Baskı altında dayanıklılık, esneklik ve yaratıcı düşünme, dijital pazarlama yapanların doğuştan sahip olduğu özelliklerdir. Ve bunlar aynı zamanda küresel bir pandeminin ortasında başarının bileşenleridir, bu yüzden bu alandaki tutkulu insanlara olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Bu makalede, dijital pazarlama kariyerinize başlamak için neden en iyi zaman olduğunu öğreneceksiniz (tam bir başlangıç ​​bile olsanız).

Neden Dijital Pazarlama ve Neden Şimdi?

Dijital pazarlama, son on yılda büyük ölçüde gelişti ve favori platformlarımızın ve analiz araçlarımızın her yeni yinelemesi ile değişmeye devam ediyor. Ancak gelecekte ne gibi değişiklikler olursa olsun, net olan bir şey var ki dijital pazarlama gelişmeye devam edecek. 

Bunun nedeni, her gün çok sayıda yeni işletmenin oluşturulmasıdır. 2020’de yalnızca ABD’de yaklaşık 4,3 milyon yeni iş başvurusu yapıldı. Bu, dijital varlıklarını oluşturmak ve büyütmek için yardıma ihtiyacı olan 4 milyon yeni işletme demek. Bu nedenle , bu kariyer yoluna olan ilginin, bu becerilere olan taleple birlikte hızla artması şaşırtıcı değil .

dijital pazarlama kariyeri

LinkedIn, Eylül 2020 ile Mart 2021 arasında , platformda listelenen pazarlama işlerinde önceki döneme göre %63’lük bir artış gördüğünü bildirdi . Ve listelenen ilk on işten beşi dijital veya medya alanındaydı. 

pazarlama meslekleri artışı

LinkedIn ayrıca pazarlama müteahhitleri ve stajyerler için esnek çalışma düzenlemelerinin reklamını yapan işverenlerde bir artış ve genel olarak uzaktan çalışma listelerinde % 457 küresel artış bildirdi . 

Bu, yalnızca dijital pazarlamada çalışan insanlara yönelik talepte bir artış olduğu değil, aynı zamanda işverenlerin kendileri için en uygun şekilde çalışan insanlara önemli ölçüde daha açık olduğu anlamına gelir. 

Artık (zorunlu olarak) 9-5 iş günü, tam zamanlı çalışma ilişkileri ve hatta işverenlerimizle aynı coğrafi konumda bulunma zorunluluğumuz yok. İstediğimiz zaman, istediğimiz şekilde ve istediğimiz yerden çalışabiliriz. 

Artık talep ve esneklik olduğunu biliyoruz – şimdi, dijital pazarlama dünyasında yeni başlayan biri olmanın gerçekten ne anlama geldiğine geçelim.

Dijital Pazarlama İnanılmaz Yeni Başlayan Dostu

Karşılaşacağınız en parlak dijital pazarlamacılardan bazıları, pazarlama alanında resmi niteliklere sahip değildir. Ancak sahip oldukları şey, kararlılık ve sıfırdan çalışmaya isteklilik yoluyla inşa edilen beceriler, tutku ve pratik deneyimdir. 

Ve bunun nedeni, diğer birçok alanın aksine, bu alanda yetenek arayan insanlar, özgeçmişinizde onlarca yıllık deneyime veya yıllarca resmi eğitime sahip olmaya neredeyse o kadar önem vermiyor. Dijital pazarlamanın kendisi o kadar uzun süredir yok ve birçok üniversite ve kolej hala bu konuda pratik eğitim sunmuyor. Pazarlama dünyası o kadar hızlı gelişiyor ki, konuyla ilgili dört yıllık bir dereceyi bitirdiğinizde, tüm değişiklikleri öğrenmek için her şeye yeniden başlamanız gerekecek. 

Bunun yerine, işverenler çok yönlü yumuşak becerilerle çok daha fazla ilgileniyorlar . Dolayısıyla, eğer yapabiliyorsanız, bu sizin için sadece kariyer yolu olabilir:

  • Yaşam boyu öğrenmeyi taahhüt edin
  • Sürekli yenilik yapın ve yeni yaratıcı fikirleri keşfedin
  • Liderlik edin ve ilham verin, ancak bir ekibin parçası olarak etkin bir şekilde çalışmaya istekli olun
  • İşinize yaklaşımınızda hem yaratıcı hem de analitik olun
  • Alanla ilgili genel bilgiye sahip olun, ancak birkaç temel konuda uzman olun
  • Risk alın ve kendinizi geri alın 
  • Gerilemeleri öğrenme fırsatları olarak benimseyin
  • Her yeni göreve esnek düşünceyle ve önyargısız yaklaşın

Kendi hızınızda çok sayıda harika dijital pazarlama kursuna erişim sayesinde , gereken teknik becerilerde kendinizi geliştirmek her zamankinden daha kolay.

Dijital Pazarlamacı Olarak Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Beceriler

Birini mükemmel bir dijital pazarlamacı yapabilecek daha yumuşak becerilerden ve özelliklerden bazılarını zaten tartıştık. Ancak elbette teknik beceriler de dijital pazarlamadaki başarınızın büyük bir parçası . 

Aşağıdaki resimden fark edeceğiniz gibi, yükselişte olan en iyi pazarlama becerileri büyük ölçüde dijitaldir ve neredeyse tamamen yeni başlayanlar için uygundur. 

dijital pazarlama trendleri

Yukarıdakilere ek olarak, bir dijital pazarlamacı olarak aşağıdakilerin temellerini de bilmeniz gerekebilir:

Buradaki anahtar, her alanda uzmanlaşmaya çalışarak kendinizi bunaltmamaktır, çünkü kimse sizden bunu beklemeyecektir. Olumlu bir tutum, işiniz için tutku ve ilerlerken emin olmadığınız alanlarda kendinizi geliştirmeye istekli olmak, dijital pazarlama kariyerinizde en önemli olacak şeylerdir.

Ve deneyimli dijital pazarlamacılara bu noktaya kadar kariyer yollarının nasıl göründüğünü sorarsanız, muhtemelen bunun bir Jackson Pollock tablosu gibi olduğunu söyleyeceklerdir. Sahada çalışmayan insanlar için bir anlam ifade etmeyebilir, ancak onlar için farklı becerilerin bir araya geldiği ve zamanla kazanıldığı güzel bir başyapıt.

Cesur, çok yönlü, heyecan verici ve hızla gelişen bir kariyere girmeye hazırsanız, dijital pazarlama tam size göre olabilir.

Benzer Yazılar