Avada, en büyük WordPress tema pazarı ThemeForest’ta en çok satan bir numaralı temadır. Ağustos 2012’de piyasaya sürülmesinden bu yana, Avada 500.000’den fazla satış gerçekleştirdi ve bu da onu dünyanın gördüğü en popüler premium WordPress temalarından biri haline getirdi.

Avada demoları , bir geliştirici veya kodlama becerisine ihtiyaç duymadan hem temayı hem de benzer bir web sitesi oluşturabilme hayalini satma konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor . Bununla birlikte, bir ürünü kullanmanın gerçekliği, çoğu zaman promosyon malzemesinin vaatlerinden büyük ölçüde farklı olabilir.

Bunu akılda tutarak, kullanımının ne kadar kolay olduğunu ve yutturmaca karşılayıp karşılamadığını görmek için Avada’yı bir test sürüşüne çıkardık.

Avada Ne Tür Bir Temadır?

Başlamadan önce, WordPress tema tasarımı söz konusu olduğunda iki düşünce okulu olduğunu belirtmekte fayda var. Birincisi, temaların minimum özelleştirme seçenekleri ve sınırlı ek işlevsellik ile belirli bir web sitesi türü için oluşturulması gerektiğidir. İkincisi, temaların çok amaçlı olması ve herhangi bir web sitesini tek bir paketle oluşturabilmeniz için mümkün olduğunca çok özellik, sayfa şablonu, özelleştirme ayarı ve seçeneği içermesi gerektiğidir.

en çok satan tema
Avada Agency demosu, tema paketindeki önceden oluşturulmuş birçok web sitesinden yalnızca biridir.

Avada’nın geliştiricileri ikinci kampa giriyor ve hiçbir şekilde özelliklerden, özelleştirme seçeneklerinden, önceden oluşturulmuş düzenlerden veya üçüncü taraf eklenti entegrasyonlarından yoksun olmayan çok amaçlı bir tema oluşturmak için becerilerini kullandılar.

Bu, satın almayı düşündüğünüz türden bir tema değilse, bu incelemenin fikrinizi değiştirmesi olası değildir.

Ancak, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan herhangi bir web sitesi oluşturmak için değiştirilebilen esnek bir tema fikri size çekici geliyorsa, Avada tam da aradığınız şey olabilir.

Sözü daha fazla uzatmadan ThemeFusion’ın Avada WordPress temasının eksiksiz bir incelemesiyle başlayalım .

Avada Agency demosu, tema paketindeki önceden oluşturulmuş birçok web sitesinden yalnızca biridir.

Avada’nın Tüm Zamanların En Çok Satan Teması Olmasına Yardımcı Olan Özellikler

Avada, görünüşte sürekli büyüyen bir özellik listesiyle doludur ve rekabetçi bir seçenek olmasını sağlamak için düzenli olarak güncellenir. Geliştiriciler, WordPress’in temel işlevselliğini neredeyse her olasılığı kapsayacak şekilde genişletme konusunda kesinlikle harika bir iş çıkardılar ve bunu gerçek bir çok amaçlı tema haline getirdiler.

Özelliklerin tam listesi aslında bundan çok daha uzundur, ancak burada öne çıkanlardan bazıları:

  • Özel sürükle ve bırak sayfa oluşturma aracı.
  • İçeriğinize eklemek için geniş öğe kitaplığı.
  • Gittikçe artan önceden oluşturulmuş web siteleri ve bireysel sayfa şablonları.
  • Video arka planları ve içeriğinize video ekleme desteği.
  • Bir dizi farklı başlık düzeni ve dikey gezinme alanı.
  • Arka plan görüntüsü bulanıklığı, solma efektleri ve diğer animasyonlar.
  • Referans, portföy ve beceri yayınlama araçları.
  • WooCommerce ve Gravity Forms dahil olmak üzere popüler eklentiler için destek.

Avada’nın neredeyse tüm özellikleri ve öğeleri, mevcut ayrıntılı seçenekler ve ayarlar kullanılarak tamamen özelleştirilebilir – bu, bunu son derece esnek bir tema haline getirir.

Avada WordPress Temasına Başlarken

Temayı kurup etkinleştirdikten sonra, gerekli Fusion Core ve Fusion Builder eklentilerini yüklemeniz istenecektir. Premium LayerSlider WP ve Slider Revolution eklentileri de dahil olmak üzere temayla birlikte gelen diğer eklentileri de etkinleştirebilirsiniz . Kullanıcı dostu Avada yönetici alanı sayesinde, dahil edilen eklentileri yönetmek çok basittir.

Avada ile birlikte gelen eklentileri WordPress Panonuzdan hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Temayı etkinleştirdikten sonra web sitenizin ön ucuna bakarsanız, Avada’nın demo sürümüne hiç benzemediğini fark edeceksiniz . Ancak, işleri biraz daha ilginç hale getirmenin birkaç yolu var.

Temayı yükledikten ve etkinleştirdikten sonra WordPress web sitenize bakılacak çok şey olmayacak.

Yeni sitenizi oluşturmaya gelince, seçeneklerden biri Avada demo web sitelerinden birini içe aktarmak, diğeri ise kendi özel içeriğinizi oluşturmak için Fusion Builder’ı kullanmaktır. Demolar bu temanın öne çıkan özelliklerinden biri olduğundan, Avada ile hızlı bir şekilde oluşturabileceğiniz tüm web sitelerini görmek için onları keşfetmeniz şiddetle tavsiye edilir .

avada demo siteler
Avada, hemen hemen her tür proje için önceden oluşturulmuş web sitesi demolarını içerir.

Yazma sırasında, aralarından seçim yapabileceğiniz, iş, yaşam tarzı, ajans ve portföy web sitelerini kapsayan 49 demo vardı. Avada ayrıca tamamen e-ticarete hazırdır ve pakette birkaç çevrimiçi mağaza demosu vardır. Avada düzenli olarak güncellendiğinden, temaya sıklıkla yeni demolar eklenir.

Bir demo seçtikten sonra, onu WordPress web sitenize aktarmak çok basittir. Diğer bazı WordPress temalarından farklı olarak, demonun tamamını mı yoksa içerik, ayarlar veya kaydırıcılar gibi yalnızca belirli öğelerini mi içe aktarmak isteyip istemediğiniz de dahil olmak üzere web sitenize nelerin aktarıldığı üzerinde iyi bir kontrol sahibi olursunuz. Bu nedenle, birden fazla demodan bazı farklı öğeleri karıştırıp eşleştirebilmelisiniz.

Avada, demo web sitelerinin hangi bölümlerinin içe aktarılacağını seçmenize olanak tanır.

Bu inceleme için test sırasında, Avada demoları içe aktarıldı ve WordPress web sitemize sorunsuz bir şekilde uygulandı.

Fusion Builder İçerik Düzenleyicisi

Avada , gönderileriniz ve sayfalarınız için özel düzenler oluşturmak için kullanılabilecek kendi özel sayfa oluşturma aracı olan Fusion Builder ile donatılmıştır .

WordPress için mevcut olan en yeni sayfa oluşturuculardan bazılarının aksine, çalışma bir WYSIWYG editörü aracılığıyla web sitenizin ön ucunda değil, WordPress Kontrol Panelinizde gerçekleşir. Ancak buna rağmen, kullanıcı arayüzünün anlaşılması kolaydır ve Avada’nın önceden oluşturulmuş içeriğini düzenlemeyi ve sıfırdan kendi özel tasarımlarınızı oluşturmayı mümkün kılar.

fusion builder
Diğer sayfa oluşturucular kadar modern olmasa da Fusion Builder’ın kullanımı hala kolaydır.

Yeni bir sayfada çalışmaya başlarken, herhangi bir Avada demosundan önceden oluşturulmuş şablonlardan birini içe aktarabilirsiniz.

Hangi Avada demosunu seçerseniz seçin, diğer demolardan sayfaları kolayca içe aktarabilirsiniz.

Alternatif olarak, boş bir sayfayla başlamak istiyorsanız, ilk adım, üzerinde çalıştığınız bölüm için bir sütun düzeni seçmektir.

Her sayfa, her biri kendi sütun düzenine sahip birden fazla kapsayıcıdan oluşabilir.

Sayfanıza bir kapsayıcı ekledikten sonra, içine Fusion Builder öğelerinden herhangi birini ekleyebilirsiniz. Bu öğelerin her biri özelleştirilebilir ve size sayfanızın nasıl görüneceği üzerinde çok fazla kontrol sağlar.

avada elements
Fusion Builder, sayfalarınıza eklenebilecek geniş bir özelleştirilebilir öğeler kitaplığı içerir.

Fusion Builder’ın çalışma şekli nedeniyle mizanpajlarınız istediğiniz kadar gelişmiş olabilir. Sayfanıza, her biri kendi sütun düzenine sahip birden çok kapsayıcı ekleyerek ve ardından bunları çeşitli öğelerle doldurarak, varsayılan WordPress Düzenleyicisinin kısıtlamalarından kurtulabilirsiniz.

Fusion Builder, gönderileriniz ve sayfalarınız için gelişmiş düzenler oluşturmanıza olanak tanır.

Oluşturucuyu kullanırken çalışmanızın canlı bir ön uç önizlemesini alamasanız da, tıpkı WordPress’teki normal bir içerik parçası gibi, gönderiyi veya sayfayı kolayca önizleyebilirsiniz. Ardından, tasarımda daha fazla değişiklik yapmanız gerekirse, çalışmakta olduğunuz önceki sekmeye geri dönebilirsiniz.

Fusion Builder sayfa tasarımlarınızı yeni bir tarayıcı sekmesinde önizleyebilirsiniz.

Fusion Builder’ın bir başka güzel özelliği de, araçla oluşturduğunuz tüm sayfa düzenlerinin sitenizin diğer alanlarında yeniden kullanılmak üzere şablon kitaplığına kaydedilebilmesidir.

Gönderi ve Sayfa Seçenekleri

Fusion Builder’ı kullanmanın yanı sıra, Avada ile ana düzenleyici alanının altındaki WordPress gönderi ve sayfa düzenleyici ekranına temanın eklediği bir seçenekler paneli aracılığıyla içeriğinizin nasıl görüneceğini özelleştirebilirsiniz.

sayfa seçenekleri
Sitenizdeki her bir içeriğin nasıl görüneceği konusunda iyi bir kontrol düzeyine sahip olursunuz.

Fusion Sayfa Seçenekleri panelindeki kontroller, başlığın nasıl görüneceğini veya görüntülenip görüntülenmeyeceğini yapılandırmak, gönderi veya sayfanın yanında hangi kenar çubuklarının görüntüleneceğini ve bir arka plan resmi kullanılıp kullanılmayacağının yanı sıra bir dizi ayarı kapsar. çok daha fazlası.

Bu seçenekler yalnızca üzerinde çalıştığınız gönderiye veya sayfaya uygulandığından , web sitenizdeki her bir içeriğin nasıl göründüğü ve çalıştığı konusunda gerçekten çok fazla esneklik elde edersiniz . Örneğin bir açılış sayfası oluşturuyorsanız, başlık ve kenar çubuğu gibi dikkat dağıtıcı öğeleri kapatmak isteyebilirsiniz.

Avada Tema Seçenekleri Kontrol Paneli

Avada’nın web sitenizi kişiselleştirmenize izin verdiği bir başka yol da tema seçenekleri kontrol panelidir. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi, web sitenizi özelleştirirken kullanabileceğiniz birçok seçenek ve ayar vardır.

avada kontrol paneli
Soldaki menüdeki seçenekler, web sitenizin Avada ile özelleştirebileceğiniz yönleri hakkında size iyi bir fikir verecektir.

Ancak, diğer bazı temaların aksine, Avada’nın WordPress Özelleştirici arayüzü için fazla desteği yoktur. Bu nedenle, tema seçeneklerinde ve ayarlarında yaptığınız değişikliklerin etkilerini gerçek zamanlı olarak görebilmek yerine, değişikliklerinizi kaydetmeniz ve ardından sitenizin nasıl göründüğünü görmek için web sitenizi yüklemeniz gerekir.

avada seo
Avada ayarlarının ve seçeneklerinin neredeyse hiçbirine WordPress Özelleştirici arayüzü üzerinden erişilemez.

Avada’dan en iyi şekilde yararlanmak için, muhtemelen ayarlar ve seçenekler arasında biraz zaman harcamalısınız. Bununla birlikte, yeni başladığınızda, web sitenizin arka ucunda kaybolmak yerine, gerektiğinde değiştirmek istediğiniz ayarları bulmak daha iyi bir yaklaşım olabilir.

Avada’nın Diğer Seçenekleri, Ayarları ve Özellikleri

Gönderiler ve sayfalar için seçeneklere ek olarak, portföy ve SSS türleri gibi Avada’nın özel gönderi türlerinin her biri, bunları daha verimli bir şekilde düzenlemenize yardımcı olmak için kendi özel sınıflandırmalarının yanı sıra kendi seçeneklerine sahiptir.

avada ayarları
Avada demolarından bazıları, portföy ve SSS türleri gibi özel gönderi türlerini kullanır.

Avada ayrıca size web siteniz için birden fazla kenar çubuğu alanı oluşturma seçeneği sunar ve bu alanlar daha sonra tek veya birden çok sayfada görüntülenebilmektedir. Birden çok kenar çubuğu oluşturmak , sitenizdeki her içerik türünün yanında görüntülenen tam widget’lar üzerinde tam kontrol sağlar .

Ayrıca, web sitenize göz alıcı, hareketli slayt gösterileri eklemek için birinci sınıf LayerSlider WP ve Slider Revolution eklentilerine de erişebilirsiniz.

Avada ve Çok Amaçlı Temaların Dezavantajları

Elinizin altında bu kadar çok özellik ve araca sahip olmak, web sitenizi oluştururken sizi aşırıya kaçmaya teşvik etme potansiyeline sahiptir. Artık gönderilerinize ve sayfalarınıza kaydırıcılar, animasyon efektleri ve bir dizi başka heyecan verici öğe ekleme yeteneğine sahip olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez – çünkü web sitenize çok fazla özellik eklemek sayfa yükleme sürelerini olumsuz etkileyebilir ve kullanılabilirlik. Bazen web tasarımında daha az çoktur yaklaşımını benimsemek aslında işleri yapmanın daha iyi bir yoludur (elbette peşinde olduğunuz sonuca bağlı olarak).

Aynı mantık, sunulan sayısız özelleştirme seçeneği için de geçerli olabilir. Yine, Avada’nın bir dizi yazı tipi, arka plan türü ve diğer tasarım öğeleri ve efektler arasından seçim yapmayı kolaylaştırması, hepsini kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Biraz kısıtlama uygulamak, çok fazla seçenekle ilgili tuzaklardan kaçınmanıza ve ziyaretçilerinizin seveceği, abartısız bir web sitesi sunmanıza yardımcı olabilir.

Bu elbette Avada’ya özgü bir sorun değil – aslında tüm zengin özelliklere sahip temalar için geçerli olan bir şey.

Yine Avada’ya özgü olmayan (ancak yine de vurgulanmaya değer) bir başka potansiyel sorun, karar yorgunluğu sorunudur – sunulan ayar ve seçeneklerin seçiminde çalışırken ortaya çıkabilecek ve zaman zaman yeteneğinizi sınırlayabilecek bir şey. iyi tasarım kararları vermek.

Ayrıca, çok fazla yapılandırma seçeneği, düzen seçeneği ve diğer olanaklara sahip olmak, web sitenizi oluştururken bunalma şansınızı artırabilir, bu da sizin ve bu temanın yapabileceği web sitesi kalibresini oluşturma yeteneğinizi engelleyebilir.

Bununla birlikte, projenize ne elde etmek istediğinize dair net bir fikirle girerseniz (sunulan özellikler ve seçenekler tarafından yönlendirilmek yerine) başarı şansınız yüksektir .

Fiyatlandırma

Avada, ThemeForest’tan 60$’a satın alınabilir , bu da tek bir son üründe (yani tek bir web sitesinde) kullanıma izin verir.

Satın alma işleminize, tema güncellemelerine ömür boyu erişim ve tema yaratıcılarından altı aylık destek dahildir. Ancak bu destek süresini 12 aya kadar uzatmak için ekstra ödeme yapabilirsiniz.

Son düşünceler

avada demo siteler
Avada tema paketinden önceden oluşturulmuş web sitesi demolarından daha fazlası.

Avada, ayarlar, seçenekler, özellikler ve hatta LayerSlider WP ve Slider Revolution gibi harici premium eklentilerle dolu bir temadır. Büyüyen önceden oluşturulmuş web sitesi demoları kitaplığı çok etkileyici görünüyor ve çok çeşitli projeleri kapsıyor. Oluşturmak istediğiniz web sitesi türüne uygun bir demo varsa, Avada yeni sitenizi hızlı bir şekilde başlatmanıza yardımcı olabilir.

Projenize mükemmel uyan bir demo olmasa bile, Fusion Builder sayfa oluşturucu aracı, önceden oluşturulmuş içeriği düzenlemenize veya sıfırdan kendi tasarımlarınızı oluşturmanıza olanak tanır. Ancak Fusion Builder’da ön uç sayfa düzenlemesinin olmaması, kendi WYSIWYG düzenleyicisine sahip Divi gibi temalar da dahil olmak üzere daha kullanıcı dostu alternatifler olduğu anlamına gelir.

Yüksek kaliteli demo içeriğine, bireysel sayfa şablonlarına ve yardımcı kullanıcı belgelerine rağmen , Avada’da ustalaşma görevini hafife almamak önemlidir . Zaman zaman, bu tema, WordPress’in üzerine oturan, hemen hemen her özelliği ve öğeyi yükselten ve aynı zamanda karışıma çok çeşitli özelleştirme ayarları ve seçenekleri ekleyerek tamamen başka bir yazılım parçası gibi hissedebilir!

Bu temayı düşünüyorsanız, nihai kararı vermeden önce neye bulaştığınızı anlamanız çok önemlidir. Bununla birlikte, Avada’nın sunduğu her şeyi kavramak için biraz çalışmaya hazırsanız , o zaman ne tür bir web sitesi kurabileceğinizle ilgili kısıtlamalar, tanıtım materyalinin ima ettiği gibi, hemen hemen sınırsızdır.

Avada’nın web siteniz için neler yapabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ThemeForest’a gidin ve resmi Avada demo sitesine bir göz atın .

Avada hakkında ne düşünüyorsun? Siteniz için mi kullanacaksınız?

Benzer Yazılar