.

Bununla birlikte, stoksuz satış modeli, başarılı olmanın ve büyük karlar elde etmenin yavaş bir yoludur. Basitçe söylemek gerekirse, bu sabırlı bir erkek oyunu.

Şunlar için harika:

 • Yetişen Girişimciler
 • Sürekli büyüme arayan insanlar
 • Kendi perakende işlerine sahip olmak isteyen profesyoneller
 • Önemli miktarda web trafiği çekebilen pazarlamadan anlayan kişiler

Özetle, aşağıdaki insan grupları için mükemmel bir iş modeli:

1. Giriş seviyesi Girişimciler.

Dropshipping, iş dünyasıyla tanışmak ve ticaretin püf noktalarını ilk kez öğrenmek için harika bir iş modelidir. Giriş seviyesindeki girişimcilerin, iş dünyasında yeni kavramları kavramaya çalışırken birkaç kez başarısız olma olasılığı yüksektir.

Bununla birlikte, stoksuz satış işinde tehlikede olan hiçbir şey olmadığından, burada başarısız olmayı göze alabilirler.

Örneğin, pazarlama stratejilerinizi test etmek için düşük maliyetli tişörtler satan bir e-ticaret web sitesi başlatabilirsiniz. Giriş engelinin bu kadar düşük olması, yeni gelişen girişimciler için harika bir uygulamadır.

2. Birden Fazla Ürün Nişine Sahip Satıcılar.

Kapsamlı bir ürün yelpazesi satıyorsanız, stoksuz satış sizin için mükemmel bir seçenektir. Böyle bir senaryoda, çok çeşitli ürünlerin stoklarını ve envanterlerini tutmak çok maliyetli hale gelir ve uzun vadede sürdürülebilir olmayabilir.

Bu, özellikle Target veya Walmart liginde bir dizi ürün satmayı planlıyorsanız geçerlidir. Bir stoksuz satış modeline gitmek, bu durumda, stokları, envanterleri muhafaza etme ve mağaza veya depolara sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırarak size çok para kazandırabilir.

3. Bütçe Girişimcileri.

Çok basit – para kazanmak istiyorsunuz, ancak şu anda yatırım yapacak paranız yok. Açıktır ki, kısıtlı bir bütçeniz olduğundan, depo veya perakende satış yerleri kiralamak pahalıdır.

Bu durumda, stoksuz satış mükemmel bir modeldir. Envantere, aracılara veya depolara önceden yatırım yapılmadan, pratik olarak sıfır maliyetle bir stoksuz satış işi başlatılabilir.

4. Doğrulama Arayan Perakendeciler.

Şu senaryoyu düşünün:

Satacak bir ürününüz var, ancak piyasada işe yarayıp yaramayacağından emin değilsiniz. Bir depo yapmak ve onun için yer kiralamak şu anda yapılacak akıllıca bir şey gibi görünmüyor. Her şeyden önce suları test etmeniz gerekiyor.

Stoksuz satış ile, ihtiyacınız olan doğrulamayı neredeyse hiçbir başlangıç ​​maliyeti olmadan alabilirsiniz. Ürününüze verilen yanıt olumlu çıkarsa, kazanırsınız ve artık ürünü geniş çapta piyasaya sürebilirsiniz. Negatifse, en azından büyük kayıplar vermeyeceksiniz.

Her iki durumda da, bol miktarda deneyim kazanacaksınız ve yolculuk boyunca başarılı olabilirsiniz.

5. Yan Dolandırıcılar.

Pasif gelir peşindeyseniz veya çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız , stoksuz satış sizin için harika bir seçenektir. Parmağınızı kaldırmanız veya ürünleri saklamanız gerekmez. Dropshipping, envanter depolamadan ve yıllarca pasif gelir elde etmeden ürün satmanın mükemmel bir yoludur.

Yeni başlayanlar, başlangıçta ürünü pazarlamak, potansiyel tedarikçilere ulaşmak vb. Gibi bazı zorluklarla karşılaşabilir. Ancak, işi hallettikten sonra stoksuz satış oldukça kazançlı olabilir.

Stoksuz satışa başlamaya hazır mısınız? Shopify’ın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayın .

Shopify’ı deneyin

Satılacak Dropshipping Ürünleri Bulma.

Stoksuz satışın nasıl basit bir iş modeli olduğunu ele aldık. Doğru ortaklıklar, ürünler ve biraz sabırla herkes başarıya ulaşabilir.

Bununla birlikte, dropshippers’ın pazarlamada kendilerini farklılaştırmaları ve başka her şeyden önce markalaşmaya odaklanmaları gerekir . 

İnsanlar satın aldıkları ürünleri hatırlarken, satın aldıkları markayı her zaman hatırlarlar. 

Doğru nişi seçmek anahtardır. Markanızın sesini tam olarak belirlemenize ve belirli bir hedef kitleye hitap etmenize yardımcı olacaktır.

İşte deneyebileceğiniz en popüler stoksuz satış niş fikirlerinden bazılarının listesi .

 • Teknik niş fikirleri: Wi-Fi 6 ürünleri, Kablosuz teknoloji, Giyilebilir cihazlar ve aksesuarlar, 360 derecelik kameralar ve aksesuarlar ile VR cihazları
 • Yaşam tarzı niş fikirleri: Akıllı ev cihazları, turizm malzemeleri, iç mekan bahçe aletleri, mayo ve su şişeleri
 • Moda niş fikirleri: Rattan çantalar, saç tokaları ve tokalar, metalik giysiler, kadın şortları ve dantel giysiler

Bunun dışında, satmak istediğiniz ürün (ler) in türünü belirlemek için kanıtlanmış bir kriterler setine ihtiyacınız var:

1. Fiyatlandırma.

Stoksuz ürün satışı yaparken, başarınızın ve kar marjınızın büyük bir kısmı perakende ve toptan satış fiyatlarına bağlı olacaktır.

Düşük bir fiyat satışları artırabilir, ancak kar marjınız düşecektir. Öte yandan, yüksek bir fiyat çoğu müşteriyi satın almaktan caydırır, ancak her satıştan daha fazla kazanacaksınız. Bu nedenle, bir denge kurmak ve doğru fiyat noktasını seçmek çok önemlidir. 

Bunu yapmak için, nişinizdeki rakipleri, MSRP’leri araştırın ve ürünleri rekabetçi bir fiyat noktasında satmak için bir plan geliştirin. 

2. Boyut ve Ağırlık.

Boyut ve ağırlık, ürünün fiyatlarını tahmin ettiğinizden daha fazla etkileyebilir ve etkileyebilir.

Daha büyük ve daha ağır bir ürün şunları söyleyecektir:

 • Daha yüksek paketleme ücretleri
 • Daha yüksek nakliye ücretleri
 • Ücretleri işleme (bazen)

En azından daha küçük ürünlerle başlamak ve daha düşük bir marjla yetinmek mantıklıdır. En azından, daha büyük ve daha ağır gönderilerde maruz kalacağınız ek masraflardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Ağır ürünlerin nakliyesinde yardıma ihtiyacınız varsa , bu alanda uzmanlaşmış Red Stag Fulfillment gibi bir sipariş yerine getirme hizmetini kullanabilirsiniz . 

3. Çapraz satış ve Ek Satış.

Ürünlerinizi çapraz satmanızı ve yukarı satmanızı kolaylaştıran bir niş seçmek daha iyidir.

Ek satmanın ve çapraz satışın bazı temel avantajlarına bir göz atın :

Çapraz Satış ve Ek Satış Avantajları

Bu tekniklerin her ikisi de yalnızca daha fazla satış yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla gelir elde etmenize ve ekstra maliyet olmadan marjlarınızı artırmanıza da yardımcı olur.

Çapraz satışa harika bir örnek, ayakkabılarla birlikte ayakkabı bağcığı satmak veya kişiye özel, özel telefon kapaklarıyla cep telefonları satmak olabilir.

Yukarı satışa bir örnek, sizi 1 dolara tıraş olma olasılığıyla çeken ve ardından web sitelerinde daha pahalı seçenekleri gösteren Dollar Shave Club kampanyaları olabilir .

Satış noktaları? Mükemmel değer!

Hem yukarı satış hem de çapraz satış, mükemmel karlar elde etmenize ve stoksuz satış işinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir.l

4. Yenilenebilirlik.

Makul bir raf ömrüne sahip ürünler satmanız sizin için mantıklı. Dayanıklılığı düşük ürünlerin değiştirilmesi gerekir ve şansınız olursa daha fazla müşteri siparişi yolunuza çıkabilir.

Diş macunu ile buzdolabı karşılaştırmak gibi. Her iki haftada bir yeni bir diş macunu şişesine ihtiyacınız olsa da (düşük dayanıklılık), muhtemelen buzdolabınızı önümüzdeki on yılda değiştirmeyeceksiniz veya değiştirmeyeceksiniz (yüksek dayanıklılık).

Her şey marjlarda oynamakla ilgili ve ne tür bir ürün satmak istediğinize karar vermek sizin için.

5. Garez Satın Almalar.

Kin satın alma, tüketicinin almak istemediği, ancak seçenekleri sınırlı olduğu için almak zorunda olduğu bir üründür. Örneğin, hastane sigortası, tıbbi malzemeler, otomobil lastikleri, soğutma sıvıları ve motor yağı gibi ürünlerin tümü kin dolu satın alımlardır. Kimse onları satın almak istemez, ancak zorlu koşullar nedeniyle almak zorundadırlar.

Lastik ve soğutucu gibi ürünler satıyorsanız, siparişler çok uzak olabilir ve satış noktaları da sizin için sorun olabilir.

Bu ürünleri satarken dikkatli olmalısınız. Toplu olarak da satın alınmazlar ve marjlar çok düşük olma eğilimindedir.

Kin alımları ile uzun bir süre sürdürmek zorlaşır, bu nedenle stoksuz satış girişiminizin başlangıcında bu tür ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Yaygın Dropshipping Hataları.

Olabildiğince kazançlı olsa da, dropshippers başlangıçta çok fazla şey bekleme eğilimindedir.

Hızlı sonuçlar beklentisiyle, birçok yaygın hata yaparlar.

Kaçınılması gereken bazı yaygın stoksuz satış hatalarının bir listesi:

1. Satıcılara Aşırı Güven.

Bir satıcıya çok fazla güvenmek, sürdürülebilir bir işletme için sağlıklı değildir. Herhangi bir ihlal durumunda net normlar belirlediğinizden ve sonuçlarını belirttiğinizden emin olun. Satıcıları en iyi şekilde öne çıkarabilmeleri için ayak parmaklarında tutmak çok önemlidir.

Daha da iyisi, tek bir satıcıya güvenmeyin. Örneğin, yalnızca tek bir satıcınız varsa, sizinle ilgilenmeyi birden bire bırakabilirler veya hiçbir yerden fiyatlarını yükseltebilirler. Böyle bir senaryoda, onların isteklerine uymaktan başka seçeneğiniz kalmaz.

Satıcılardan gelen rahat ve kayıtsız bir tavır iş için çok zararlıdır ve çoğu zaman aşırı güvenden kaynaklanır.

2. Kolay Kar İstemek.

Bu dünyada bedava yemek yok.

Benzer şekilde, az çabayla kolay para beklemek, gerçek dünyada gerçekten işe yaramayan bir şeydir, daha çok stoksuz satış işinde.

Geleneksel perakende yerine stoksuz satışta belirli avantajlardan yararlanabilseniz bile, yine de yoğun rekabet sorunuyla yüzleşmeniz gerekir.

Açık nedenlerden dolayı, birçok çevrimiçi perakendeci stoksuz satış modelini tercih ediyor. Sizin açınızdan herhangi bir gönül rahatlığı, müşterileri rakiplerinize kaptırmanıza neden olabilir.

Bu nedenle, kolay para beklemeden, stoksuz satış işinizle nasıl değer yaratacağınıza odaklanmalı ve bunu profesyonelce uygulamalısınız.

3. Sınırlı Görünürlük (Promosyon Faaliyetlerine Yatırım Yapmama).

Dropshipping, diğer tüm işler gibi, hedef kitlenize ulaşabilmek için yeterli tanıtım gerektirir.

Müşterilere ulaşmak ve satışları artırmak için ihtiyacınız olan ilk şey görünürlüktür. Bu nedenle, tanıtım faaliyetlerine ve imaj oluşturma alıştırmasına yatırım yapmalısınız.

Hedef kitlenizin markanızı unutmasını istemezsiniz, bu nedenle kendinizi agresif bir şekilde pazarlamanız çok önemlidir. Dedikleri gibi, ” Gözden uzak, akıl dışı.” Temel zorluğunuz, müşterilerinizin zihin alanını işgal etmek olacaktır.

Ürün ambalajının üzerine adınızı ve adresinizi girmeye çalışın veya en son ürün portföyünü reklam için ambalajın içine koyun. Ayrıca bir ‘Teşekkürler’ notunu takip etmek veya onlara alışveriş deneyimleri hakkında soru sormak da mükemmel bir fikirdir.

Bu “Teşekkür E-postasını” alın , örneğin:

E-posta Pazarlama: Teşekkür E-postası

Bunun gibi bir takip e-postası (ek bir indirim kuponu ile birlikte), müşterilerinizle etkileşim kurmada ve aynı zamanda deneyimlerini ne kadar önemsediğinizi onlara göstermede uzun bir yol kat eder.

4. Ödün Vermeyen Sipariş Ayrıntıları.

Sipariş ayrıntılarından ödün vermekten çaresizce kaçınmanız gerekir. Müşterilerinizi hizmetinizle tatmin edemezseniz ve istemeden sipariş ayrıntılarını bozarsanız, sizinle bir daha iş yapmaları olası değildir. Üstelik, size muhtemelen kötü yorumlar verecekler ve bu da birçok potansiyel müşteriyi tekrar erteleyecektir.

Bir Walker çalışması, 2020 yılına kadar müşteri deneyiminin, temel marka farklılaştırıcıları olarak fiyatı ve ürünü geride bırakacağını öngördü .

Müşteri deneyimini etkileyebilecek şeylerden bazıları şunlardır:

 • Yanlış adrese teslimat
 • Ürün için yanlış ambalaj
 • Yanlış ürün teslimi
 • Doğru ürün teslim edildi ancak miktar yanlış
 • Ürün özellikleri siparişle eşleşmiyor
 • Kırık veya tahrif edilmiş ürün

Stoksuz satış perakendecisi, sipariş hakkında zamanında ve doğru bilgi vermelidir. Aksi takdirde, mutsuz müşteriler basitçe rakip işletmelerinize geçerek gelir kaybınıza yol açar.

5. Telif Hakkı / Ticari Marka İle Mal Satma.

Ticari markalı ve telif hakkı alınmış malları önceden izin alınmadan satmak, kötü niyetli olmasa da, kaçınılması gereken en iyi yoldur.

Sizi beklenmedik bir şekilde, son derece zaman alıcı ve maliyetli olabilen bir ticari marka ihlali davasına sürükleyebilir.

Giorgio Armani kıyafetleri, Nike ayakkabıları veya Rolex saatleri gibi markaların logolarını içeren markalı ürünleri, izin almadan satmak bir dava açılmasına ve hatta stoksuz satış işinizin kapanmasına neden olabilir.

Yasal davaların karmaşası olmadan iş şemsiyesi altında kolayca yeniden markalandırılabilen ve yeniden satılabilen “beyaz etiketli” ürünler satarak bu hatadan kaçının.

Sen edebilirsiniz beyaz etiketli ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuza bakın ve nasıl tüm konsept işler.

6. Uygun Bir İade Politikası Oluşturmama.

Malların iadesi için bir hüküm sağlamazsanız, müşterileriniz için işler karışabilir.

Pazardaki bu kadar çok çeşitlilik nedeniyle, bir müşteri belirli bir ürünü sipariş ettikten sonra bile başka bir şey satın almak isteyebilir. Bir sipariş reddedildikten, iade edildikten veya geri ödeme talep edildikten hemen sonra, stoksuz satış perakendecileri işe koyulmalı ve hızlı bir geri ödeme teklif etmelidir.

Satılan ürünlerin hızlı ve hızlı bir şekilde toplanması ve tam bir geri ödeme, sizi pazardaki meslektaşlarınızdan ayırabilir.

Dahası, sitenize ürünü nasıl iade edeceğiniz ve para iadesi alacağınızla ilgili doğru talimatları eklemeniz de çok önemlidir.

Birçok dropshipper bu süreci ciddiye almama hatasına düşerek müşterilerde çok fazla acı ve sıkıntıya neden olur. Uygun bir iade politikası sağlayarak bundan kaçınmak, stoksuz satış işinizi daha sorunsuz yürütmenize yardımcı olabilir.

Shopify mağazanızı açmaya hazır mısınız? Shopify’ın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayın .

Shopify’ı deneyin

Doğru Dropshipping Tedarikçisini Bulmak.

Stoksuz satış tedarikçilerinin, stoksuz satış iş modelinizdeki temel çarklardan biri olduğunu söylemeye gerek yok.

Aşağıdakiler gibi çeşitli işlevler için tedarikçilere güvenmeniz gerekir:

 • Ürünün stoklanması (kesin özellikler).
 • Sorunsuz son kilometre teslimatı .
 • Malların verimli bir şekilde taşınması ve nakliyesi.

Tedarikçilere siparişi, müşteri detaylarını ve ürün gereksinimlerini iletmeniz yeterlidir. Bundan sonra, tüm altyapıyı tedarikçiler yapmak zorunda kalır.

Bu nedenle, doğru tedarikçiyle ekip kurmanız işletmeniz için çok önemlidir.

Peki tedarikçilerle ortaklık kurarken nelere dikkat etmelisiniz? Temelde dört şey:

1. Teknolojiden Bilinçli bir Tedarikçi Bulun.

Günümüz çağında, teknoloji konusunda bilgili bir tedarikçi artık bir varlık değil, harika bir iş modeli için bir ön şarttır.

Tedarikçinizi seçerken, tüm döngüye ayak uydurmak için gereken tüm teknolojiye sahip olduklarından emin olmak çok önemlidir.

2. Tedarikçi Dakik Olmalıdır.

Ürünü zamanında göndermek, stoksuz satış mağazası için son derece önemlidir. Üstelik, ürünleri 1-2 iş günü içinde teslim etmeyi başarırsanız, işiniz için iyiye işaret.

Piyasadaki çok fazla rakip varken, bir mola için kapsamınız yok ve her zaman en iyi adımlarınızı öne sürmelisiniz. Ürünleri bırakmak için uzun zaman ayırırsanız, müşteriniz rakiplerinize geçmeden önce iki kez düşünmeyecektir.

Bu nedenle, bir tedarikçi seçerken dakiklik en önemli karar faktörlerinden biridir. Tedarikçinin hızlı olup olmadığını kontrol etmek için test siparişleri vermeyi bile deneyebilirsiniz.

3. Deneyimli ve Dinamik Ekibi Olan Bir Tedarikçi Bulun.

Son kilometre teslimatı yapan siz olmayacağınız için, işinizin olumlu bir resmini çizmeyi başaranların olmasını sağlamalısınız.

Dinamik ve verimli bir satış temsilcileri ve yöneticiler ekibine sahip deneyimli bir tedarikçi, stoksuz satış işinin tüm ayrıntılarını biliyor olabilir. Böyle bir tedarikçiyle ekip kurmayı başarırsanız, başarılı olmak için zaten harika bir platformunuz var.

4. İdeal Bir Tedarikçi Kaliteye Odaklanmalıdır.

Perakende ve geleneksel e-ticaret işi gibi, stoksuz satış da ürünün kalitesine bağlıdır. Bu nedenle, ürün tedarikçinizi değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir özelliktir.

Aynı ürün için aralarından seçim yapabileceğiniz üç tedarikçi olduğunu varsayalım.

Fiyatlarda ve teslimat sürelerinde önemli bir değişiklik yoktur.

Peki hangi tedarikçiyi seçmelisiniz?

Elbette en iyi kaliteyi sağlayan tedarikçi.

Doğal olarak müşteriler paralarının karşılığında değer ister.

Bu nedenle, her zaman kaliteden asla ödün vermeyen tanınmış bir tedarikçiye gitmek en iyisidir.

Kaliteye değer veren ve buna odaklanan bir tedarikçi şunları sağlayabilir:

 • Malların iade oranı düşük
 • İptal edilen siparişlerin sayısı az
 • Müşteri memnuniyeti yüksek
 • Müşteri yaşam boyu değeri (MYBD) yüksek

Şimdi soru şu – iş dünyasında muhtemelen bu tür binlerce tedarikçi var, o halde en uygun olanı nasıl belirlersiniz?

İnternette bulunan ve genellikle nişlere göre düzenlenmiş güvenilir bir tedarikçi veritabanı sağlayan çeşitli dropshipping dizinlerini kullanabilirsiniz.

Worldwide Brands , stoksuz satış dizininin mükemmel bir örneğidir.

Dünya Çapında Markalar: Dropshipping Tedarikçi Rehberi

Worldwide Brands ile ilgili en iyi şeylerden biri, sahip olduğu her tedarikçinin veya toptancının yasal olmasını sağlamasıdır.

Online dizinlerden tedarikçilere ulaştıktan sonra, tedarikçileri değerlendirmek kolaydır. Onlara birkaç araştırma sorusu sorun ve beklentilerinize uygun olup olmadıklarını belirlemek için cevaplarını ölçün.

Sormak isteyebileceğiniz bazı önemli sorular şunlardır:

 • Varsa iade politikası nedir?
 • Ne kadar fiyat dalgalanması beklenebilir?
 • Ürünler için herhangi bir garanti süresi var mı?
 • Ücretsiz teslimat şartı nedir?
 • Ürünlerde hangi seviyede özelleştirme beklenebilir?
 • Fiyatlandırma şartları nelerdir? Fiyatlandırma koşulları tartışılabilir mi?

Ancak yanıtlar, işin geleceği hakkındaki beklentileriniz ve vizyonunuzla uyumlu olduktan sonra, müzakereyi bir sonraki seviyeye taşımalısınız.

İdeal partnere odaklanırken, kurnaz dolandırıcıların kurbanı olmamak da önemlidir.

Ayrıca meşru bir ticari tedarikçiyle bağlantı kurduğunuzdan da emin olmanız gerekir.

Bir dolandırıcı tedarikçinin birini kolayca bulmanıza yardımcı olabilecek birçok göstergesi vardır.

İlk başta, kayıtlı adresleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmeli, sektördeki oyuncularla konuşmalı ve çevrimiçi incelemelere bakmalısınız.

Tüm bunlar, yeni bir damla nakliyecinin bile yasal tedarikçileri vicdansız ve yozlaşmış tedarikçilerden ayırmasını nispeten kolaylaştırır.

Bu tuzaklardan kurtulmak için manevra yapmanız çok önemlidir, çünkü bunlar yalnızca işinizi uzun vadede etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pazardaki marka imajınıza geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilir.

Stoksuz satışa başlamaya hazır mısınız? Shopify’ın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayın .

Shopify’ı deneyin

Başarılı Dropshipping Şirketlerinden Örnekler.

İş dünyası, stoksuz satış şirketlerinin başarı öyküleriyle doludur.

Popüler fikrin aksine, örnekler çok uzak değil, sayıları oldukça büyük.

Hemen akla gelen en güzel örneklerden biri Wayfair’dir .

Wayfair Dropshipping Mağazası Başarı Hikayesi

2002 yılında Boston, Massachusetts’te rakipleri gibi derin ceplere sahip olma lüksüne sahip olmayan iki üniversite mezunu tarafından başlatılan Wayfair, büyük bir başarıya dönüştü.

Zamanla, stoksuz satış modelini anladılar ve sonunda her yıl yaklaşık% 25 ila% 35 kar elde etmeye başladılar ve hızla en çok beğenilen dropshipper’lerden biri oldular.

Bugün, tekliflerinde 10 milyondan fazla ürün ve 14000’den fazla tedarikçiyle övünüyorlar. Wayfair’in geliri 2018’de 5 milyar doları aştı.

Buradaki bir başka örnek de So Aesthetic’nin sahibi Justin Wong .

Yani Estetik Başarı Hikayesi

Birden fazla iş seçeneğini denedikten sonra, Wong bir stoksuz satış mağazası kurmaya karar verdi. Mağazayı başlatmak için sıfır yatırıma ihtiyacı vardı ve tahmin et ne oldu? Başladıktan sonraki bir ay içinde, iş aracılığıyla 12.000 $ kazanmıştı.

Giderek daha fazla insan stoksuz satış modelini kullanarak kâr ediyor.

İşte , stoksuz satış iş modelinden başarılı bir kariyer yapan daha birçok dropshipper’ın gerçek hayattan bazı örnekleri .

Gerçek hayattaki Dropshippers Başarı Hikayeleri

Yeni Başlayanlar İçin Dropshipping: SSS.

İşte en sık sorulan sorulara bazı hızlı yanıtlar:

S1. Stoksuz satış modeli nasıl çalışır?

Dropshipping, daha önce de belirtildiği gibi, ürünü kendiniz stoklamak, tedarik etmek, dağıtmak veya teslim etmek zorunda kalmadan ürünlerinizi çevrimiçi olarak satabileceğiniz bir iş modelidir.

Dropshipping, tüketici ile tedarikçi arasında bir arabulucu gibi davranmanızı gerektirir.

Basit! Müşteri mağazanıza bir sipariş verir, siz bu siparişi tedarikçiye iletirsiniz ve son olarak tedarikçi siparişi müşterinize hemen teslim eder. Bir damla gönderici olarak rolünüz, ürünün pazarlanmasına ve tanıtılmasına odaklanırken, tedarikçi envanter, paketleme, sevkiyat vb. Dahil olmak üzere tüm tedarik zinciri döngüsünü yerine getirmektir.

S2. Stoksuz satışın faydaları nelerdir?

Dropshipping karlı bir iş modelidir. En iyi yanı, büyük sermayeye ihtiyacınız olmaması veya diğerlerinin yanı sıra envanter yönetimi, depo kirası ve mağaza kirası gibi şeylere para harcamamanızdır.

% 20-30 arasında bir kar marjı ve% 2-3 oranında bir dönüşüm oranı bekleyebilirsiniz. Bu ölçümler sektöre ve duruma göre değişebilir.

S3. Stoksuz satış işi nasıl başlatılır?

Stoksuz satış işinize başlamak için adım adım bir süreci takip edebilirsiniz:

 • Ne tür ürünler satmak istediğinize karar verin.
 • Bir tedarikçiyle ortak olun.
 • Ya eBay gibi dropshipping sitelerine kaydolun ya da kendi web sitenizi oluşturun.
 • Stoksuz satış mağazanızı pazarlayın
 • Sosyal medya platformlarını ve ücretli reklamları kullanarak tanıtın

S4. Stoksuz satış ile başlamak için gereken yatırım nedir?

Herhangi bir dükkana ihtiyaç duymadığınız ve herhangi bir hisse senedi tutmayacağınız için çok fazla değil, başlangıçta önemli bir yatırıma ihtiyacınız yok.

S5. Global olarak satabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Stoksuz satışın güzelliği, çevrimiçi olduğu için tüm küresel hedefi hedefleyebilmenizdir. Müşterileriniz dünyanın her yerinden olabilir.

S6. Satış için birden fazla kanal kullanabilir miyim?

Tabi ki yapabilirsin. Aslında, ürünlerinizi eBay, Amazon vb. Gibi birden çok kanalda satmanız şiddetle tavsiye edilir.

S7. Stoksuz satıştan bekleyebileceğim kar marjı nedir?

Marj, öncelikle sattığınız ürünlerin maliyetine ve satılan ürünlerin hacmine bağlıdır. Bununla birlikte, ortalama olarak, % 15 ila% 20 arasında herhangi bir yerde kar elde etmeyi bekleyebilirsiniz .

S8. Vergi ödemem gerekiyor mu?

Vergiler, teslimat yapacağınız bölgelerin yerel yönetimine tabidir. Genellikle, uluslararası teslimat için vergi ödemeniz gerekir.

S9. Web sitemi nasıl tanıtabilirim?

Web sitenizi tanıtmanın birkaç yolu vardır. Web siteleri, e-ticaret mağazaları ve sosyal medya platformlarında reklam satın alabilirsiniz. Ayrıca YouTube reklamları satın alabilir, sosyal medya platformlarında müşteri katılımına katılabilir, web seminerleri düzenleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

S10. Tedarikçileri nasıl seçebilirim?

Tedarikçilerinizi seçerken, dakik, teknoloji konusunda bilgili, şirket içinde deneyimli satış temsilcilerinden oluşan bir ekibe sahip ve birinci sınıf kaliteli ürünler sağlama itibarına sahip birini seçin. Tedarikçileri seçmeden önce çevrimiçi incelemelere baktığınızdan emin olun.

S11. Kendi çevrimiçi stoksuz satış mağazamı mı kullanmalıyım yoksa başka birinin yerini mi kiralamalıyım?

Başlangıçta Amazon, eBay ve Alibaba gibi sitelerde mağaza alanı kiralayabilirsiniz. Ancak ölçeği büyütmek ve kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız, kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olmak daha iyidir. Ürünlerinizin kullanıcı arayüzü ve ekranı üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz ve buna göre marka imajınızı artırabilirsiniz.

S12. Yalnız mı çalışmalıyım yoksa asistan mı tutmalıyım?

Başlangıçta, işletme küçük olduğunda, yalnız çalışabilirsiniz. Ancak, iş büyümeye başladıkça, işin tüm yönlerini yönetmeniz zorlaşacaktır. Genişlemeyi akılda tutarak, belirli roller için asistanların işe alınması önerilir. Upwork , Fiverr , Guru ve daha fazlası gibi web sitelerinden sanal asistanlar kiralayabilirsiniz .

Yönetici Özeti.

Bu makale, stoksuz satış iş modelinin tamamı hakkında size derinlemesine bir fikir verir. Belirtildiği gibi, çok hızlı para kazanmak ve çıkmak isteyen biri için değil.

Elbette, stoksuz satış kolay para gibi görünüyor. Sadece müşteri ile toptancı / tedarikçi arasında bir bağlantı görevi görmeli ve kendiniz için bir pay almalısınız. Ancak, tüm dezavantajları, zorlukları, çabayı, dikkati ve çalışmayı düşündüğünüzde, stoksuz satış kulağa o kadar kolay gelmiyor.

İşe yaraması için iş planınıza bağlı kalmanız ve ardından avantajlarından yararlanmanız gerekir.

İlk harcama, kira veya envanter maliyeti olmadan, stoksuz satış, birinin iş zekasını test etmesi, yeni ürünlerini denemesi ve ürünün uygulanabilirliğini ve pazar senaryosunu ölçmesi için mükemmel bir ortam sağlayabilir.

Giriş seviyesindeki girişimciler ve bütçe iş adamları için mükemmel bir seçenek olan dropshipping, aynı zamanda çok güvenli bir platformdur. Başarısız olsanız bile, çok para kaybetmeye tahammül edemezsiniz. Öte yandan, süreç, değerli iş anlayışı ve pazar bilgisi edinmenize yardımcı olur.

Umarım makale yararlı olmuştur ve sizi ilk stoksuz satış işinize başlamaya teşvik eder.

Dropshipping modelini kullanarak ne tür bir ürün satmak istersiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bana bildirin!

Stoksuz satışa başlamaya hazır mısınız? Shopify’ın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayın .

Benzer Yazılar